Monstra vs. Vetřelci (2009)

Postavit proti sobě pozemský monstra a ufony je super nápad. Ed Wood by z toho slintal blahem. Celý to má navíc velmi vkusnej humor a gagy jsou príma. Animace zábavná a songy v závěrečnejch titulkách bezva. Nevidim důvod proč nedat 5*.

Nehoda (2009)

V hlavní roli čtyřčlenná parta živící se nájemnými vraždami, které vypadají jako nehody z Nezvratného osudu. Ze začátku to vypadá, že se hraje podle klasických žánrových pravidel, ale ouha! Celé je to mhohem mnohem chytřejší a vykutálenější. Téma náhod a nehod je tu dokonale využito v kombinaci s paranoiou hlavního hrdiny. Pomalé tempo, melancholická hudba a citlivý vizuál jen podtrhují konečnou finální katarzi při zatmění slunce. Další pochvala směřuje k režijnímu umu, protože všechny ty složité vraždy jsou natočeny velmi přehledně a nikdy jsem neztratil nit. A hlavně má Cheang Pou-Soi můj obdiv za to, že takovýhle nápad dokázal tak znamenitě převést do filmové podoby. Neobyčejně chytrý film!

Slaměný klobouk (1971)

Spousta výborných herců vyplýtvána na poměrně chaotický pokus o crazy situační komedii. Ze začátku fajn, ale postupně se to utápí ve stále víc absurdních nedorozuměních. Oldřich Lipský je výborný režisér, ale s tímhle trošku přestřelil.

Růžový panter (1963)

Tak jsem konečně taky viděl první díl téhle klasiky. Peter Sellers dodal vtip. David Niven šarm. Claudia Cardinale sex appeal. Blake Ewdards filmařský um a Henry Mancini nesmrtelnou titulní znělku. Je to takové vkusně vtipné a Clouseau byl opravdu chudák, když ho manželka podváděla až tak moc.

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Spike Lee to zase vzal originálně. Všechny filmy s psychovrahama jsou vždycky o vrahovi a o vyšetřování. Tady je ale vykresleno, jak vraždy působí na obyvatele New Yorku. Hledání vraha je jen takové pozadí k vykreslení života ve čtvrti, ale zároveň se díky němu vyhrotí vztahy mezi postavami, protože to už je jen taková ta pověstná kapka navíc. Opět se tu zabývá i xenofobií a hlavní postava zase není žádnej klaďas. Co, je nejdůležitější, že je to natočeno s klasickou přirozenou lehkostí a citem. Herci jsou do jednoho výborní. Mě nejvíc utkvěla Mira Sorvino. Přišla mi tam hrozně sexy a bylo mí jí líto. Z ulítlýho pankáče Brodyho jsem měl menší šok, protože v takhle extravagantní roli jsem ho ještě neviděl. A John Leguizamo opět dokazuje, že je nedoceněný herec.

Mý lepší blues (1990)

Zase paráda! Hudební čísla byla skvělá a dodávala filmu nezapomenutelný šmrnc. Právě díky dlouhým sólíčkům je ten film o něco delší, ale děj rozhodně nepřišel zkrátka. Zase jde o ten klasický propletenec více postav, které hrají obvyklí herci "raného" Spikea. Denzel Washington byl opravdu perfektní, což on je vždycky, ale mě zase nejvíc utkvěl Wesley Snipes. Hrozně se mi líbí tyhle jeho, perfektně zahrané, neakční role, když byl mladej. A dvojka John a Nicholas Turturrovic jsou tu prostě boží. Jediné co mi malinko drhlo je konečná část rok poté. Líbila se mi, ale přišlo mi, že tam malinko nepasovala.

500 dní se Summer (2009)

Hlavní roli tu hraje klon Heatha Ledgera. A hraje jí dobře. Film se mi moc líbil a oceňuju ty vkusné odkazy na Bergmana a další filmovou klasiku. Taktéž chválím hrátky, nebo rozpůlení obrazu na expectations a reality je velice nápaditým prvkem. Jedinné, co nechápu je, že se do Zooey Deschanel aka Summer tak zamiloval. Mě nepřišla nijak výjimečná.

Horečka džungle (1991)

Spike Lee opět předkládá živelné ulice a v nich velké množství různých etnik, z nich každé má své zvyky a tradice a nemá rádo etnika zbylá. Hlavní hrdina je výbornej Wesley Snipes, ale postav je ta zase o hodně víc a každá má svoje zázemí. Herci jsou všichni perfektní, stejně jako hudba. Prostě výbornej film "z ulic."

Delikatesy (1991)

Šílená šílenost, která se dá srovnat maximálně tak s filmem Botched. Námět je perfektní a zpracování hooodně osobité. Jeunet si s tím vyhrál a je to vidět. Není to sice bůhvíjaká pecka, ale rozhodně vám to utkví a to i kvůli všem těm držkám, co tam hrajou.

Carrie (1976)

Brian De Palma umí střídat nálady jakoby se nechumelilo. Chvíli jste celí vystresovaní z nepříčetné náboženské matky za doprovodu "psychovských" smyčců, jen abyste byli hned po tom téměř dojatí v idylické atmosféře plesu a byli šťastni za Carrie, že jí to tak sluší... King prostě nemá rád církevní pomatence, dokazuje to ve více svých dílech a i zde je matka prvočinitel, který spustí dominový efekt všeho zlého, co se ve filmu stane.