Malé velké gatě (2006) (TV film)

Typ příběhu s levnou pointou ala Bakaláři, který z průměru táhne úžasně šílený Vladimír Dlouhý. Bez něho by to zcela jistě nebyla taková zábava. Nutno pochválit i solidní dialogy na téma nevěrných manželek a načasování vtípků, jako oddechovka zcela jistě ideální.

Duchařský příběh (1981)

Taková veselá historka o jedné nadržené ohnilé mrtvole, která hledala ženicha.

Šeptej (1996)

Film o tom, jak náplava Vilhelmová zničí mizerný vztah dvou gayů - neschopného znuděného malíře Muchowa a psycho nihilistického prostituta Kytky (životní role Martina Myšičky) tím, že Muchowa "zatáhne" do heterosexuální orientace. Fakt.

Pozůstalí (2014) (seriál)

1. série: Přihlouplá sektářská agitka pro diváky s nižším IQ. Poté, co zmizí 2% populace, se nachází svět v depresi. Někdo chlastá, někdo se chce zabít, mládež divoce souloží a fetuje, lidi přestávají chodit do kostela - takže nic zvláštního. Část obyvatelstva odešla do sekty, kde je vaší náplní nonstop kouřit (zřejmě výprodej tabákových výrobků), dopisovat si místo mluvení a ukazovat, jak je vám ukradený život s vyjímkou pečlivého stalkování vybraných osob - je velice obtížné z toho vykřesat nějaký inteligentní záměr nebo smysl, i když se o to občas scénář pokusí pomocí debilních monologů. Účel a destinace zmizení podle scénáristy nebudou nikdy vysvětleny, což znamená, že můžeme očekávat spousta dalších nevysvětlených bizarností, takže pokud si odmyslíme dilema diváka, zda se sekta chová správně nebo ne, čeká nás tuctová maloměstská vztahovka. Místo toho, aby série nějak gradovala k překvapivé pointě, se vlastně nic moc neděje. Tvůrci se jen snaží pomocí provařených triků typu dojemného drnkání na piánko nebo šmrdlání na viole, abyste spadli do melancholie nebo lehké deprese, ale nezapomněli na naději, že na vás stále někde čeká láska (Boha) a osudové zvraty. Lidé často připomínají Lost, scénáristovo předchozí TV dílo, ale to je zavádějící. Lost měli první dvě série strhující, plné zajímavých postav a nějakou dobu vám trvalo, než jste si uvědomili, že to je ezoterická píčovina, pokud možno co nejdéle prodlužovaná, kterou nikdy nikdo rozumně nerozplete a nevyvrcholí k satisfakci nikoho. U Leftovers vám to bude jasné hned i díky nezajímavým hercům (snad kromě chudáka Therouxe, který se chudák musí svlékat v každém druhém díle) a opravdové nudě - ale jsem si jistý, že tento nezdařený ezo mix přiláká dostatek duchovně tápajících a nevzdělaných diváků, kteří v něm budou vidět něco víc.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Závěr trilogie pokoušející se polidštit Dartha Vadera je už poměrně filmařsky vychytaný a symbolické scény a záběry v jeho závěru jsou takové, jaké mají v prequelu kultovní série být. Jedinou slabinou a vzhledem k významu trojky pro celou sérii dosti velkou slabinou je opět fatálně mizerný casting Anakina, který neumí ani pořádně potemnět ksicht při vraždách dětí. Neschopný gumák po třech letech opět přichází, tentokrát s vizáží dlouhovlasé ženy, která po změně pohlaví neovládá svůj obličej, aby mohla vyjadřovat složitější emoce než je "Dobrý den" a úleva po návštěvě WC. Tragický Hayden Christensen, neschopnější herecky víc než účastník reality show na MTV vás spolehlivě otráví, například ve scéně klíčové hádky s Padmé na sopečné planetě, kde Portmanka ždímá emoce přes vědomí, že na ní v životě čekají jistě důležitější role a mladej Vader jen přepíná na zhasnuto/rozsvíceno. Pořád tady budou kvalitní scény jako souboj Yody s Darth Sidiousem, roboti a ucházející hipster McGregor, ale vždycky, když vám vleze do ksichtu ten Jan Potměšil bez vozíku, pocítíte trpké nutkání ke zvracení.

