Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Strhujúce, monumentálne a vizuálne jedinečné dielo podľa nesfimovateľnej Tolkienovej trilógie. Zo všetkých troch je tento film podľa mňa najvydarenejší a dokonale vystihuje tú magickú atmosféru, ktorú Tolkien do tejto knihy vložil - Jackson a Tolkien sa ako kedy stali jedným! Vyšvihol sa aj Howard Shore a ponúkol priehrštie podmanivých hudobných motívov. Pokiaľ ide o rozšírenú verziu, tá sa mi nezdá byť bohvieako hlbšie, iba ukecanejšia.Spomínam si, ako som prvý krát uvidel ukážky na tento film (knižnú predlohu som predtým veľmi nepoznal) a povedal som si, že toto musím vidieť! Z kina som potom odchádzal ako omráčený. Nikdy nepochopím, prečo film nedostal Oscara za najlepší film.

Ben Hur (1959)

Vrcholné dielo režiséra Williama Wylera podľa románu Lewa Wallaceho, sledujúce osudy judejského kniežaťa Judu Ben Hura. Bitka na mori nedosahuje takých kvalít, ako bola napríklad v Kleopatre, avšak strhujúci závod vozov je akýmsi predčasným vyvrcholením filmu a stal sa doslova kultovým. Vyzdvihnúť treba úchvatnú hudbu Miklósa Rószu (za život bol 17-krát nominovaný na Oscara a 3-krát ho dostal), vďaka čomu dostáva celé dielo priam gigantické rozmery a hlavne ústredný motív je prekrásny (téma Krista je asi najveľkolepejší hudobný motív aký som kedy počul) . Wyler bol už v tej dobe Pán režisér, takže emocionálne vyznenie je neopakovateľné s množstvom nápadov a nezabudnuteľných scén (práve scéna keď Kristus podáva Hurovi vodu je pre mňa najlepšou a omnoho silnejšou než samotný slávny závod vozov), len ten židovský patriotizmus bol miestami trochu okatý, ale pravdepodobne to bolo tak aj v predlohe. Vo svojej dobe muselo byť toto dielo naozaj prelomom v kinematografii. 11 oscarový úspech svedčí o tom, že film si naozaj zaslúži plný počet v hodnotení.

Mulholland Drive (2001)

Klasika od Davida Lyncha. Človek ani veľmi nevie o čom tam ide, ale dobre sa na to pozerá.

Paris a Helena (1956)

Typický žánrový hollywoodský veľkofilm. Scenár je pomerne naivný (neviem, ako je to s historickou predlohou), to isté platí o hereckých výkonoch. Bojové scény sú na tú dobu naozaj veľkolepé. (3. komentár k filmu)

Simpsonovi ve filmu (2007)

Výborne a vtipné. Simpsonovci to vytreli všetkým animovaným filmom tohto roka. Váhal som či dám 4 alebo 5*, ale tá scéna s robotom pyrotechnikom ma naozaj dostala. Len by ma veľmi zaujímalo, ako to dopadlo s tým Homerovým prasiatkom?

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Film má naozaj unikátny scenár patrične vyznamenaný Zlatou malinou. Temnú stranu sily ja z toho cítim. Keď som bol na Epizóde II v kine so slovenským dabingom, v scéne, keď lord Dooku odsekne Anakinovi ruku, pribehne za ním Amidala a spýta sa ho: ,,Ani, si v poriadku?". Treba však povedať, že hudba je výborná. Skladba Across the Stars je jedna z najlepších aké Williams pre Hviezdne vojny zložil.

Legionář (1998)

Vam Damme chcel ukázať, že okrem rozbíjania húb vie byť aj charakterovým hercom a nakrútil tento pre neho ,,umelecký" film. Dopadlo to ako väčšina jeho tvorby.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Klasika od Walta Disneyho a bezpochyby najlepší animovaný film všetkých čias. Nepovšimnutý nemôže ostať slovenský dabing, ktorý tomu celému dáva väčšiu šťavu. Martin Gregor, ktorý prepožičal svoj hlas Dudrošovi je fenomenálny.