Sløborn (2020) (seriál)

Díky pekelnému načasování a prostředí "incestního ostrova" mezi Německem a Dánskem se podařilo německému hitmakerovi Christianu Alvartovi napsat a natočit další chytlavý seriál. Alvart umí napsat velké množství zajímavých postav a pustit je do vzájemné interakce s překvapivými výsledky, což už předvedl nejen v Dogs of Berlin. Tahle provokativní depka mi asi pár týdnů v hlavě zůstane...

Ďábel (2020)

Velmi atraktivně obsazená depresivní exkurze do náboženského pekla amerického Středozápadu, jejíž temnotě ulevuje suchý humor v podobě komentáře autora. Uběhne to celkem rychle a poučíte se, že když se řekne v Ohiu "pojďme se pomodlit do lesa" nebo "potřebuju si odskočit", je největší čas zdrhat hodně daleko. 7/10

Odříznutí (2018)

Cut Off je ponurá zimní kriminálka o dalším nadaném plánovači, který do svého plánu s řadou krvavých zastávek zatáhne přes vydírání špičkového berlínského patologa. Od průměrného překombinovaného krimi se Cut Off liší právě postavou pana doktora v podání Moritze Bleibtreue a jeho tak trochu nedobrovolné parťačky Lindy. Jejich telefonní rozhovory a instruktáže k pitvě produkují (možná neplánovaně) skvělý černý humor, díky čemuž jsem se bavil o něco víc a v kombinaci s řadou správně absurdních postav a zvratů dávám 4 hvězdičky.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Tohle je naprosto fascinující film o současné době a bez pochyb nejlepší letošní film, co jsem viděl. Zatímco v ČR se točí jako "důležité" filmy o kolaborujícím šarlatánovi, co kouká do moči, v Polsku už režisér Komasa opět poněkolikáté vyráží svým snímkem dech. Uau.

Pořádné pecky Billa a Teda (2020)

Nostalgie je milá věc a bez ní by to byly dvě hvězdy, ale tento díl je v rámci série málo dementní. Byl jsem hodně vytrénovaný z jedničky a dvojky a připraven skoro na všechno, ale tento díl střílel slepejma. Keanu v té verzi s nabarvenýma černýma vlasama ala profesor Snape vypadal trochu děsivě.

Corpus Christi (2019)

Fascinující film s gradujícím napětím, výborní herci. Film má klidnou kameru, ale moc se mi líbilo dravé a přitom přehledné nasnímání potyčky.

Loganův útěk (1976)

Modely sci-fi krajin s projíždějícími vláčky mě vždycky donutí dát o hvězdičku navíc, přiznávám. Výtvarná stránka, svěží sci-fi nápady jako rituál na "Kolotoči" a zajímavě načrtnutá společnost mladého lidstva film dobře rozjedou. Bohužel se příběh vyvíjí i vinou naprosto blbě napsaných hlavních tří postav a herecky naprosto nemožných: žena, co neumí zahrát ani děs z toho, že jí do rozkroku leze ještěrka; pitvořící se pansexuální zabiják, kterému chybí bývalý kámoš; a hlavně úplně neschopná guma Michael York, u kterého jsem dlouho přemýšlel, jestli jeho bezcitný strážce tak nemožně hraje před holkou cíl své mise nebo jestli se chce fakt zachránit - proti tomuhle týpkovi je Rob Schneider oscarový herec. I když se posadíte před obrazovku s masochistickým nadšením týrat se nechtěně komickým (a hezky vypadajícím) sci-fi, třetí čtvrtina je naprosto mučivá nuda s přírodou a představováním koček a kdo to přežije, tak ho spolehlivě dorazí hloupoučké finále a triumfální neschopnost Michaela Yorka aspoň nějak zařvat a přesvědčit lidstvo o spáse.

Můžu tě zničit (2020) (seriál)

Seriál je děsivá jízda strašidelným zámkem pro lidi děsící se, kam až zajde emancipace žen, sexuálních menšin a černých životů a jako téměř ne-fobní člověk jsem byl zvědavý, jak může vypadat seriál o vztazích mileniálů z pera třicetileté černošky žijící v Londýně. Po materiálu se jistě kabelovky s radostí sápaly, aby vyvážily kvóty společenských požadavků aktivistů. Někdy to může pomoci k vytvoření zajímavého seriálu z jiného světa, což I May Destroy You pro Čecha jistě je, někdy to úplně neklapne. **** Hlavní hrdinka (kterou hraje sama autorka), hvězda sociálních sítí, miluje pařby se vším, co k tomu dneska patří a to se jí stane osudným, když k chlastu a koksu někdo do pití přimíchá nechtěný bonus. Po zbytek seriálu se pak vypořádává se znásilněním a s neschopností napsat knihu pro nakladatele, za kterou už dávno zkásla zálohu; setkává se s dalšími formami znásilnění ve svém životě i z příběhu přátel a tak nějak se s tím snaží vyžít. **** Autorka nám servíruje vztahově velmi odvázaný seriál, cílí na určité publikum a nebojí se provokovat. Příběh se týká hlavně černochů a tvůrci se nijak nesnaží cpát do příběhu bělošské kamarády navíc, aby ukázali idealizovaný multikulturní svět (tak se to totiž dělá v Hollywoodu), naopak v asi nejvýživnějším díle na narozeninové párty kamarádka hlavní hrdinky utrusuje rasistické poznámky proti bělochům a vadí jí bílý host. Nechybí ženské pomsty a burcování k pomstě na sociálních sítích ala feminazi :-) Gayové asi nebudou moc nadšení z toho, že jedna gay postava se v podstatě dějem prosouložuje přes Grindr a pokud narazí na chlapa, který hledá normální rande, myslí si, že je úchyl... **** Problém je v tom, jestli měl seriál v úmyslu něco víc než provokovat, šokovat nebo prozkoumávat určité životní situace - hlavní postava je sice očividně nezodpovědná, mnohdy se chová bezohledně a moc nepřemýšlí o tom, co tím způsobuje svému okolí, což by mohlo nasvědčovat, že seriál možná podvratně ukazuje, že celebrity ze sociálních sítí nejsou nejlepší vzory pro obdiv a následování, protože sami nejsou zrovna vyrovnané osobnosti a neznají univerzální klíč k dobru. Doslova to ale není nikde řečeno, a i když postava Arabelly projde postupně nějakým vývojem, posouzení je na divácích. V seriálu si tak můžou najít své (obdiv nebo nenávist) šílení aktivisti z kteréhokoliv spektra, ale pro lidi uprostřed to není tak zábavný počin.

Můžu tě zničit - Ego Death (2020) (epizoda)

Poslední epizoda je, navzdory zbytku seriálu, téměř art. U třetí variace už se jistě uchechtávala i autorka při psaní.

Tenet (2020)

Jsem rád, že se Nolan pořád vyhýbá nabídkám točit nějaké banality ve stylu Bonda a radši naservíruje divákům svoje komplikované sci-fi peklo. Nejsem si jistý, jestli mu to tentokrát tolik lidí nadšeně sežere jako dřív. Mínusem je ne moc sympatický představitel hlavní role, kterého kolega upír Edward charizmatem hravě setře a unylý odér hrozící romantiky.