Noční můra v Elm Street (1984)

,,A ČÍM HO MÁM OMRÁČIŤ?" ,,HÁDAM MÁŠ BASEBALLOVÚ PÁLKU, ALEBO NIEČO PODOBNÉ." __ Originálny námet, niekoľko ikonických záberov (dlhoruký Freddy, nože vynárajúce sa z vane medzi nohami Nancy) a legendárny hlavný protagonista, ktorého pozná každý, kto aspoň trocha zavadil o filmy. Bohužiaľ tu výpočet pozitív končí. Aby v produkte z 80. rokov, kde je sex neboli ukázané kozy je trestuhodné a vôbec to nemožno ospravedlniť ratingom. Mňa osobne nezaujala ani miestami obstojná atmosféra. Dlho som nezažil, aby sa v horore necelá hodina a pol tak neznesiteľne vliekla. ,,Nočnú moru v Elm Street" som kedysi vnímal ako typického zástupcu hororu na piatkovú noc, ktorý sa kedysi dávno objavoval na obrazovkách TV Nova, preto mu jeho - pre isté kruhy - kultový status neberiem, hoci osobne sa s jeho pojatím nestotožňujem. (15 936. hodnotenie, 627. komentár k filmu)

Atentát v Paříži (1972)

,,VRACIAŠ SA LEN ZO STRATEGICKÉHO DÔVODU? ALEBO KVÔLI FARBE NEBA, NEŽNOSTI TIEŇA, HLASU ŽIEN NA TRHU?" ,,KVÔLI CHUTI ZRELÝCH FÍG, VÔNI POMARANČOVNÍKOV, KVÔLI TVÁRAM ROBOTNÍKOV, KTORÍ SA UČIA ČÍTAŤ VEČER, PO DLHOM PRACOVNOM DNI, KVÔLI ČULOSTI SVADIEB A SMÚTOČNÝM SPEVOM. KVÔLI TOMU VŠETKÉMU SA VRACIAM!" __ Vo svojej dobe bol ,,Atentát v Paríži" film zo súčasnosti reflektujúci aktuálne politické dianie, ku ktorému sa v závere snaží vytvoriť istý postoj. Takáto forma angažovania bola pre vtedajšiu západoeurópsku kinematografiu pomerne typická, avšak z odstupom času môže byť pre dnešného diváka politická línia filmu málo zrozumiteľná. Našťastie postupne sa razí cestu do popredia aj formálna stránka thrilleru so všetkými potrebnými atribútmi. Celá plejáda popredných hereckých predstaviteľov vytvorila prevažne nejednoznačné charaktery, z ktorých - trocha netypicky - ako obeť a teda kladná postava ma zaujal hlavne Gian Maria Volonté. Inokedy melodicky popový Morricone vytvoril pre zdôraznenie tiesnivej atmosféry odvážny hudobno-zvukový experiment, ktorý mnohí jeho fanúšikovia odmietajú počúvať (soundtrack je hodnotený 1* z 5). Mne vie táto disharmónia z času na čas pohladiť dušu. Film si v budúcnosti určite znovu pozriem, aby som spoznal český dabing zo 70. rokov. (355. hodnotenie, 40. komentár)

Živý terč (1993)

,,ZAPLATÍM 100 DOLÁROV NA DEŇ." ,,ČO BY SOM MAL ROBIŤ?" ,,ZA STOVKU DENNE JE TO JEDNO." __ Priveľkej chvále adorujúcej tento film na najlepšie Van Dammovo dielo nerozumiem a dokonca s prižmúrením očí ide o čisto priemerné akčné béčko z 90. rokov z celým arzenálom nedostatkov. Keď si predsa len poviem: je to iba film, a prepáčim mu mnoho nelogickosti, zostávajú tu predsa len silno prestrelené momenty, kedy sa JCVD najprv ticho prizná, že nemá vodičák, aby o čosi neskôr na motorke predviedol kúsky hodné špičkového artistu, alebo to, ako z pozície somráka z ulice vedie vyšetrovanie počas ktorého prichádza s kľúčovými dôkazmi. Ani záporné postavy nemôžem vnímať nijako priaznivo. Henriksen iba opakuje svoj štandart a Arnold Vosloo štýlovo nazvaný Van Cleaf pôsobí ako herec lepšie, keď toho príliš veľa nehovorí (viď. ,,Múmia" alebo ,,1492"). Keď sa pre zvýšenie atraktívnosti dej presunie z prostredia mesta do lesov a mokradí, filmu to výrazne prospieva. Hoci sa ním stále tiahnu otravné spomalené zábery, akcia je zvládnutá dobre a s patričnými dekoráciami vyznie finále v továrni ako efektné artistické predstavenie, v čom je viditeľné jasný zámer a nadhľad nad vecou. Ostatne, rozstrieľanie šikmáča počas ktorého ešte schytáva kopačky cez držku je smrť, aká nepostretne každého. Pekné mini úlohy pre Teda Raimiho a Svena-Ole Thorsena. (8066. hodnotenie, 308. komentár k filmu)

Tripolis (1950)

