Běžící muž (1987)

Solidní sci-fi zábava zlatých 80. let. Hlášek jak naseto ("Klidně tu košili poblej, na ní to stejně nebude vidět"), parádní prostředí a záporáci, originální souboje a skvostné násilí - na takovýhle epos se dvousetmilionové letní braky tohohle tisíciletí absolutně nehrabou. Jsem moc rád, že se tvůrci Kingovou knížkou inspirovali jen vzdáleně, jeho nápady rozvedli a příběh vymysleli vlastní.

Q (2008) (pořad)

Některé díly obsahují zajímavé části, občas je zajímavý celý díl, občas není zajímavého nic, většinou spíš pořad otráví. Takže průměr. Rozhodně jsou takové pořady ale třeba, aby lidi pořád nemysleli, že lesbickej pár je jeden babochlap v maskáčích a modelka, že oblíbená barva triček gayů je růžová, že všichni šišlaj nebo jiné idiocie, kterým tenhle zapadlý český kraj věří v 21. století.

Podivní (2010)

Technicky zvládnuté cvičení v mém oblíbeném "apokalyptickém" žánru. Potěšila mě inovativní scéna s myčkou. Režisér si dobře poradil s úhly kamery a chytrým, přehledným střihem a herci mu nic nezkazili. Někde mezi trojkou a čtyřkou. Po dlouhé době solidní vážný horor, který se obejde bez zombií, upírů a vlkodlaků.

Invictus: Neporažený (2009)

Sporty mě nebaví a i když výborně natočený snímek pojednává předevšim o jeho společenském významu pro národní podvědomí Jihoafrické republiky a přibližuje nám atmosféru prvních let působení Mandely (tradičně dobrý Morgan Freeman), pořád tam vyčnívá ten nudnej sport. Rozhodně to ale není vina režiséra Clinta Eastwooda, který dalším filmem předvedl, jak je kvalitní režisér.

Kick-Ass (2010)

Navzdory povyku je Kick Ass lehce nadprůměrné béčko, klasicky těžící ze snahy o pikantní násilí a z kontroverze (školáci aktéry vulgarity a násilí). Postavy si ale nezamilujete, možná Nicolase Cage nebo cool Marka Stronga za to, jak dokáže ztřískat drzého spratka. Vlažný soundtrack obsahuje většinou rok staré, dávno provařené hity (kromě klíčové melodie z 28 dní poté, která je stará už deset let). Stopáž se občas trochu vleče a to že pár scén je cool na čtyři hvězdičky nestačí. Tvrzení jednoho článku na moviezone.cz, že Kick-Ass může být jedním z filmů Nového Hollywoodu našeho tisíciletí díky nezávislému procesu vzniku, mi přijde asi tak mimo jako tvrdit, že volit levici znamená chtít zpátky teror KSČM - takové přirovnání si Scorcese a spol. nezaslouží. :-)

Knife Edge (2009)

Ničím nepřekvapující thriller, s poněkud vleklým tempem a celkem úsměvným odhalením. Návrat Hickoxe k hororu se zatím nekoná. Pobavilo mě, že trailer dělá z filmu pomalu masakr, který teda rozhodně neočekávejte.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Je příjemné vidět povedený film, který zároveň vyvolává nějakou společenskou diskuzi (a opět připomíná, jak organizované náboženství likviduje náš svět). Inteligentní film bez cíleného patosu. Al Pacino je výborný už tradičně a i ostatní role jsou zahrané a obsazené výborně. Já jsem teda rozhodně pro eutanazii, ale doufám, že Al Pacino jí ještě dlouho potřebovat nebude...

Kawasakiho růže (2009)

Měl jsem pocit, že by si Česko dvacet let od převratu zasloužilo nějaký kvalitní film o démoničnosti trojúhelníku režim - STB - disent - práskači. To ale KR není. Základní dějová linie zní atraktivně, ale kdyby jí někdo zhustil - vystříhal pitomé sebekochající se záběry nebo naprosto zbytečné scény ve Švédsku, udělal by nejlíp. Cokoliv ostatního než takový zhuštěný sestřih je totiž propadák. Prokousáváte se přes tuny němých záběrů s hudbou, nezajímavý minipříběh nevěry, moudré věty, které jsou k ničemu k příležitostně dobře zahrané scéně. Jo, to je pro Hřebejka typické - každý lepší herec, kterého obsadí, má ve filmu jednu tzv. herecky machrující scénu, za kterou je nominovaný na Českého lva. Tady je to sympatický Chudík a jeho krátké interview a profi Daniela Kolářová ve svém momentu s Vlasákovou, až dostanete radost, že se ten film snad konečně nějakým směrem rozjede. Omyl. Od té chvíle už nic zajímavého nepřijde, konec radši neurčitě vyšumí než aby nějak film uzavřel a zaujal nějaký postoj. Doporučuju nechat si radši vyprávět stručně děj od kámoše a pustit si ony zmíněné scény.

Profesionál (2001)

Opravdu nudný film. Hvězdičku dávám za dialog scény s Dennisem Hopperem a barovou kurvou. Kurva: "Na čem pracuješ?" Hopper: "Pracuju na tobě, kotě!"