U Konce světa (2013)

Z počátku se to jevilo jako volně plynoucí drinking komedie, pomalu jsem tak nad filmem lámal hůl, jenže od okamžiku, kdy se Frost napije, začíná velká jízda, nejen po hospodách, až do samého konce. On ten mimozemský zvrat příjde dost nečekaně, ale je to bod, od kterého musíte mít mozek vypnutý, pak si film užijete s celou hvězdnou hereckou sestavou. I přes jisté výkyvy v poutavosti filmu, se jedná o zaručenou zábavu na dlouhý večer nebo ještě lépe u piva.

Šmejdi (2013)

Dokument na palčivé téma, které je šokující až smutné. Dávno se ví, co se na podobných podnicích děje, ale nikomu se ještě nepodařilo takto uceleně, podpořeno záběry, poskládat obraz o průběhu i nekalosti těchto akcí. Samotný dokument mohl být kratší, ale jeho důležitost vyvstává v tom, že konečně podnítil stát i nakupující brojit proti.

Létající Skot (2006)

Ač se jedná o spíše televizní podívanou, silný příběh tohoto cyklisty je stále inspirující a v rámci cyklistiky se jedná o něco neskutečného. Divák doslova prožívá snahu o zisk rekordu s Grahamem, jeho boj s WCF (ta se od té doby vůbec nezměnila), kde tečou nervy i ztrátu motivace ke konci. Jedná se o příjemně plynoucí podívanou, která vyplní deštivý den, kdy se zrovna nedá vyjet na kole.

Plán útěku (2013)

Vzpomínka na staré dobré časy, lehce vážnější, ale o to více dokáže mile překvapit. Na rovinu, bez dvou legend by film kiny sotva prošuměl, ale zde se spolupráce dvou akčních hvězd vyplatila i přes jednodušší příběh, protože sledování filmu je příjemně ztráveným časem, ke konci dokonce i s větší akční scénou, ve společnosti, která se už třeba nemusí příště sejít.

Mnoho povyku pro nic (2012)

Trvá dlouho a je dosti obtížné se do filmu dostat, proniknout do záměru režiséra, protože velmi netradiční převedení tohoto dramatu, ve své snaze o zachování původního textu v moderním prostředí, divákovi moc naproti nejde. Jakmile jsem si zvykl asi v polovině, tak jsem si toto zahradní představení užíval, stejně jako lehce komickou postavu Filliona.

Machete zabíjí (2013)

Zpočátku se jedná o zábavnou podívanou, u které sice musíte mozek vypnout, ale je to jízda plná hereckých hvězd a krásných žen, jenže po příchodu Mela Gibsona se z toho stává sci-fi a film přechází do módu jakési parodie, i Machete už prostě přehnaně přežívá a Gibson moc intelektu nepobral. Škoda, ale i tak potěší vidět Sheena jako prezidenta, Banderase či svůdnou Heard. Dalo se to natočit určitě lépe, ovšem asi by to pak nemělo tu unikátnost typu: je to taková blbost, že to musím vidět.

Sběratel kostí (1999)

Velmi slabé a pochybné, jak po příběhové stránce, tak i scénářem, hereckými výkony, přeafektovanými scénami, úděsným koncem, chabou konstrukcí případu, nevypracovanými charaktery, a to bych mohl pokračovat dále. Ale asi bych si vzpomněl na větší hrůzy v rámci žánru.

Poslední etapa (1962)

Velmi nezáživně natočeno, jedná se spíše o jakousi reportáž ze dvou etap, občas prostřihnutou vstupem herců. Tvůrci by udělali lépe, kdyby dali mikrofón přímo do týmového vozu a dokumentárně by nechali závod plynout, čímž by podali mnohem věrohodnější svědectví, protože na rovinu je nutno říci, sledovat v té době přenos z cyklistiky asi nebylo moc atraktivní a tato směsice dokudramatu není šťastná.

Bokovka (2004)

Nemám rád víno, netrpím krizí středního věku a ani jeden z herců si nezískal mé sympatie, tudíž mám s tímto pomalu plynoucím, krizi řešícím filmem velký problém. Bohatě by mi stačilo film osekat na hodinovou verzi, a netrápit se mě nic neříkajících dialogů.

České století (2013) (seriál)

První díl přinesl obrovské zklamání, tvůrci si vzali velké sousto, které se jim rozpadlo pod rukami, velký problém je už scénář, celé to působí naprosto roztříštěně, je to jen sled scén ze života Masaryka, navázaných bez jakýchkoliv souvislostí, navíc pro pochopení působení Masaryka v exilu naprosto nerelevantních, podstatné věci jsou jen zmíněny či úplně vypuštěny. Navíc postavy vedou spíše intelektuální dialogy, které snad kromě rozhovoru s Thurnem, nevysvětlují absolutně nic z názorů našeho prvního prezidenta. Měl jsem problém s obrovskými skoky v závěru a také s vykreslením samotného Masaryka, hlavně během hovoru s Donutilem, který Hubu naprosto přehrál. Druhý díl byl mnohem lepší, emotivní mrazivé rozpravy Beneše s generály byly velmi působivé, postava Moravce trefným protipólem, škoda jen, že Landa neumí hrát bez afektovanosti. Třetí díl již potvrzuje stoupající kvalitu, příběh má dvě linie, avšak ukončí pouze tu s Němci, navíc každého předčí výtečný Trojan. Čtvrtý díl je konečně ve formě v jaké bych si představoval celý seriál, je napínavý, dobře napsaný i zahraný a hlavně vysvětluje a poodhaluje pohnutky postav i událostí, což mělo být stěžejním cílem. Díl č. 5 sice přináší atmosféru strachu a neklidu, ale dějově plyne tak nějak pomalu a divák se do něj příliš neponoří, navíc se zde velmi vyplatí znát poválečnou historii sovětského bloku. Díl o roku 1968 se výborným komorním dramatem, plným silných dialogů a skvěle nastíněné atmosféry tlaku a rozdílných názorů. Historickou stránku těžko hodnotit, když nemáme žádné prameny z kterých pořádně čerpat. Díl o Chartě 77 se nepovedl, byl příliš rozkouskovaný, dialogy byly takové unylé, herecké výkony slabší (až na Patočku). Bohužel v této rozvláčnosti zaniklo v podstatě vše co chtěli tvůrci vyjádřit. Epizoda o roku 1989 byla zatím největším zklamáním, díl plný prázdných dialogů, vytržených z kontextu vedoucích absolutně k ničemu. Vyloženě nezajímavé, herecky nevýrazné. Poslední díl to završil nudnou debatou nad rozdělením a zbytečným vysvětlováním názorů Václava Klause a původem kupónové privatizace. Celkově seriál hodnotím průměrně, většinu dílu tvoří konverzační šeď bez minima dramatu a bohužel občas i bez návaznosti. Najdou se zde i výborná dramata, hlavně z období počátku komunistické totality.