Desatero přikázání (1956)

,,JEHO BOH JE BOHOM." __ Vždy si veľmi rád pozriem tieto veľkoprodukcie klasického Hollywoodu, no ruku v ruke s touto osobitou etapou strieborného plátna vyžarujúcu predovšetkým nostalgiu za časmi dávno minulými, ide často krát aj pre väčšinu divákov ťažšie stráviteľná stopáž. Desatoro som si síce pozrel na 2x (cca 165 + 50 min.), no ak by som ho porovnal s minutážovo veľmi podobným Leanovým ,,Lawrencom z Arábie", kde som postupne upadal do mrákot, tu ma príbeh Mojžiša či už s väčším alebo menším zaujatím nútil aj napriek dobrej znalosti známeho starozákonného príbehu sledovať stále ďalej. Ešte zvláštnejšie pôsobí fakt, že práve prvá polovica (resp. 127 min. do prestávky), založená omnoho viacej na dialógoch než ,,poriadnych činoch" je omnoho viacej zaujímavejšia a snáď aj lepšie nakrútená ako zvyšok filmu, síce dejovo pestrejší a naplno predvádzajúci monumentálnu výpravu, no zároveň miestami mimoriadne patetický. Dokonca scéna keď Mojžiš predstúpi pred Ramzesa a mocným hlasom zvolá: ,,Prepusť môj ľud!" pôsobí priam smiešne či parodicky. Za zmienku stojí aj tak fakt, že Heston si za svoj výkon vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus. Dnes by sa takejto pocty dostalo skôr pôsobivému výkonu Yula Brynnera. (255. hodnotenie, 28. komentár k filmu)

G. I. Jane (1997)

,,KEĎ MA MORE ZMORÍ, BUDE MORE DO MORKU ZMORENÉ, ALEBO BUDE NEZMORENÉ AKO NOČNÁ MORA MORY?" __ Aj keď Scotta filmovo milujem a tento film som v TV registroval snáď už aj 13x , predsa len som sa k nemu dostal až teraz. Čím to? Sám neviem. Možno snáď preto, že chameleónsky Scott by v týchto vodách predsa len začal tápať a možno pre rad úplne iných vecí. Scott sa nakoniec neutopil, ale nemal k tomu až tak ďaleko a v poslednej, pre mňa už nevýslovne nudnej polhodine som po dychu začal lapať aspoň ja, ak nie aj samotný režisér. Paradoxne si myslím, že Scott mal neustálu akciu v podobe ťažkého drilu miestami zastavovať a rozvíjať príbeh aj inými cestičkami. Takto je to nabúchané, ale vo vnútri dosť prázdne. Jonesova hudba a režisérov vizuálny cit sú miestami viac než uspokojivé, ak sa na place stretnú Moore a Bancroft, aj napriek bicepsom zo súboja zakaždým víťazne vzíde tá väčšia filmová dáma. Snáď už Scott druhý krát na rovnaké cvičisko nevstúpi. (4817. hodnotenie)

Krakatoa, na východ od Jávy (1969)

,,KRAKATOA JE SUD S PRACHOM A CELÝ REŤAZEC OSTROVOV JE ZÁPALNÁ ŠNÚRA." __ Tradičná hollywoodska schéma. Prvá hodina slúži na zoznamovanie s postavami, rysujú sa charaktery, no keďže to ale vlastne nikam nevedie, je to zbytočné a tým pádom aj značne nudné. Ďalšia hodina sa začína veľmi štýlovým príchodom na ostrov Krakatoa (žltý opar) a nasleduje priam verneovské dobrodružstvo - potápanie sa za vrakom s pokladom, let balóna takmer do krátera sopky, vzbura väzňov a samozrejme obrovská explózia a boj o záchranu. Sopke pritom začne harašiť tak 3/4 hodinu pred koncom a aj napriek dnes už samozrejme skôr pousmiatia hodných niektorých trikov sa ponúka celkom príjemné prestavenie. Čiže, prvá polovica za 2*, druhá za 4*, to sa rovná poctivé 3*. (33. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Letní láska (2006)

