• Rodinný

Lída Baarová (2016)

Nejsem člověkem, který by rád sledoval prvorepublikové filmy. Nejsem ani člověkem, který by o Lídě Baarové věděl něco více než to, co jsem se dozvěděl z dokumentu Zkáza krásou, který jsem viděl před pár měsíci. Ale tenhle náhled do života jedné ženy, herečky, která se zapletla s dějinami, mě dokázal ohromit. Respektive zaujal mě natolik, že nevím, co bych mu vytknul. Jeden pohnutý osud jedné ženy je poutavou sondou do první republiky, a rovněž i do období bezprostředně po skončení 2. světové války. A je mi z toho až smutno. Tenhle film ve mně vyvolal emoce.Vyvolal ve mně i určitou sounáležitost s hlavní hrdinkou. A ukázal mi, jak snadno se člověk zaplete s něčím větším, než je on sám. Nemohu si pomoci, ale jsem nadšený. Vynikající a věrohodné zpracování, perfektní herecké výkony, ani na okamžik jsem se nenudil. Ale přesto mám pocit, že film by si zasloužil ještě pár záběrů na to, jak šla Lída Baarová dál svým životem. Závěrečné textové info mi opravdu nepřišlo dostačující. A myslím, že filmu by slušelo i pár vzpomínkových záběrů na Lídu Baarovou či jejích archivních fotek, třeba během závěrečných titulků. Ale jinak je to dokonalé a dávám lepší čtyři hvězdy.

Bílá jako sníh, rudá jako krev (2013)

Láska je krásná, ale může nás i zmást. Někdy si myslíme, že někoho milujeme, ale co když nás jen matou naše smysly? Ona láska se snadno zamění s dalšími pocity, a i o tom, ale nejen o tom, je toto romantické drama z Itálie, které divákovi nabízí jednu love story ze světa mladých lidí. Kromě hledání lásky je tento příběh ale také o boji se zákeřnou nemocí. Jsem rád, že ve filmu bylo zmíněno i téma dárcovství kostní dřeně, protože já sám jsem zapsaný v registru dárců již zhruba jeden a půl roku a kdoví, jestli někdy zazvoní telefon a já budu mít šanci zachránit někomu život. Co se mi ale na tomto filmu líbilo především, to je lehkost, s jakou je nám ten příběh předkládán. I když film není celou dobu o úplně optimistických a hezkých tématech, z každého záběru čiší mládí, energie, život. A to je to, co by měl mít asi každý film o mladých lidech. Celou dobu jsem film se zaujetím sledoval, nedokázal odhadnout vývoj děje, a říkal si, že tenhle film je vlastně docela fajn. A to je pro mě nejlepší důkaz toho, že tohle je rozhodně jeden z těch zajímavějších a zřejmě i nezapomenutelných filmů. A i proto mu uděluji vynikající čtyři hvězdy.

Hodný dinosaurus (2015)

I zlí a obrovití dinosauři byli v počátku svého života jen roztomilými nemotornými mláďaty, kteří se učili rozpoznávat svět a jeho nástrahy. A o jednom takovém dinosauřím mláděti, které bylo donuceno poznat svět i mimo svůj domov, vypráví tento animák, který je vlastně docela milý, hravý, příjemný a tak nějak roztomile naivní. K tomu je zde zajímavý bonus v podobě lidského dítěte, které se chová jako pejsek a hlavní hrdina ho považuje za své zvířátko. Vlastně celý tento animák staví na zajímavém nápadu a kupodivu to celé vlastně ani skoro nenudí. Jen je zde problém v tom, že je to z mého pohledu film na jedno skouknutí, a stejně rychle, jako se v mém životě objevil, tak rychle i vzpomínky na něj zmizí. Na sobotní dopoledne ideální záležitost. Ale je to jen další z řady animáků. A je to možná i škoda, protože si myslím, že se z toho nápadu dalo vytěžit ještě o něco více. Ale i tak film potěšil a získává ode mne tři hvězdy.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

