Chraň nás od zlého (2014)

Derrickson opět zůstal v průměru. Chyby? CGI bída, videoklipařská pozéřina, provařené lekačky, nedůvěryhodně zahraný kněz a scénáristické úlety typu feťácká kapela The Doors a Break on Through jako symbol zla nebo anglické jméno prehistorického démona a křesťanská propaganda. Představa fízla, který mi přijde do bytu jen tak si pouštět videa z disku a oškrabávat mi zeď, je docela srandovní. To co funguje, je už dříve ověřený vzorec krimi ze zajímavého prostředí prorůstající do hororu s ústředním seriózním hercem. Horory o exorcismu už začínají být trochu srandovní. Malá perlička na závěr: režisér je oddaný křesťan, což dobře vysvětluje schopnost kazit si protivností náboženské propagandy film.

Dům duchů (1988)

Fantasticky zábavné italské hororové béčko. Móda a hudba z 80. let; dementní chování postav, kdy bezmocně ztuhnou a čekají na smrt, případně mají talent utéct do těch nejhorších míst na přežití (nutně si musíte vzpomenout na Fulciho díla);plus ujeté využití tématu rádiového vysílání. K tomu přidejte fakt, že pod strašidelným domem bublá jezírko něčeho, co vypadá jako vařící se mrdka, to už mi skoro vyhrkly slzy do očí. Takové je kouzlo těch méně povedených italských hororů a pokud jste patřičně cynické bestie s trochou té hororové romantiky z 80. let v srdcích, tohle je film pro vás.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Na sérii Lethal Weapon mám rád humor úhlavní dvojice a šikanu ukecaného skřeta Joe Pesciho, v tomhle směru je čtyřka stále výborná a akční sekvence plné demolice a klasického gibsonovského násilí jsou výborné. Donner ale moc neumí natočit atraktivně souboj v bojovém umění, takže obsazení Jet Liho je plýtváním.

Lída Baarová (2016)

Pokud se rádi bavíte nad nepovedeným filmem, tohle je ideální.

Očista: Anarchie (2014)

Pořád dobrý nápad s rozvíjející se mytologií fikčních USA, ale opět zkaženo naprosto naivním koncem.

Očista (2013)

Dobrý nápad s potenciálem krvavé zábavné satiry, lákající na Cersei a Ethana Hawka, kteří dodávají herectvím serióznější tvář béčkovému vyvražďování. Škoda, že si tvůrci víc nehrají se společenským pozadím, vyvražďovací část je slabší až do (bohužel ne úplně vytěžené) satirické pointy a závěr je předvídatelný.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Už jen pošetilost pouštět se do dalšího Batmana tak brzo po Nolanově trilogii a obsadit do role neherce Afflecka zaváněla příslibem propadáku. Očekávání nevylepšil ani fakt, že Snyderův Man of Steel bylo panoptikum nevzrušující destrukce s nevýrazným Cavillem. Výsledek je ale ještě horší než jsme si mohli představit. Téměř tři hodiny retardovaného příběhu, kde už trpíte nad pitomou zápletkou od první čtvrthodiny a nezajímavé počítačové akce bez ohromujících momentů, kde se nic nestane, pokud budete pár minut SMSkovat. O iritující hudbě, která je na unylé scény příliš bombastická, ani nemluvím. Myslel jsem si, že vrchol špatného současného komiksového filmu jsou stereotypní Avengers 2, ale to jsem ještě netušil, jaká porce nudy a beznaděje se dá za takový balík peněz natočit. Jediný moment zábavy byl srandovní Batmanův pokyn na začátku, aby jeho podřízení utekli z proskleného mrakodrapu, vedle kterého už nějakou dobu vybuchuje mimozemská loď a hroutí se domy a ten skončil, když mi došlo, že to tvůrci myslí zřejmě smrtelně vážně. Tohle si nepouštějte ani zadarmo.

Klauni (2013)

Tenhle film mi vůbec nepřijde jako český, což myslím jako pochvalu. Nápaditá kamera, dobré vyprávění, pečlivě promyšlené scény a záběry. Speciální kapitolou jsou herci, Lábus i Kaiser mají konečně po dlouhé době šanci zahrát si pořádnou vážnou roli a pochmurná atmosféra filmu díky tomu většinu času funguje. Otravná je dějová linka s emigrantovou dcerou, ale kromě ní mi delší stopáž filmu nevadila. Konečně se u nás podařilo natočit vážný film, aniž by byl trapný nebo vás svými nedostatky neustále nevytrhával z diváckého soustředění.

Pět mrtvých psů (2016) (seriál)

Případ není sám o sobě špatný, ale jiný režisér po bombastičnosti Modrých stínů vůbec nezvládá aspoň se přiblížit vysoko nastavené laťce kvality. Z postav, které jsem si ve dvojce tolik oblíbil, jsou už zase figurky bez vnitřního života, které odříkávají napsané dialogy. Když tak jedna postava v závěru série oznámí odchod, emoční efekt je nulový. Pocit odfláknutosti a uspěchanosti tu visí ve vzduchu. Prostředí je jinak fajn a postava nedotknutelného podnikatele opět připomíná českou realitu. Pokud někdy autor předlohy napíše něco dalšího, určitě se rád mrknu, jen bych byl rád, kdyby to dostal do rukou člověk, co točil Modré stíny a ne rutinér Hřebejk.

Modré stíny (2016) (seriál)

Perverzní přesvětlená kamera, atmosféra, dobrej příběh i vedlejší linie, opravdu jsem nečekal, že bych někdy mohl vidět tak dobrou českou televizní kriminálku. Výborně vybraní a přirození herci ve velkých i malých rolích, Klára Melíšková je přímo špičková. Z figurek v trapném Případu pro exorcistu se staly plnohodnotné postavy, které po napínavém finále chci vidět v další sérii.