Odpočítávání (2010)

No potěš, tohle bylo to nejamatérštější mučení v dějínách (a tím nemyslím Jacksona, ten se docela snažil, ale ty šašky okolo, zvlášt Carrie Anne Moss)... Pevně věřím (doufám), že tajné služby jsou schopné při hrozbě detonace tří atomových bomb vyrubat atentátníkovu rodinu do pátého kolena, pokud to bude nezbytné. A jestli při tom budou mudrovat nějaký srance o lidských právech tak si asi zasloužíme být v takovém srabu.

Formula 51 (2001)

Žádné velké okecávačky, rychle rovnou do akce, menší tour po Anglickém feťáckém podsvětí, banda hutných nácků a než se člověk naděje civí na závěrečné titulky. Za doprovodu sympatického ústředního tria a pár fajnových hlášek to utečne jako voda - a to já rád.

Počátek (2010)

Nolan nezvládá držet tempo - poslední poměrně pekelnou půlhodinku najednou utne a před závěrečným finešem začne desetiminutý pokec plný vaty. Akce působí místy neskutečně samoúčelně, jakoby zadáním bylo natočit "inteligentní" akční podívanou. Přitom některé scény jsou skvělé (jako například souboj v rámci rotujícího auta) a některé přišerné (ten sen na sněhu to je pořádnej úlet). Jakoby se nemohl rozhodnout co vlastně točí. Nicméně takto nějak si představuju letní blockbuster. Smysluplný, solidní příběh, velkorysá výprava a triky, dobři herci, prostě fajn zábava - ale nic více. A ta hudba ... ta je ultimátní.

Muž z Ria (1964)

Belmondo a jeho neskutečný šarm a elán, spojený s parádním Krampolovým dabingem - to je pekelná kombinace. Přesto je na tomto filmu znát zub času víc než by bylo zdrávo. Začátek vypadá hodně nadejně, jenže před půlkou se to láme ve sled různých akčně - kaskadérksých eskapád a ty už dnes nadchnou asi málo koho. A navíc ta ženská byla protivná snad i víc než tvůrci původně zamýšleli...

Lov na Gluma (2009)

Když zase odsunuli premiéru Hobita, proč si nezkrátit čekání (dost možná nekonečné), tímto sice amatérským, ale velmi vkusně udělaným krátkým snímkem. Škoda, že si tvůrci nedali více záležet na příběhu a dialozích, protože audiovizuální stránka je hodně povedená.

Verdikt (1982)

Ten příběh je prostě příliš standartní - osamocený právník stojící proti korporaci (nemocnici), velkému týmu zlých právníků, které vede nějaké eso, celou dobu dostává nakládačku, ale v závěru vytáhne eso z rukávu a zázračně to ukope - doufam, že nebudu bit za spoil, ale tohle musí být každému jasné od druhé minuty. V tomto případě (ne že bych tomu rozuměl), vlastně obhajoba roznesla na kopytech všechny důkazy obžaloby (způsoby nechme stranou), takže rozhodnutí je poněkuď podivné. Ne že by se na to špatně koukalo, ale nenabízí to nic co by člověk neviděl tisickrát jinde, prostě takové klasické soudní drama... a nevytrhne to tentokrát ani Newman.

Metoda (2005)

Dokonalý scénár, postavený na poměrně jednoduché myšlence, skvělé dialogy a vynikající herci (nejvíc se mi líbil Noriega), tvoří velmi podařenou satiru. Podrazy, lsti, fígle, okopávání kotníku, chůze přes mrtvoly, to přece musí patřit k výbavě každého spravného manažera. Ikdyž uznávám, že závěrečná míčová hra, musela být intelektuální peklo. Pár hluchých míst to sice má, ale celkově je to pecka. Film u mě o to více rezonoval, že jsem před nedávnem pár pohovorů absolvoval a tak mám v živé paměti to, jaký je to maraz (naštěstí sem obyčejnej dělnák v oboru, kde přecijen rozhodují znalosti a ne to jak se umíte vykecat).

Boj o oheň (1981)

Tohle vyobrazení pravěku se mi moc líbilo, myslím že šancí vidět něco podobného moc není. Měl jsem strach, že to bude trochu nuda, když se tam vůbec nemluví, ale byly to zbytečné obavy. To prostředí je samo o sobě tak zajímavé, že to v pohodě utáhne. Nápad postavit vedle sebe více různých vývojových druhů je skvělý (ale možná se mi to líbilo proto, že moje znalosti antropologie jsou přesně nulové).

Parchanti (2010)

Poměrně slušne odsýpající béčková akce s naprosto příšerným záporákem. Tedy oni ani herci v hlavních rolích se moc nevytáhli, ale aspoň byli všichni pořádně namusklení :) Proti Neesonovi, který šérfoval konkurenční partě macho mariňáků je to přecijen trochu nižší liga. První scéna s děckama mě sice trochu vylekala, ale jak s nima vybuchl vrtulník byl jsem doma. Uběhne to rychle, pár slušných akčních scén, nějaký ten humor, prostě pohoda...

Otevři oči (1997)

Příjemně zašmodrchaná změt představ a fantasií na pomezí reality a snu, spějící decentním tempem k zajímavému závěru. K tomu vcelku příjemní herci, hlavně Noriega( který se na roli sobeckého pracháče skvěle hodí), ale i Penélope, přestože nepatří mezi moje favortky, tady byla docela roztomilá. Filmy Alejandra Amenábara jsou prostě jistota a tenhle se mezi nimi určitě neztratí. Btw: K čemu je dobrý pouhé čtyři roky starý Americký remake, který otrocky převádí většinu zajímavých scén z originálu, neví snad ani Crowe.