,,CHYSTÁME SA ZAÚTOČIŤ SÚČASNE Z PEVNINY AJ Z MORA. TAKÝ ÚTOK EŠTE NIK Z NÁS NESKÚSIL. POKIAĽ TO PREŽIJETE, MÔŽETE O TOM NAPÍSAŤ KNIHU." __ Hŕstka amerických vojakov spoločne s berberskými spojencami sa snaží dobyť mesto Derne na severoafrickom pobreží, aby z tadiaľ získali prístup ku Tripolisu, preto o mesto obsiahnuté v názve filmu prakticky po celý čas vôbec nejde. Keď som niekedy v temnou dávnoveku videl ,,Tripolis" videl, utkvela mi z neho najmä scéna odievania sa princa Hammeta (omotávanie sa dlhou šerpou) a záverečný útok, ktorý napokon vyznieva omnoho skromnejšie, než som ho mal uložený v spomienkach. Na filme zamrzí najmä absencia výraznejších dramatických momentov, aké by dlhá cesta púšťou mohla ponúknuť. Kto by čakal prepadnutie karavány, fatamorgánu, pohyblivé piesky či aspoň jedovaté hady, ten si musí vystačiť akurát s jednou rutinérsky prevedenou púštnou búrkou oživujúcu tuctovú milostnú zápletku. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že film s americkou vlajkou v každom druhom zábere v sebe nesie skryté posolstvo o ich zahraničnej politike toho obdobia. (11. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Filadelfský experiment (1984)

,,POMÔŽU MI VÔBEC TIE VECI?" ,,NUŽ, POKIAĽ NIE, TAK TO BUDE JEDNO, PRETOŽE NA TEJTO PLANÉTE POTOM NIČ NEZOSTANE." __ O - nikdy neuskutočnenom - Philadelphskom experimente som sa dozvedel iba pár týždňov pred sledovaním tohto filmu, ktorú vzhľadom na obdobie vzniku lákal na pohodové sledovanie. Vyvinul sa však v hromadu klišé a dopredu predvídateľných situácií. Obsahuje síce prepracovanejšiu vizuálnu stránku ako mala ,,Tajomná žiara nad Pacifikom", ale tá je podstatne lepším filmom. Moje nezaujatie potvrdzuje to, že ako inak sústredený divák som sa počas sledovania pristihol pri mimovoľnom listovaní časopisu. Keď už po jednom dni sa na film ťažko spomína, čo bude za týždeň? (785. hodnotenie, 48. komentár k filmu)

Od soumraku do úsvitu (1996)

,,JE TO KAZATEĽ. MY SME IBA HOVNO MEDZI BOŽÍMI PRSTAMI, ALE ON JE VYVOLENÝ." __ Napodiv iba dvaja z 36. mojich obľúbených užívateľov dali tomuto filmu 5* a takí, s ktorými sa inokedy zhodnem vo hviezdičkách, ho hodnotili priemerne. Možno mám zvláštne chute keď inklinujem ku pokleslým žánrom, ale ja som si ,,Od večera do rána" - ako film nazýva môj známy - po celý čas užíval a ani na chvíľku sa pri sledovaní nenudil. Prerod z áčkovo pôsobiacej gangsterskej road-movie okorenenej našliapanými Tarantinovými dialógmi na béčkovú upírsku vyvražďovačku je nápad za milión načasovaný do toho najsprávnejšieho okamihu. Zmyselný hadí tanec Salmy Hayek je vrcholom filmu, v ktorom si Tarantino splnil svoj mokrý sen s fetišom ženských chodidiel. Je chybou považovať následný masaker za horor, keď okrem potokov krvi neponúka žiaden iný z jeho atribútov a namiesto toho je mimoriadne nápaditou zábavou (ľudská gitara, zbíjačka-klin...) s prídavkom v podobe syndrómu z Vietnamu. Rodriguezovi prepáčim slabú mizanscénu počas akčných sekvencií, ktorá bola možno tvorčím zámerom. (23 585. hodnotenie, 833. komentár k filmu)

Fakulta (1998)

,,TO JE SOFISTIKA." ,,SOFISTIKA. ŠTVORSLABIČNÉ SLOVO. FAJN, SI NA DOBREJ CESTE. AŽ OBJAVÍŠ LIEK NA RAKOVINU, OZVI SA. __ Carpenterova ,,Vec" v stredoškolskom prostredí a teda určená najmä deťom a mládeži. Svojho času mi ,,Fakulta" unikla a nostalgia, ktorá sa ma počas sledovania zmocnila súvisela viac s danou dobou, než so samotným filmom. Každopádne by sledovanie ,,Fakulty" aj v dnešnej dobe určite kvitovali viacerí násť-roční. Sú tam Offspring a dokonca Pink Floyd vhodne odkazujúci na ,,The Wall", sladučký narcis Hartnett s podivne smiešnym účesom a oceňujem tiež výborný rozhovor medzi Cleou DuVall a Frodom o mimozemšťanských filmoch, aký by so svojou primerane dobre vyzerajúcou frajerkou chcel viesť nejeden z tunajších užívateľov. Najlepšie zvládnutým odkazom na ,,Vec" je nepochybne šnupacia scéna, v druhej polovici sa film láme na sled pôsobivých i smiešnych výjavov, ktoré sa dajú zniesť kvôli ich opodstatneniu pre publikum. Preto ani nad záverom nemožno smútiť, mohol byť len taký a žiaden iný, navyše to by sa ,,Fakulta" opičila po ,,Invázii zlodejov tiel", ktorých pointa je tu hanebne prezradená. Sčítané, podčiarknuté: Nie je to zlé, lenže už dlhšie nepatrím medzi divácku cieľovú skupinu... a ´98 je už nenávratne v pr*eli, kurník šopa. (12 049. hodnotenie, 400. komentár k filmu)

