Pilát Pontský (1962)

,,NAKOĽKO ODMIETATE PRISPIEŤ NA AKVADUKT, MÔŽEM LEN PRÍSŤ K ZÁVERU, ŽE VAŠE NÁBOŽENSTVO ODMIETA VODU." __ Pri pozeraní filmu mi najviac vadil dabing, ako už spomenul kolega Karlos80 miestami naozaj strašný; hlavne keď sa na scénu dostane postava Krista (vo filme John Drew Barrymore, ktorý stvárnil aj postavu Judáša), nahovorená snáď ešte nejakým 15 ročným faganom, ktorý má vo filme zrejme na svedomí aj kvalitatívne rovnaký hlas Caligulu. Ocenil by som najmä nastolovanie rôznych filozofických otázok (pri Judášovej zrade), čím sa scenár snažil ísť až ku koreňom veci (prípadne k ich alternatívam) a kadečo zásadného tým odkryť, avšak poväčšine ostanú načaté, akoby si snáď divák mal urobiť názor sám. Podiel má na tom občas aj divný strih, ktorý mnoho scén v tých najzásadnejších okamihoch jednoducho stopne. Slávny Marais by bol celkom fajn, v úlohe však mierne nevyrovnaný. (37. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

Zarak (1956)

,,ZABIŤ! OBOCH ICH ZABITE! TU PRED MOJIMI OČAMI. ZAHLÚŠTE ICH. ...POČKAŤ. TO BY BOLO PRÍLIŠ RÝCHLE A ZHOVIEVAVÉ. ODVEĎTE HO A ZBIČUJTE. ZBIČUJTE NA SMRŤ." __ Ako už bolo napísané, drvivá väčšina filmu nemá prakticky žiaden poriadny príbeh a je len zlepencom nesúrodých scén (z jedného strihu na druhý je zo Zaraka vodca povstalcov) až som nevedel o čo tam poriadne ide. Možno aj o nič. Navyše som si pri sledovaní trocha zdriemol a tak už vôbec nechápal prečo zrazu Zarak ,,prezliekol kabát". Ocenil by som ale charizmatického Victora Matura, ktorý sa do roly hodí, len ju nevie správne uchopiť. Veľmi slušné sú tiež bojové davové scény. Režisér Terence Young nakrútil s Victorom Mature v ten rok ešte akési ,,Safari." (2. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Old Shatterhand (1964)

Old Shatterhanda som mal ako malý za zrejme najobľúbenejšiu mayovku a pritom som ho vtedy videl sotva dva krát. No i tak ma ohromil. Predovšetkým strhujúcou heroickou kompozíciou Riza Ortolaniho, snáď najlepším soundtrackom napísaním pre mayovky, kde sa hlavného motívu doteraz neviem nabažiť a samozrejme ohromujúcim záverom. A práve ten môže radiť ,,Olda Šetrného“ :-) na pozíciu skutočného ,,westernového“ veľkofilmu. Mínusy má film také ako aj ostatné diely série, čiže predovšetkým scenár robiaceho tu z náčelníka Apačov v Siuxskom oblečku často skutočného ... nebudem nadávať. Zbytočné mi tu prišlo tiež využitie hneď troch záporákov, pričom ani jeden nedostáva dostatok priestoru, čo aspoň pri kvalitách dvoch z nich zamrzí (úloha lotra sa tu ušla aj inokedy kladnému Gustavovi Rojovi). No a prečo sa vlastne film volá tak, ako sa volá?

Šalamoun a královna ze Sáby (1959)

