Rok klidného slunce (1984)

Těžko dodávat další superlativa k tomuto téměř bezchybnému počinu Pana Zanussiho. Maja Komorowska klasicky excelentní. (FNR Písek 2009)

Kuličky (2008)

Kuličky. Poměrně zajímavý počin na jehož projekci jsem se dostal víceméně náhodou a rozhodně toho nelituji. První povídka krátká, ale výstižná, třetí velmi zábavná, ale taktéž pravdivá, především však velmi zábavná a ta čtvrtá, smutná, ale neodkladná jako její téma. A teď k povídce druhé (ne nezapomněl jsem na ni), která ve mně vzbudila asi nejvíce dojmů, tedy víceméně těch negativnějších. Příliš expresivně a řekněme "starokonzervativně" vyjádřená mládež, která neustále pije, fetuje, sexuje, poslouchá jen techno a je neuctivá ke školním profesorům a vůbec všem dospělým mi přijde jako hodně neblahé a trochu hloupé zkreslení, ač podstata příběhu je velmi zajímavá. (FNR Písek 2009)

Kostnice (1970)

Tak po projekci na velkém plátně, v kontrastu ostatních Mistrových děl, doplněných jeho přítomností a okomentováním, snižuji u kostnice s čistým svědomím známku o dva stupně a nyní už je mé hodnocení snad adekvátní. (FNR Písek 2009)

Tichý týden v domě (1969)

Pro mě jeden z těch slabších kousků, ale i tak svým osobitým projevem dosahuje na ten krásný průměr. (FNR Písek 2009)

Zahrada (1968)

Tak tohle podobenství se Švankmajerovi zatraceně povedlo. Víc než jen vtipné a pro lepší zážitek doporučuji vidět vícekráte. (FNR Písek 2009)

Historia Naturae (1967)

Možná je to tím, že jsem biolog, ale tahle Švankmajerova práce se mi líbí velmi a řadí se rozhodně mezi mé nejoblíbenější, ať už ztvárněním, tak i vcelku zajímavou a nadčasovou interpretací (tedy tou mou (kterou nevyzradím), ale nevím jestli tam vážně byla). Jen tedy nevím, jestli ta žába na konci cyklu "Reptilia (Plazi)" byla schválně, nebo to byla jen malá chybička. Na to jsem se Mistra bohužel zapomněl zeptat při debatě po jeho krátkých filmech. (FNR Písek 2009)

Bez tváře (2008) (TV film)

Cítím se trochu jako kazík, když mé dvě hvězdy zahnaly film do modrého (jako kdyby to nebylo uplně jedno jakou má film "barvu"), ale nemohu si pomoct. Záčátek byl v podtstatě odpadem, naštěstí však v průběhu došlo k výraznému zlepšení po dějové i dramatické stránce a nebýt těch prvních trapných 20-30 minut, asi bych bez okolků hodnotil jako ostatní, tedy 3-4 hvězdami, ale takto film po vcelku zajímavém závěru zůstal na nějakých 50%, z kterých se už nestihnul dostat. (FNR Písek 2009)

Král rybář (1991)

Velmi zábavná, klasicky Gilliamovská záležitost. Celých těch téměř 140 minut sice krásně uteče, na čemž má rozhodně zásluhu i tradičně vynikající Jeff Bridges, ale něco zde prostě chybí. Po filmu jsem sice vstal ze sedačky po dobrém filmu, ale chybělo mi něco, o čem bych po skončení přemýšlel. Nepřišl žádná otázka, žádný námět a film tak vlastně uplynul, jako by byl skoro o ničem a to je velkou chybou, ale dost možná to může být jen subjektivní pocit. Ani osobní úvod režiséra před projekcí nedokázal zachytit tu čtvrtou hvězdu, která byla téměž nadosah, ale pak zmizela v nedohlednu. (FNR Písek 2009)

Visitors (2008)

Zatraceně zvláštní snímek, o kterém prostě nevím co si mám myslet, jak si ho vysvětlit. A k tomu mi nepomohlo ani osobní uvedení filmu jeho hlavním představitelem. Téměř beze slov, plni zvláštních a velmi "živých" obrazů jsme sice k nějakému výsledku došli, ale ten je v mém případě zatím stále ještě tímto způsobem neinterpretovatelný, avšak něčím přitahující a doufám, že se mi ještě naskytne možnost proniknout mu hlouběji pod kůži (FNR Písek 2009)

Kafka (1991)

Jsou to necelé dva roky, co jsem na tento snímek prvně, spíše náhodou, narazil a nechal se jím mírně unést, Po dlouhé době shánění se mi ho znovu podařilo patřit až nyní a rovnou na "velkém plátně". Tentokrát už jsem nebyl jen unešen. Film mě strhnul jako málokterý jiný svou více než jen velmi temnou a vskutnu kafkovskou atmoférou, která je podtržena, a to bych chtěl zvláště ocenit, černobílou barvou ve většině filmu (jeden úsek je barevný, ale nechci prozrazovat příliš). Úžasný příběh, kde se propojují fakta z Kafkova života se situacemi a postavami z některých jho děl je vůbec tím nejlepším, co se dá v souvislosti s tímto autorem, a nejen (výrazné nejen) s ním, vidět ve filmové podobě. Snímek působí jako "další" kafkův román a Jeremy Irons se bezchybným ztvárněním hlavní role zaryl hluboko do mého podvědomí. (FNR Písek 2009)