Pyramida (2014)

Jako milovník starověkého Egypta, co si kdysi užíval na Amize hru Waxwork s úžasným zabijáckým bludištěm v dobové pyramidě, bych měl asi skákat do stropu. Bohužel je tento horor z podobně sexy prostředí naprosto debilní. Už trochu znejistíte u nějakého počátečního oznámení, že film jsou dokumentární záběry, které se našly po zmizení filmařů, takže dík za spoiler a jakýsi ochablý pokus o Blairwitch Projekt, na který se stejně film brzo vykašle. Postavy se chovají naprosto debilně, hrají je nesympatičtí lidé a jediný důvod, proč nefandit silám zla v jejich rychlé popravě je opatrnost, aby zlo nebylo ještě větší debil. A je důvod se obávat, příšery jsou laciné a nudné. Nebudeme se ani bavit o znásilnění egyptské mytologie. Asi každých deset minut jsem doufal, že raději usnu, abych nemusel poslouchat klišovitou ječící hysterku nebo sledovat další dementní číslo. Nezapomenutelná je scéna smrti jedné z postav, kde se tým blbců tři minuty pokouší tahat fatálně penetrovanou slečnu z kůlu a věří, že jí bude líp, aby pak usoudil, že stejně vlastně bude víc krvácet - aspoň ten egyptolog snad kurs první pomoci někde na střední škole snad měl. Úplně promrhaná šance natočit dobrý horor z pyramidy.

Moonlight (2016)

Kvalitní drama, pro empatické diváky silně deprimující. Výborně hrající herci a hutné napětí, nádherná kamera.

Jak básníci čekají na zázrak (2016) odpad!

Otřesná debilita, které se ani nelze vysmívat. Ze série o mladých lidech, otrávených socialistickou a poté postsocialistickou společností, kteří se tak úplně nechtěli podrobit normalizaci a konzumu se v posledním díle už definitivně stávají usedlí nudní fotrové, kterým už o nic nejde a jen tak bez nápadu čekají na smrt. Nově do děje přibyly dětské postavy, které přechytrale glosují své rodiče a je to podobně jako zbytek filmu k nesnesení. Scénář psal očividně starý, světem unavený muž, který už současnosti nerozumí a chce se jen uzavřít ve svém starém světě, kam jen neochotně začleňuje prvky ze současnosti, aniž by je nějak komentoval. Mohli bychom se bavit o hrozných hercích v čele s divně vypadajícím Křížem se strašným účesem a přeplastikovanou, šišlající, nesympatickou Jeníčkovou, o kreténském product placementu, hrozných jakoby-humorných narážek na adresu Židů nebo gayů... ale proč prostě radši tenhle film neignorovat, nespálit negativ a požadovat odškodnění za psychickou újmu ze sledování takové sračky.

The Secret (2016) (seriál)

Naprosto šokující příběh podle skutečné události ve svižném zpracování, kterému pomáhá skvělý výkon Jamese Nesbitta. Výborně zobrazené dilema nábožensky založených lidí, řešících realitu svého života, nepředvídatelný děj.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Není to úplně špatné a ve scénách se starými postavami mě dokonce zasáhlo i nostalgické dojetí. Ale vlastně to nejlepší na sedmičce je právě návrat starých postav a scény s Fordem a Chewbaccou jsou stále zábavné jako ve staré trilogii, o to víc zamrzí, jak hloupě se scénář zachová v závěru filmu a naprosto pozérsky se připraví o element, který mohl být v dalších dvou dílech nové trilogie skvělou oporou. Princezna Leia je zde bohužel už ve značně zdevastovaném stavu, kdy její tvář působí jako CGI vygenerovaný efekt a scénář jí nedává ani žádnou zábavnou ironickou repliku nebo škádlení se Solem; hodně zamrzí, že se s pokračováním staré trilogie čekalo tak dlouho. Noví hrdinové nejsou úplně špatní a třeba se z nich v dalších dílech vyklube ještě něco lepšího; nejsem však vůbec optimistou v případě nového záporáka. Doufám, že osmička využije pořádně Skywalkera a bude lepší.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Velmi sympatický příběh ze světa Star Wars, který měl snad i lepší atmosféru než SW7, velkolepé a pestré prostředí, dobře provázané se SW4. Zatím nejlepší SW film po Lucasově staré trilogii. Mrzí mě jen, že sympaticky napsané postavy nebyly obsazeny trochu charizmatičtějšími herci, ale dobrý sarkastický robot potěší. Hodně dobrá je i hudba.

Noční směna (2014)

Ze začátku výborné prostředí a tísnivá atmosféra. Po odhalení konceptu napětí úplně mizí a už jen pasivně koukáte na stopáž.

Popírání holocaustu (2016)

Po filmařské ani herecké stránce nic zajímavého nebo neobyčejného, ale atmosféru snímku dodává fakt, že je to zpracování skutečné historické události. Osobně mě velmi překvapilo, že zrovna ve Velké Británii můžou být nějací občané, kteří považují navzdory historii vlastní země Hitlerovy názory za skvělé.

De Palma (2015)

Pro fanoušky De Palmy je shlédnutí dokumentu příjemnou povinností. De Palma, jedna z významných osobností Nového Hollywoodu a velký fanoušek Hitchcockovy filmařiny, tu vypráví příběh své kariéry, jak rozvíjel svůj styl a s čím se musel u většiny svých děl potýkat. Dlouhé retrospektivní interview uteče příjemně rychle.

Gaycation (2016) (seriál)

Zajímavý dokumentární projekt, který mapuje situaci LGBT menšin v jednotlivých zemích, ale zároveň divákům přiblíží i historii zemí a roli náboženství ve společnosti.