,,TVOJ KRÁĽ SKUTOČNE STAVAL VEĽKORYSO. TAKÉ STAVBY NIE SÚ ANI V EGYPTE ... A TO VŠETKO, PRE BOHA, KTORÝ ANI NEVIDÍ.“ __ Prvá polovica filmu je kvalitou veľmi diskutabilná najmä vzhľadom k tomu, akým bol King Vidor gigantom amerického filmového priemyslu. Všetko je samozrejme chybou slabšieho scenára, ktorý svoje kvality ,,rozvíja“ práve tu a tu ponúka aj niekoľko vyložene trápnych scén. Najhoršou z nich je bezpochyby smrť kráľa Dávida (Finlay Currie – v ten istý rok si zahral Baltazára v megaoscarovom Wylerovom ,,Ben-Hurovi".) – je zbytočné ju rozoberať; kto film uvidí, ten pochopí. Posledná hodina ale ponúka predstavenie snažiace sa ísť na plné grády a to zachraňuje film z vôd priemernosti a u mňa sa postarala o 4*. Sú tu hneď dve zapamätateľné scény, jednak pohanské orgie a následný Boží hnev (naozaj na svoju dobu úžasné nakrútené a ak by sa jej o niečo neskôr chopil nebojácny režisér, mohlo by sa jednať o jednu z kultových scén kinematografie. A nemyslím tým nič v štýle Tinta Brassa.) a potom scéna s priekopou. V tejto súvislosti by sa hodilo pochváliť špeciálne efekty, ktoré v mnohom zachraňujú miestami veľmi lacno pôsobiace kulisy. A Gina tu hrá presne tak, že vtip so zvesením obrazu buď jej alebo Husáka, by až tak humorný nebol... (59. hodnotenie, 6. komentár k filmu)

Vítr a lev (1975)

,,...JA ROVNAKO AKO LEV ZOSTÁVAM NA SVOJOM MIESTE. ZATIAĽČO VY, ROVNAKO AKO VIETOR, NIKDY NESPOZNÁTE, KDE JE VAŠE MIESTO." __ Pred mnohými X rokmi som ako maličký videl tento film v TV a samozrejme na mňa zapôsobil - sir Connery v čiernom hábite s obojručným mečom ale aj niekoľko kompozícií záberov. Keď sa mi ho znovu po rokoch podarilo pozrieť, zafungovala nielen nostalgia ale aj filmárske remeslo s akým je nakrútený. Ako spomína ,,tartan" vo svojej poslednej vete, hodnotím podobne, no beztak je Roosevelt vs. Raisuli plnohodnotným dobrodružstvom, ktoré možno nie je dokonalé vo všetkých smeroch (hlavne zo začiatku až zbytočne parodický humor) a silou príbehu výraznejšie neohromí, no je jedným s popredných zástupcov svojho žánru čo ani na okamih vo svojej dvojhodinovej stopáži nezačne nudiť. Najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda si v tom istom roku zahral ešte v ďalšom z nezabudnuteľných filmových dobrodružstiev môjho detstva - Muž, ktorý chcel byť kráľom. (104. hodnotenie, 9. komentár k filmu)

Frankensteinova pomsta (1958)

,,ČO JE NA TOM ZLÉ?" ,,NIČ. JEDNODUCHO SA MI TO NEPÁČI." __ Hammerovským Frankensteinom zrejme neprídem na chuť a mňa je pokračovanie kvalitou rovnocenné prvému dielu. Možno je chyba v tom, že námet monštra je predsa len až priveľmi bolestivý, než aby bol spracovaný do formy rôznych béčkových prerobenín. Väčšinu času je film takou veľkou žvástanicou, čo síce nie je nudné, ale ak má v popiske ,,horor" čakal som aspoň nejaké napätie a to vlastne za celý čas vôbec neprišlo. Jednotka mala obludného Christophera Leeho a pokračovanie je z hľadiska monštra viacej drámou, Karl (nie Fritz ako je uvádzaný v obsahu, a tiež nie trpaslík) pripomínajúci mi Johna Hurta tu má postavu skôr ,,Hydeovského" razenia. (38. hodnotenie, 4. komentár k filmu)

Lagaan - tenkrát v Indii (2001)

,,...ALE AJ PO TOMTO VÍŤAZSTVE ZOSTALO BHUVANOVE MENO ZABUDNUTÉ NIEKDE V PREPADLISKU DEJÍN." __ Áno, tento film kedysi naozaj pár krát išiel na HBO a práve tam sa mi kúsok z neho, čo aj tak bola dobrá hodina a pol, podarilo vidieť a skutočne ma uchvátil. Zaoberať sa otázkou kolosálnej takmer 4 hodinovej stopáže tu nemá žiaden význam - film je isto v mnohých smeroch natiahnutý a ak by sa niektoré pasáže odstrihli až tak by mu to neublížilo, lenže aj napriek tomu som sa ani chvíľočku nenudil a toto je nespornou a hlavnou devízou ,,Dane". Zaujímavé je tu práve označenie muzikál, pretože väčšia časť je podriadená príbehu, čiže až také množstvo hudobných čísiel ako v ,,západných" muzikáloch sa tu neobjavuje. Hudba oscarového A. R. Rahmana (MIlionár z chatrče) ponúka celý rad naozaj chytľavých piesní, podotkol by som však, že použitie inštrumentálnej vložky do niektorých scén mi prišlo (aspoň pre ucho Európana) trocha neobvyklé. Presto však považujem Lagaan (,,Daň") za najlepší muzikál, aký som zatiaľ videl, uchvatnú farbistú exkurziu do krajiny, ktorá síce nakrúti najviac filmov ročne, no len máločo z jej produkcie sa našincovi podarí vidieť. Lagaan je skvostom kinematografie na celosvetovej úrovni. (100. hodnotenie, 14. komentár k filmu)