Kdo z nás by nechtěl rozsévat radost vždy a všude? Vince Vaughn té radosti vyprodukoval a zasel v mládí opravdu mnoho. Dokonce tolik, že je to jen stěží představitelné. A po letech se mu jeho snaha zúročuje, když zjišťuje, že z jeho poctivé ruční prácičky se narodilo 533 dětí. Pánové, kolikrát to s námi málem švihne i když se dozvíme, že je na cestě jedno dítě. Ale když má jeden tolik dětí, že to ani nejde spočítat na prstech jedné ruky, mohlo by to s ním zamávat natolik, že by byl zralý na kulku do hlavy. Ale Vince Vaughn není žádný srábek, a tak v utajení začne zasahovat svým biologickým potomkům do jejich životů. A je to sakra zajímavá podívaná. Vlastně je to jedna z těch lepších amerických komedií, které jsem měl možnost za poslední roky vidět. A originální námět tento film prostě povyšuje na film absolutně nezapomenutelný. Nic takového ještě natočeno nebylo a kdoví, jestli ještě bude. Navíc každý z osudů dětí hlavního hrdiny je zajímavý, takže film ani na okamžik nenudí a po jeho skončení jsem měl chuť zvolat "ještě, ještě, chci přídavek", a to je co říci. Možná by z toho mohl být i zajímavý seriál. Každopádně já jsem spokojený a je to za lepší čtyři hvězdy.

Stážista (2015)

Pohádka o tom, jak jeden nudící se důchodce přinesl jiskru do jinak sterilní firmy a do životů jejích zaměstnanců. Zajímavý nápad, který mě zaujal, už když jsem poprvé viděl trailer v kině, ale k filmu jsem se dostal až nyní. A nelituji, že jsem se na něj podíval. Bob De Niro ztělesňuje svou roli s až obdivuhodným charizmatem a věřil jsem mu každý pohyb, každé slovo, každé gesto. S ním tento film stojí a padá a jen díky němu jsem z výsledku tak ohromen. Protože, přiznejme si to bez okolků, z tohoto námětu se dal taky natočit naprosto obyčejný film, který mohl časem zapadnout prachem a stát se další tuctovkou. On ten námět je totiž tak absolutně obyčejný, že to je až překvapující. Film si prostě plyne svým tempem, celou dobu je vše zalité sluncem, vše super, optimistické, milé, bezkonfliktní, takže to může i vypadat, že se v tom filmu vlastně vůbec nic neděje. A víte co? Konečně! Říkám, konečně taky jednou nějaký kinofilm, kde nedojde k nějakému uměle vyvolanému konfliktu, jen aby se tam něco dělo. Optimistických filmů, kde je vlastně celou dobu vše v pohodě, mnoho není. A o to víc jsem si tenhle zázrak, toto zjevení užil. Jsem absolutně nadšený a neváhám udělit pět hvězd.

Konečně doma (2015)

Co na tohle říct? Nesympatické potvory z kosmu si zaberou naší planetu. A kdyby zůstalo celou dobu u toho, že všechny ty potvory jsou nespolečenské, nedruží se a celkově si každý hledí svého, možná by to bylo i lepší, ale to by jaksi nebylo na co se dívat. A tak scénáristi museli vymyslet jednoho sajrajta vybočujícího z řady, který rád dělá průsery a díky jednomu takovému mu jdou jeho kolegové po krku. A upřímně, myslím, že cokoliv by bylo lepší než tahle dějová linie. Kdyby se třeba větší část filmu soustředila na pohled lidí na tuto invazi, jak to vnímají, co si o tom myslí, bylo by to mnohem zajímavější. Ale tenhle trip jednoho mimozemšťánka, jedné holčičky a kocoura byl prostě divný. I když upřímně musím říct, že byl tak nějak zajímavě divný. Tím, že jsem film dokoukal, a dokonce se zájmem, musím konstatovat, že i přes mou nespokojenost s dějem se chvílemi jednalo o mile infantilní příběh, který dokázal svůj potenciál občas i využít. Ale ve výsledku je to animák, který už nikdy znovu vidět nemusím. A vzhledem k tomu, co jsem napsal, je asi jasné, že mé hodnocení nebude žádná hitparáda, takže dvě hvězdy to jistí.

Marťan (2015)

Máte pocit, že váš život je na nic, že se vám všechno hroutí, že jste prostě v prdeli? Co má říkat Matt Damon, kterého jeho posádka zapomněla na Marsu a on má jedinou vyhlídku, že zemře sám daleko od své rodné hroudy. To by ale nebyl Amík, aby si neporadil s tím, jak přežít, a aby si nepodmanil celý Mars a přilehlé okolí. A to by přece nebyli Amíci, aby ho nedokázali zachránít. Takže otázka je jen, kdy a jak se to stane. A než se to stalo, musel jsem absolvovat ohromnou vatu kolem, které by neuškodilo ještě trochu více střihu. Ono je možná fajn koukat na Mattovo snažení pár minut, ale po čase už si říkáte, kdy už ho konečně zachrání. Nesdílím tedy všeobecné nadšení z filmu jako celku, protože uznávám, že mi asi úplně nesedl. Možná jsem měl po vší té chvále velká očekávání, možná jsem čekal trochu něco jiného, ale fakt je ten, že tento film je v mých očích ideální na jedno zhlédnutí, kdy i docela dobře funguje, ale nemyslím, že si z něj po pár letech budu pamatovat nic víc než hrubý obrys děje. A takovým filmům uděluji maximálně tři hvězdy, a to je případ i této vesmírné odyssey.