Love (2015)

Depresivní intimní pornofilm s rozvahami o lásce v jednoduchých větách, ideálních pro výuku angličtiny. Chvílemi jsem se musel uchechtávat při přemýšlení nad motivací režiséra. Osobně mi Noe udělal radost hudebními odkazy na Johna Carpentera a Dario Argenta.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Unylou romantickou linii s tragicky obsazeným nezáživným gumovým panákem v roli Anakina naštěstí drží nad vodou detektivní linie a Ewan McGregor. Potěší návrat nejvíc gay robota všech dob, chmurnější závěr a paralela se starou trilogií s useklou rukou. Stačilo by o něco víc scén, kde se cca čtyřicetiletá politička Padmé rozverně raduje nad infantilní estrádou Anakina s přerostlým klíštětem v kulisách horské louky a divák s pomocí psychofarmak přeživší Jar Jar Binkse v jedničce by začal hledat na své pistoli spoušť, ale naštěstí měl někdo rozum a Lucasovi radil. Lepší, ponuřejší díl než tragický Phantom Menace.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Nezajímavá přehlídka CGI efektů. Obsazení některých rolí sice potěší, ale vlažný scénář toho moc nepředvede a viditelná orientace na děti je příšerná - tam, kde stará trilogie baví všechny věkové kategorie bizarními rozhovory robotů, přichází ve Phantom Menace zdegenerovaný úchyl Jar Jar a podivná kopie útoku na Hvězdu smrti v podání malého otravného parchanta Anakina. Doporučuji pro klid duše předstírat, že tento díl, potažmo celá nová trilogie neexistuje, podobně se část občanů poměrně úspěšně vypořádává např. s člověkem vykonávajícím zaměstnání prezidenta.

Taxikář (1976)

Už trochu postarší film velmi pozvolného tempa a řídkého děje. Překvapivě vyvrcholí krvavým masakrem, po kterém kamera chvíli jen tak opojně krouží nad místnostmi, abyste se pak dočkali naprosto nesmyslného konce ve stylu Spielberga. Nevím, co si myslet o logice postavy, která nechápe, proč dostala košem po druhém rande v zaflusaném pornokině, ale chce spasit duši dětské prostitutky.

Leon (1994)

Koho by nezahřál u srdce film o profi zabijákovi, který si zničí život hledáním svých citů a duše v pedofilním románku? Cože? Po svižném začátku přichází opojný masakr, kde se představí Gary Oldman ve svých nejlepších letech v roli psycho záporáka... a pak následuje nuda k posrání, protože Jean Reno otevřel Portmanové dveře. Během dvou minut se dočkáme dementní dětské scénky s maňáskem prasátka a už to může být jen horší... a taky je. Svobodní muži s myšlenkou na pěstounství dívek v pubertě se jistě při shlédnutí tohoto filmu poučí a raději stráví zbytek svého života v náruči prostitutek a vysloužilých pornohereček. Světlé chvilky ve zbytku filmu jsou pochopitelně návraty Oldmana a dočkáme se i trochu té akce na závěr, leč velmi dementní logiky postavené tak, aby všechno klaplo a opět jediná filmová postava, co se chová nějak logicky, je Oldman. Navíc je to film s asi nejvíc trpící rostlinou, co jsem kdy viděl (s vyjímkou hořících stromů a lesů v různých filmech o výletech Ramba nebo americké armády do Vietnamu, samozřejmě). Nešťastná rostlina Aglaonema ze subtropického pásma je ve filmu neustále přenášena a cpána na přímé sluneční paprsky, což je pro ní a pro pěstitele znalce tortura prvotního kalibru. Nakonec jí ještě pitomá Portmanová zasadí do běžné venkovní půdy před školu, aby rostlinná reinkarnace Leona ve stylu Gaimanovy Black Orchid netrvala více než max. tři týdny a do toho hraje symbol unylého erekčně ochablého popu Sting. Ano, tak nesnesitelný film to po první půlhodině je.