Forbidden Island (1959)

,,ODREŽTE KOTVU!" ,,ALE NEMÁME INÚ." ,,AJ TAK JU ODREŽTE." __ Tento film som si musel pozrieť - takmer nikto ho predtým nevidel, navyše dokonale dobrodružný názov sľuboval prinajmenšom podívanú s nevšedne prijateľnou dĺžkou. LENŽE! Zabudnutý ostrov má všetky kvality ultra zlého filmu. Po 1. názov je úplne scestný a ostrov, ktorý nie je zabudnutý, len je neobývaný, tu slúži protagonistom len na nocľah a veľmi časté šantenie medzi robotou. Po 2. film má až nehorázne tupý scenár s dialógmi ako od nejakého orangutana (nič proti opiciam nemám), navyše v zlom slovenskom dabingu vyznievajú ešte banálnejšie. Väčšina hereckých výkonov je samozrejme potom tiež otrasná, o ,,kvalitách" réžie radšej pomlčím a filmový strih, ktorý usekne všetko vždy tam, kde sa má niečo diať je tiež kapitola sama o sebe. No a po 3. je toto všetko myslené úplne vážne. Koniec sľubovať zaujímavý zvrat s hlavnou hrdinkou, no zdá sa, že nie všetky náboje boli ostré. (Vysielala TV Markíza 23. 3. ´10 o 3:25; 2. hodnotenie, 1. komentár k filmu)

Vikingové (1958)

,,LÁSKA A NENÁVISŤ SÚ DVA ROHY NA JEDNOM CAPOVI." __ Pri sledovaní Vikingov treba mať mať hlavne na zreteli, že sa jedna o vyše 50 ročný film a snáď až potom si z úžasom uvedomíte ako je na svoju dobu neuveriteľne dobre zvládnutý a to po všetkých stránkach, takže vo svojej dobe to musela byť ozajstná ,,akčná pecka". Herecké obsadenie je naozaj skvostné a aj dobre hrajúce a aj keď údajne krásny Kirk Douglas by mohol vyzerať viacej ,,vikingovsky", na jeho zjazvenú tvár je radosť pozrieť, narozdiel od Curtisa, ktorý svoju useknutú paprču lacno maskuje kusom omotanej handry. Scéna dobýjania hradu je vrcholom filmu, nechýba v nej dôvtip a mňa osobne strhla natoľko, že by som neváhal chopiť sa meča a rúbať tých inglišov hlava-nehlava. Ešte by som upozornil na naozaj prekrásne titulky, na svoju dobu nezvyklo až na konci filmu (na začiatku sú obrazy doprevádzané Wellesovým prológom). Tak som zvedavý ako sa s témou chystá popasovať Gibson. (76. hodnotenie, 10. komentár k filmu)

The Gorgon (1964)

,,NAD DEDINOU VANDORF SA TÝČI HRAD BORSKI. NA PRELOME STOROČIA SEM PRIŠLO ŽIŤ MONŠTRUM Z DÁVNYCH DÔB: NEBOL NIKTO, KTO BY PREŽIL STRETNUTIE S NÍM..." __ Po správnosti Megera, vyniká predovšetkým veľmi dobrou atmosférou, ktorá však predsa len miestami len len že nezačne nudiť, začo môže fakt, že hlavný bod záujmu sa v celej svojej kráse ukáže až vo finále. Vzhľadom ku skutočne otrasnému prevedeniu Gorgony je to vo výsledku tak len k dobru veci. Tvorcovia tu aj v iných smeroch zvláštne popustili uzdu fantáziu, až sa zdá, že si len robili srandu - proces skamenenia. Lee skôr vo vedľajšej, no i tak hrdinskej úlohe tu s fúzmi pôsobil miestami groteskne. (20. hodnotenie, 4. komentár k filmu)

Časové pásmo bylo změněno