Samotář v Seattlu (1993)

Libo-li starosvětskou romanci v čisté a nezkalené podobě? Takto lze totiž přesně charakterizovat film, kde láska má hlavní slovo, a která je přesným zástupcem žánru se vším kladným i záporným, co si lze pod touto charakteristikou představit. Klady jsou nesporné. Jde zde jen a pouze o lásku, o míjení, váhání, ztráty a nalézání. Žádné rušivé násilné elementy a scény, naopak vše si samovolně plyne, a to je fajn. Bohužel ale nechybí ani zápory, kterých se takové filmy nevyvarují. Pomalejší scény, které jsou často i nudné, pomalu se posouvající děj, hudba, která diváka spíše zklidňuje a uspává. Naštěstí ještě jeden klad je zde ale nezpochybnitelný. Tom Hanks a Meg Ryan z tohoto filmu dělají klasickou romantiku, která se vám prostě musí prodrat až do útrob srdce a přesvědčit vás, že jsou-li si dva lidé souzeni, najdou k sobě cestu. A to je přece pro každého, kdo je z hloubi duše romantik a věří na romantiku a osud, úžasné zjištění. Rád bych film ohodnotil nadprůměrně, ale bohužel čas je nesmlouvavý nejen k lidem, ale i k uměleckým dílům. Právě ta starosvětskost filmu ubírá na aktuálnosti a na kvalitách, ale i tři hvězdy jsou za určité konstelace z mého pohledu velmi dobrým hodnocením.

Na vlásku (2010)

Byla nebyla, jedna blonďatá kráska čekala odříznutá od lidí a světa ve věži tak dlouho, až se dočkala čerstvého závanu v podobě kriminálníka, který se stal jejím osudem... Konečně jsem se dostal k tomuto animáku od Disneyho, který mě dlouho míjel. A můj dojem je pochopitelně kladný. Kůň, který by strčil do kapsy leckterého služebního psa? Holka, jejímž nejlepším kamarádem je chameleon? Mladý muž, který má nakročeno k tomu, aby jednoho krásného dne skončil na šibenici? Bába toužící po věčném mládí? Super postavy, které vhodně smíchané spolu s ostatním křovím tvoří dokonalou směs pohádky, dramatu, dobrodružství a vlastně i fajn romantického příběhu. Na jedno zhlédnutí během všedního odpoledne je tento animák ideální, a řemeslně je to zajisté velmi kvalitní film, ale po té páté hvězdě prostě nesáhnu z toho důvodu, že na tomto filmu není nic, kvůli čemu bych toužil vidět ho znovu. Z mého pohledu je tohle další fajn kvalitní film od Disneyho, ale žádná píseň mě výrazně nezaujala a celkově je tohle příběh na jedno kouknutí. Ale ty čtyři hvězdy si film zajisté zaslouží.

Královské Vánoce (2014) (TV film)

Holka chodí už jeden rok s klukem a hle, on je to princ! A to dokonce ze země, o které jsem já jako rodilý Evropan nikdy neslyšel, a přece by podle tvůrců mělo být někde u Francie. A to ještě není všechno. Jako na potvoru se to ta holka dozví zrovna o Vánocích, a protože princ je poslušný a jede na Vánoce za královnou matkou, holce nezbude, než ho šupky dupky následovat do té evropské tramtárie. A jaké to překvapení nástává pro diváka, když matinka s princovou milou nesouhlasí a snaží se princovi dohodit nějakou tu vévodkyni... Proboha, tohle bylo tak předvídatelné, že to snad už ani více nešlo. Sterilní odměřená královna, vzdorující synáček, milá holka neurozeného původu, která si dokáže získat všechny kromě toho nejdůležitějšího člověka, do toho nějací ti sirotci, služebnictvo, a tak dále. Naprosto nechápu, proč má někdo potřebu točit námět, který byl už v různých obměnách několikrát k vidění v jiných filmech. Někdo asi potřeboval splnit normu, aby televize v USA měla na Vánoce co odvysílat. A podle toho to taky vypadá. Je to neoriginální, leč je to přece jen vánoční, milé, romantické a optimistické, a proto si to přece jen aspoň ty dvě hvězdy zaslouží.