,,VIEŠ ČO TO ZNAMENÁ?" ,,ČO?" ,,ABSOLÚTNE NIČ. ...ALE TY SI TO NEVEDEL." __ Zbystril som samozrejme, keď som v popiske filmu objavil ,,poľský western", no na CSFD hodnotenie som sa rozhodol nepozerať, nakoľko som chcel ostať číslami a názormi nepoznačený. A keďže ,,neamerické" kovbojky okrem Talianov nakrútili napr. aj Rusi či Japonci, povedal som si, že sa možno dočkám milého prekvapenia. Nepovažujem sa za žiadneho veľkého filmového experta, ale zhrnul by som to asi takto: Leone sa pokúsil natočiť Jakubiskove ,,Dovidenia v pekle, priatelia", popritom mu nato cez plece pozeral Lynch a Tarantino už len domrvil čo sa dalo. Roden tu za celý film prehovorí asi toľko ako Mikkelsen vo ,,Valhalla Rising" a Kilmer sa tu svoju mŕtvu kariéru rozhodol demonštrovať rovnako živou úlohou. Ak sa má za vizuálny a hudobný prejav (fajnový song Summer Love) a samozrejme nepopierateľný hlbší rozmer (ÁNO, TENTO FILM JE UMENIE!) dávať 1*, tak ja ju tomuto filmu s kľudom udeľujem. (142. hodnotenie, 18. komentár k filmu)

Piraňa (1978)

,,NEMÔŽEM UVERIŤ, ŽE SI MA POKÚSALA." ,,VARI VYZERÁM AKO NETVOR Z ČIERNEJ LAGÚNY?" __ Snáď už aj kultové béčko, dokonale zosobňujúce svoj žáner. Dokonalé ale určite nie je, no na druhej strane, koľko takých filmov je? Možno to znie paradoxne, ale Dante je aj nie je dobrý režisér. Vie sa vyhrať s rôznymi prkotinkami ako strihy rôznych scén alebo úžasne zakončený úvodný titulok filmu, no akosi sa mu vôbec nechce využiť to, čo scenár ponúka a tak sa jednoducho úplne vykašle napr. na úplne preplnenú výletnú loďku, ohrozovanú stále hladnými pažravými rybičkami. Okrem toho niekoľko momentov je aj napriek podstate filmu neuveriteľne nadnesené hlúpych (zbytočná smrť doktora, nevyjasnený prerod skrachovaného alkoholika na záchrancu regiónu...). Milo ma potešila krátka vsuvka stop-motion, pri ktorej som si hneď spomenul na pána Raya H.. Ako sa pozerám na čísla, je zaujímavé, že aj napriek prepadu filmu, nedokázajúc si zarobiť na svoj smiešny rozpočet sa dočkal aj pokračovania. To som videl ešte pred jednotkou, no o jej kvalitách radšej pomlčím, ako som to už raz urobil. Tento film bol ešte okey-dokey. (1267. hodnotenie)

Salome (1953)

,,PREČO MRHAŤ OTROKMI?" ,,A PREČO NIE? JE ICH PLNO NA SVETE." __ Film vezúci sa na vlne popularity historického žánru s biblickým podtextom, ktorý zažíval v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia taký boom. Ďalej sa jedná o zabudnutú (čo by nevadilo) a tiež aj rýdzo (pod)priemernú snímku (čo už vadí viac). Dieterle nebol žiaden začiatočník, no Salome už lajdáckejšie ani nakrútiť nešlo. Odpustiť by sa dala slabá obsahová stránka filmu, kde najväčším kameňom úrazu okrem plytkého scenára sú herci, síce typovo nie zle vybratý (hlavne Laughton a Andersonová) avšak svojimi prehnane teatrálnymi výkonmi (Ján Krstiteľ stále obracajúci oči kdesi do výšin) prehrávajúci už v dobe vzniku. Škoda ale, že rovnako biedna je aj výtvarná stránka a tvorcovia si nedali tiež záležať ani na kultúrno-etnologických danostiach, takže vôbec neriešili, že Židia aj Rimania tu napr. chybne jedia po sediačky. A Hayworthová tu samozrejme za nič nemôže. Slabé 3*. (14. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Iné svety (2006)

