Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Je to geniální (a český dabing a přednes mi překvapivě sednul), ale bylo snesitelnější to přečíst jako mangu než vidět tolik dílů.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021)

Film se s jedničkou nahuštěnou tísní a strachem se srovnávat moc nemůže. Má zajímavý příběh a vedlejší postavy mi přišly ok (třeba kritička, co setře umělce kvůli kritice gentrifikace), jen to není moc strhující. Velký klad je, jak je nový Candyman spojen s tím starým (jednička je pro mě jeden z mých nej hororů) a to mě v kombinaci s pěknou obrazovou estetikou a hrátkami se zrcadly těšilo tolik, že jsem většinou remcal jen kvůli slabým neděsivým úmrtím (snad kromě výstavy). Co je ovšem (kromě laxnosti k návštěvě nemocnice při zdravotních problémech) vysloveně debilní, je opravdu trapný konec, ten moje hodnocení snížil.

Fakjů pane učiteli 3 (2017)

Přežil jsem to a párkrát se dobře pobavil, ale je to slabší. Oproti velmi zábavným předchozím dílům má trojka své mouchy. Film má kolísavé tempo, po slabším začátku se rozjede s řádící Sandrou Hueller, která později nějak záhadně (bohužel) zase ustoupí do pozadí. Pan učitel už se naneštěstí celkem uklidnil a tolik neřádí a pár vtipů stojí na bázi z éry tělesně nechutných teen komedií.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Začal jsem se víc bavit až v druhé polovině, kdy to začne být víc dobrodružnější a spěje to do velmi dobře vymyšlené konstrukce. Humor ústřední dvojice na mě bohužel moc nefungoval. Štáfek je v roli ideální, ale jeho parťák Kozub mi moc neseděl, vypadá starší a jako někdo inteligentní, kdo se přetvařuje. Díky Magnuskovi, vtípkům na účet youtuberů a žánrovému výletu byl dojem nakonec OK.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Nejzajímavější prvek byla otázka zklamání/bezradnosti ze života chlapa ve 40+, ale film jí použije jen jako spouštěč pro komediální situace a vůbec jí neřeší, všechny problémy se prostě smažou koncem, třeba pracovní i vztahové vyhoření Hoffmana a jeho ženy nebo rozpaky režiséra, který točí pro peníze reklamy a nebaví ho to. Linie s nadrženým, ale neschopným Čermákem je (s vyjímkou scén s matkou) jak z nějaké komedie z pera Kolečka, úplně to vidím jako nějakou samostatnou hrůzu s názvem "Trampoty pana instruktora". Nejvíc mě z celé party bavil příběh Pechláta, který vlastně v nouzovce najde jakousi životní úlevu a v podstatě z vůle scénáristy nabídne i improvizované završení příběhu. Dalo se to na české komediální poměry přežít díky hercům, ale souhlasím s názorem, že je to komedie o 40+ letých chlapech šitá pro ženy, čemuž odpovídalo složení publika v kině (tři chlapi vs pár desítek žen 30+ let přicházejících single nebo v "lovecké" tlupě).

V jako Vendeta (2005)

Velmi impotentní adaptace, kde změny oproti komiksu přispěly k horšímu, což bych přisuzoval klasickému nechápání Amíků, ať už autorů nebo zamýšlených diváků. V dnešní době už film nadchne zřejmě málokoho.

Reminiscence (2021) odpad!

Zoufalý film, kde se pokusila štědrým rozpočtem obdarovaná debutantka splácat dohromady dort kočičky a pejska, který nemá žádnou chuť. Je skoro legrační vypočítávat tvůrčí omyly: 1) extra prachy na předvádění zatopeného Miami, které je vlastně úplně zbytečné 2) přemíra iritujícího monologu od herce, který nemá dostatečné vypravěčské charizma a vlastně dialogy vůbec bolí - Jackman v neWolverinských filmech není tradičně schopen nabídnout něco navíc, když je to potřeba 3) příliš mnoho opisování z jiných filmů, ale zároveň neschopnost všechno to nějak decentně pospojovat 4) nuda, nesnesitelná nuda. Je to jako kdyby rozmazlená protekční holka dostala od rodičů iPhone X nebo Mi 11 Ultra, a dokázala z jeho hardware vydojit pár 160znakových SMS, argh.

Neobyčejný Odd Thomas (2013)

Béčková parapsychologická detektivka, kterému někdo věnoval trochu víc péče. Ústřední duo má (navzdory přehnanému žvanění) výbornou chemii a Yelchinova partnerka je opravdu charizmatická (a sexy), překvapivě podobně funguje sympatický Dafoe s manželkou ve vedlejší roli. Někde v polovině mě Oddovo pátrání už trochu nudilo a poměrně mě udivil vývoj příběhu, skoro jako kdyby to byla nějaká improvizace. Stejně ale musím říct, že jako komediální horor splachovacího charakteru tento film funguje snad až překvapivě dobře, jistě za to může režisér.

Spider-Man 3 (2007)

Trojka je (opět přílíš dlouhá) patlárna, která moc nedává smysl a u řady nápadů to vypadá na úmyslnou sabotáž od autora, který začal nenávidět původní komiks. Dodnes například nevím, jestli je pruhovaný svetr menší záporák kvůli tomu, že má rád svou dceru a projevuje lítost nebo zda má neúspěšný fotograf právo na rozpoutání chaosu. Je to skutečně scénáristické utrpení. Mary Jane je v tomhle díle asi nejotravnější, protože žárlí na svýho kluka, že je populárnější než ona, pak opět neví, do koho se zamilovat a k tomu nám naservíruje dvě písničky s ne moc dobrým zpěvem. Trojka je pro mě vlastně dobrá tím, jak je špatná a směšná - scény, kde je Parker posedlý zlem, odsekává lidem, démonicky tančí a češe se na Adolfa, jsou nejzábavnější momenty z celé zvadlé série.

Spider-Man 2 (2004)

(extended verze Spider-man 2.1) Je to větší porce toho předchozího, o čemž jsem si myslel, že je to průměr a tentokrát už jsem se skutečně nudil i kvůli dlouhé stopáži. Jen ústřední trojúhelník nějak za dva roky zestárl nebo se oplácnul požíráním tun zmrzliny z honorářů a chybí mu nějaké nasazení. Co je tentokrát lepší, je záporák, narozdíl od verše-skřehotajícího Dafoe-Goblina dělajícího bordel je jeho motivace jasná a srozumitelná a chapadla jsou fajn, ovšem i tentokrát se opakuje dementní vzorec "Geniální vědec na sobě provede pokus obsahující drastický zásah do těla a rychle mu z toho jebne", kde se k němu navíc přidá "a k tomu navíc provede revoluční první pokus v nechráněném prostředí s amatérským publikem neproškoleným bezpečnostními předpisy, který málem zdemoluje město" - ale oukej, aspoň to po půlhodině nezajímavé příběhové vaty nakopne film. Scénáristi pořád neumí rozjet víc než rutinu a Mary Jane je tu ještě víc rozmazlená a nesnesitelná osoba, která neví co chce, tak jí musí radit ostatní. Kromě tetičky (která řeší složenky) jsou tu ženské postavy především od toho, aby vřeštěly a pobíhaly nebo řešily lásku, což je z dnešního pohledu vtipné.