Nejsilnější hlas (2019) (seriál)

Sérii táhne gumák Russell Crowe, schopný přes rušivě viditelnou vrstvu makeupu sršet charizma, díky kterému je postava chvílemi sympatická. Autoři se moc nezdržují vysvětlování a počítají s tím, že divák fakta zná, nebo si je dohledá, takže v seriálu není moc bizarně významných proslovů typu novinářka básnicky porovnává sexuální obtěžování se spáleninou z pánve. Iritující je pokus o občasný pseudo-progresivní prostřih dvou časových rovin a rychlé popisky postav, které si nestačíte ani přečíst, ale jinak je to příjemný spotřební seriál o vyplácející se výrobě nepravd pro trouby, které takové nepravdy a manipulace z nějakého důvodu potřebují cpát do hlavy.

ARQ (2016)

Kromě odfláklého závěru pěkný příklad nízkorozpočtové sci-fi, která se příjemně rozvíjí ve více rovinách.

Neskutečná cesta Billa a Teda (1991)

Je to neuvěřitelné, ale dvojka je místy dvojnásobně dementnější než jednička (díky zlým robotům) a to je třeba ocenit. Zatímco u prvního dílu jsem ke třem hvězdám dospěl díky obdivu k zprznění historických osobností, ve dvojce přináší úlevu a odpočinek od kulomentně nízkého intelektu hlavních postav postava přátelské Smrti, řekl bych, že je to jakýsi pokus autorů navázat na osudy stejné postavy z filmu Sedmá pečeť. Zajímalo by mě, jak by se u filmu tvářil takový Václav Havel nebo Jean Paul Sartre.

Hranice života (2005) odpad!

Celý film je v podstatě typický dobový pozérský nesmysl někoho, kdo chtěl natočit něco jako Lynch nebo něco jako 21 gramů, ale neměl na to. Narozdíl od obou zmíněných fenoménů můžete v podstatě vyhodit z paměti vše, co jste viděli a čekat na nějaké dementní, rádoby ušlechtilé a poučné vyústění a je to opravdu tak strašně banální. Lákavé obsazení? Gosling se tak snaží trpět těmi nesmysly, že vás to otravuje, Ewan McGregor rozhodně není typ, kterému uvěříte zkušeného psychologa a Naomi Watts v té době hrála asi ve všech trochu narativně divných filmech, pokud jí dobře zaplatili, tady je jen tak na ozdobu. Nevím, jak to bylo před lety, ale ten film je dneska příšerný a identifikujete to už tak po 20 minutách, až začnete hádat, jak to vlastně je. Dejte si radši Jacob's Ladder.

Skvělé dobrodružství Billa a Teda (1989)

Brutálně dementní komedie z laskavější éry před příchodem Beavise a Buttheada, která vás ohromí tím, co všechno se dalo v šílených osmdesátých letech natočit. Kdybych chtěl vytrolit nějakého učitele dějepisu nebo historika, poradil bych mu tento film jako sofistikovanou esej na vliv historických osobností na moderní dobu. Za atmosféru osmdesátek a tu brutální demenci je nutné dát aspoň tři hvězdičky.

I Love You, Daddy (2017)

Pohodová sprosťácká komedie s výborným obsazením pro oddechový večer. Úplně jsem nepobral tu stylizaci hudby a závěrečných titulků do staromódního filmu, ale černobílá barva filmu slušela.

Čas zabíjet (1996)

Podívat se na tento film v dnešní době může být trochu podvratné v jeho vnímání, protože otráveným lidem jeho konec může naznačovat shovívavost ke zločinům za určitých společenských okolností. :-) Dnes už ten film zastaral, je příliš dlouhý, je trochu předvídatelný a rád by dostal nějaké ceny metodami, které frčely v devadesátkách. Ale dá se ocenit obsazení - pro filmového fanouška je lahůdka vidět takovou sbírku herců v před-slavném období, Konafy i Spacey jsou ve formě a závěrečná věta monologu Konafyho je příkladem kvalitního sarkasmu.

Devs (2020) (seriál)

Režijní tvorba Garlanda (ale vlastně i ta scénáristická část kariéry) by se dala definovat jako schopnost najít dobré téma a setup, hodit do labyrintu pár postav, na jejichž řešení - a pak si to pokazit béčkem, při kterém ta snaha o nějakou uměleckou stylizaci a hloubku přijde vniveč. U předchozí Anihilace už se mistr velmi sekl s tou nudou a prázdnotou, která měla zřejmě naplňovat; a tady nám servíruje zbytečně moc dílů odvíjejících se pekelně pomalu. Velmi nepovedená je celá linie s úplně blbým sekuriťákem. Drama celého seriálu spočívá v odmítání jiných řešení a zda jsou taková řešení správná - ale po finále vám dojde, že to byla jen pojistka scénáře, aby se někdo s možnostmi Devs nepokoušel dělat podstatně divočejší a zajímavější věci, které by scénárista musel vymýšlet. To je dost slabé na to, že Garlanda očividně nikdo moc nešikanoval, jak má svůj seriál točit.

Deutschland 83 (2015) (seriál)

Velmi lákavý koncept seriálu o studené válce z obou Německ :-) pod germánskou taktovkou se bohužel zhmotnil v hloupoučkou červenou knihovnu pro chlapy. Tvůrci občas přihodí do kotle chutné koření typu !občané západního Německa cítící, že jejich země je jakési pískoviště USA pro chrastění s atomovými zbraněmi přes plot do východoněmeckého pískoviště pod bičem arogantních Sovětů" nebo připomínku odpálení bomby na francouzském velvyslanectví v západním Berlíně, případně příliš snaživá učitelka, která neví kam skočit dřív, aby pomohla vlastní zemi. Všechno příjemné ale maže přiblblý scénář, který dělá z naivního chybujícího telete superšpióna, poměrně šokující události jsou zameteny pod koberec, aniž by si to někdo bral k srdci (akce v bordelu) a nereálnost korunuje finále, kdy místo očekávání, který stát vypálí nešťastné figurce do hlavy kulku nebo jí zavře na doživotí NDR ovládne jedna neprovdaná paní prací své vagíny v mládí - to je skutečně nesnesitelné. Jo a taky tam pouští různé hity z 80. let a lidi se radujou nad vynálezem walkmana, brrr.