,,...TIE STODOLY KDE SÚ TERAZ?" ,,TA V RICI. TA UŽ ICH NIET." __ Vidieť, že Marko Škop má oko a vie napr. cez mnoho vtipných okamihov (,,TA ŠEM FOTOGRAFOVAL JAK ŠE DAKEDY ŽILO." ,,TA ČEKAJTE. TA MUŠIM IŠT PO OKULIARE.") dať svojmu filmu špecifické cítenie a tým ho priblížiť divákovi. Vyvstáva však otázka: A čo s tým? Dokument vlastne nič nerieši, len ukazuje a to často krát až priveľmi reportážne (zábery z obrazovky Markízy a pod.) a v až ukvapenom konci sa náznak čohosi hlbšieho hľadá tiež veľmi ťažko. Žeby zaspali dobu? Mohlo sa to udiať aj napr. na Kysuciach či Zamagurí. 3.5* (318. hodnotenie, 23. komentár k filmu)

Barbar (2009)

,,TVOJ ČAS UPLYNUL. MÔJ NASTAL." __ Filmová poéma s minimom dialógov, dôrazom na krvavú brutalitu ale aj citom pre vystihnutie drsnej krajiny ošľahanej vetrom ostrým ako čepeľ meča. Hypnóza so svojou neodškriepiteľnou hlbokou filozofickou rovinou. Vlastne malé majstrovské dielo. Miestami by ale trebalo viacej invencie (hlavne prostriedok) kvôli dojmu monotónnosti a (vzducho)prázdna. S fľaškou vychladeného Kelta som ale pri pozeraní dosiahol stav zblíženia sa s tou bandou hrdlorezov. Malick na ,,mierne drsnejší" severský spôsob. 3.5* (232. hodnotenie)

Vlkodlak (2010)

,,NEVEDEL SOM, ŽE LOVÍTE MONŠTRÁ." ,,NIEKEDY MONŠTRÁ LOVIA VÁS." __ Johnston ma aj napriek nepriaznivým kritikám príjemné prekvapil. Film je nakrútený dnešne, pritom ale sa ale nezabúda opierať o starú školu z ktorej vzišiel pred takmer 70 rokmi jeho predchodca. Vyčítať mu, že nemá hĺbku (malo vlastne o ňu ísť?) je myslím neoprávnené, nemala ju rovnako ako predloha z roku 1941 a tak isto ju nemá ani mnoho dnešných lepšie hodnotených filmov podobného ,,nervy drásajúceho akčného" razenia. Rovnaké je to aj s použitím niekedy neválnych digitálnych trikov, ktoré sa vlastne dnes tiež všade cpú. Režisér tak aj napriek tomu, že ním vlastne nie je svoju úlohu odviedol najlepšie ako sa dalo i keď niekedy mohla byť zmiernená efektnosť (3/4 napätia sú len neškodné lakačky) a naopak viacej nervov dať do finále (nemyslím tým súboj otca so synom pri mesiačiku). A najväčším kladom je prenádherný vizuál, snáď najlepší za posledné roky, ktorý roztrhá na franforce aj gýčovitého Burtona. Záver ponúkal možnosť nasledovateľa, toho sa však po zarážajúcom prepade filmu zrejme peknú radu splnov nedočkáme. (1311. hodnotenie)

Drakobijce (1981)

,,MÁM VEĽA DÔVODOV ŤA ZABIŤ, ALE S TÝMTO NEMAJÚ NIČ SPOLOČNÉ." __ Videl som to raz, keď som bol ešte veľmi malý a bohvieako sa mi to nepáčilo, snáď preto že veková prístupnosť by mala byť zrejme od 12 rokov. Po rokoch som bol na film patrične naladený, čakal som opačnú odozvu, no znovu neprišla. Drakobíjca je nešťastne odvedený ako po réžijnej , tak aj scenáristickej stránke. Ako tak tomu mohol pomôcť aspoň pekný vizuál, no aj ten je chabý a okrem scén z dračej nory smrdí lacným televíznym odvarom. Každopádne efekty boli na Oscara nominované zaslúžene a spracovanie draka obstojí aj v dobe dnešných digitálnych trikov. Alex North tu zložil prapodivnú hudobnú kompozíciu. (127. hodnotenie, 16. komentár k filmu)