Psycho (1998)

,,VIETE, ČO ROBÍM S NEŠŤASTÍM? PODPLÁCAM HO." __ Filmový experiment, ktorý podľa mnohých nemal byť vôbec nakrútený a predsa by som povedal, že je hodnotnejší, než mnohé iné nezmyselné remaky veľkých filmových klasík (napr. posledný ,,Ben-Hur"). Gus Van Sant dobre vedel čo chce nakrútiť a ako by to malo vyzerať, preto zostáva otázkou, nakoľko rátal s takou drvivou paľbou divákov a kritiky. Ako už predostreli iní triezvo premýšľajúci užívatelia, nevôľa voči tomuto Van Santovmu dielu tkvie iba s prílišným hladením na originál - na akúsi trúfalosť použiť rovnaké kompozície záberov a pôvodnú hudbu - inak nevidím dôvod prečo tak kruto súdiť veľmi solídne spracovaný film v ktorom badať predošlé skúsenosti režiséra. Obsadenie (najmä Vaughn a Heche) je skvelé, Batesov dom pôsobí ešte strašidelnejšie a v napätí pred obomi vraždami sa mi neskutočne zvieral žalúdok; túžil som ich vidieť a zároveň mať radšej zavreté oči. K videnému nemám výraznejšie výhrady, snáď sa Van Sant mohol pokúsiť o vtlačiť filmu nejakú vlastnú stopu, hoc iba v detailoch. Čiastočne tak urobil v strihu pri vraždách, v použití svojských zvukových efektov a v znázornení (aj iba zvukovom) zvrhlosti, s ktorou úplne nesúhlasím, preto napokon nedám mienené 4*. Každopádne, remake Psycha by sme si mali vážiť, pretože zrejme nič obdobné nevznikne. (3817. hodnotenie, 232. komentár k filmu)

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný (1992)

,,ĽUDÍ DNES ZAUJÍMAJÚ INÉ VECI... REKLAMA, SEX. VYPUKLA SLOBODA." __ Ak by film videlo viacej Jakubiskových fanúšikov než neprajníkov, rating tohto film by sa objektívne zvýšil aspoň o 20% (viď IMDb.com) a neodrádzal by svojim silným podhodnotením divákov vyberajúcich si filmy na základe dosiahnutých percent. Pokiaľ možno najvernejšie zaznamenať chaotickú porevolučnú eufóriu sa pokúšal kde-kto zväčša s neuspokojivým výsledkom, zato pohľad na vec snímaný optikou Jakubiskovej polodokumentárnej poetiky považujem za nezvyčajne vydarený. Svojsky poňatá réžia, strihová (ne)nadväznosť scén alebo zobrazená nahota mi nijako neprekážala, ani ma nepoburovala a jednu hviezdičku napokon uberám z dôvodu, že počiatočná ľahkosť odchádza v závere do stratena. Za komédiu - podľa tunajšej popisky - film vôbec nepovažujem. Výborná Vilma Jamnická, Dančiak šikovne prezliekajúci kabáty a zrejme najlepšie využitie (netradične zvoleného) magického realizmu, aké som v česko-slovenskej kinematografii videl. (749. hodnotenie, 43. komentár k filmu)

Samson a souboj siláků (1964)

,,...ZAČNEM NAPRÍKLAD TÝM, ŽE ROZBIJEM TENTO STĹP, ALEBO CELÝ PALÁC." ,,NIE, NIE, PALÁC JE PO REKONŠTRUKCII." __ Už keď som počul, ako sa v českom dabingu prihovorí Herkulovi Zeus v podaní Leoša Suchařřřípu, potvrdili sa moje mierne obavy, že komediálny žáner nie je v popiske ozaj uvádzaný náhodou. Čo však na tom, pretože toto spojenie funguje skvelo a tento film si celý čas výborne uťahuje zo všetkých nedostatkov (naivné scenáre, prehrávajúci herci...) subžánru. Český názov je skôr zavádzajúci, pretože ústrednou postavou je tu Herkules, avšak aj zvyšný traja siláci sú mu skvelými protihráčmi (vrátane Samsona s čiernym židovským klobúkom). Záverečný súboj mohol byť podaný ešte viac humornejšie, v zásade však ide o najlepší peplum podaný (paradoxne?) ako crazy komédia. (20. hodnotenie, 2. komentár k filmu)