Děkujeme, že kouříte (2005)

Myslím si, že námět měl mnohem větší potenciál, než je nábij snímku ve vé finální podobě. Pokud se tato komedie snáží sdělit nějaké hlubší poselství o světě tabákového průmyslu, tak se jí to nedaří. Ono poselství je totiž roztříštěno ve spoustě vedlejších postav a událostí, jakou je například únos, které tam vlastně vůbec nemusely být. Postavy pronášejí spoustu chytrých vtípků, jimž však chybí dostatečná razance na to, aby skutečně ťaly do živého zapsůobily . Děkujeme, že kouříte je prostě jako dobré, ale nekořeněné jídlo. Aaron Eckhart svého lobbistu sehrál skvěle, profesionální úsměv, v rukávu zásoba úhybných manévrů a hlavně morální flexibilita, to vše dokázal do své postavy dobře otisknout. Katie Holmes naopak dojem z filmu spíše kazí. One není typ herečky pro sex-bomby, spíš bych ji nechal hrát v nějakých rodinných seriálech apod.

Doom (2005)

Myslím, že na téma Doomu, by se dal napsat mnohem zajímavější příběh. Tento stávající je nudný až běda. Tvrdí mariňáci kopírují osté hochy z Aliens, zde jsou však tak drsní, že to až hraničí s karikaturou. Na filmu se asi také podepsal nízký rozpočet, takže prostředí tam působí ještě hůře, než průměrné epizodě seriálu Stargate. The Rock je špatný herec a vlastně nikdoi kdo si zde štěkl není žádný Moliére. Taky mě iritovali předimentované a slabé zvukové efekty. No a onen pohled z 3D perspektivy, je zajímavý, ale dobrý zrovna taky není.

Elektra (2005)

úplně zbytečný film

Extrémní svahy (2005)

Ve filmu jsou některé bezkonkurenční překrásné záběry snowboardistů. Prvosjezd téměř kolmé stěny, skoky, výjezd z laviny. Bez přehánění můžu říct, že se při sledování těchto záběrů tají dech. Velice zajímavé jsou taky vsuvky o evoluci snowboardingu. Závěrečný výsadek a prvojsezd jsou filmařsky bravurní. Ze záběrů je cítít nervozita, jako by jste tam byli... Kámen úrazu jsou všam monology hlavních protagonistů. Film je prošpikován šíleně nezajímavými a trapnými řečmi. Připomíná mi to dotazy na fotbalisty a hokejisty v přestávkách sportovních přenosů. Všichni sami sebe a vzájemně různě chválí, jak sjeli tamto, jak dávali támhle. Prostě o ničem.

Faktótum (2005)

Bukowskiho jsem se svého času načetl přehršel, a dá se říct, že si na něj potrpím. A můžu říct, že jsem byl Faktótem příjemně překvapen. Zde se opravdu nelze nevyhnout srovnávání se starší bukovinou Barfly. A řekl bych, že Faktótum je díky volnějšímu pojetí trošinku zdařilejší a chytlavější. Barfly působil moc doslovně knižně, ač se jednalo o původní scénář. Na Mickey Rourkeovi bylo patrné, že si zřejmě Bukowskiho nastudoval z filmových záběrů a pak se předlohy křečovitě držel. Výsledek byl sice výborný, ale Matt Dillon dopadl krapet lépe. Asi se nedrží předohy tak zarputile jako Rourke, což v důsledku působí autentičtěji. Prostě se tolik nesnaží. Vnější podoba více sedla Rourkovi, ale v projevu je lepší Dillon. Lili Taylor je pak herecky úplně geniální, nemohli vybrat lépe. Je nápadně podobná té šlapce ze snad nejslavnější Bukowského fotogtafie. I to, že kniha Faktótum je pouze volnou předlohou filmu prospělo. Sem tam něajká glosa z knihy a sem tam něco od scénáristy z rukávu působí překvapivě kompaktně a když divák přistoupí na pravidla hry, je mile potěšen. Film mě uspokojil na tolik, že jsem ani neřešil přesun děje do přítomnosti, protože Buk je věčný a může existovat kdekoliv a kdykoliv. Dávám 5, prože jsem Bukovo fanda a pochybuji, že by šel film podle jeho předloh natočit lépe.

Family Guy Presents: Stewie Griffin - The Untold Story (2005) (video kompilace)

Film Family Guy značně pokulhává za seriálem. Působí to, skoro jako kdyby se slabé vtipy, pro které nezbylo místo v seriálu nashromáždily a byly poslepovány v tento film. Vypadá to, že i tvůrci si byli vědomi chabého scénáře a tak je tam kde chybí fór nějaká ta vulgarita. Humor je zde nahrazován prděním a, či slovíčkem fuck. To Simpsonovi na sebe dokáží strhnout pozornost i bez toho. Nemám nic proti vulgárním vtípkům, například film South Park či Borat je jimi přesycen, jenže tam nejde o cíl, ale prostředek.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

Co se technické stránky týče je to brilantní podívaná. Ale příběh mě nijak neoslovil. Asi proto, že se mi do něj celou dobu nedařilo proniknout. Druhá polovina filmu je naštěstí soustavná řežba, takže se divák ani moc nestihne nudit. Myslím, že je tp určeno spíš pro fanoušky herní série. Stařší film Final Fantasy se mi líbil mnohem víc.Ani nevím co by mohly mít tyto dva filmy, krom názvu, společného.

Góóól! (2005)

Hezká pohádka, která ovšem vůbec ničím nepřekvapí. I přes všechny komplikace divák stejně ví jak to dopadne. Ale fotbal se tu hraje hezký a mihnutí Šmicra a Baroše taky potěší.

Grizzly Man (2005)

Zde mě nízké hodnocení překvapuje. Vždyť Herzog zde dokázal poskládat mozaiku, která je skvělou psychologickou sondou do duše neurózami stíhaného jedince. Skvěle se zde postupně rozplétá duše muže, nejdříve považovaného za odborníka, abychom vzápětí zjistili cosi ukrytého, co nemělo vyplout na povrch (drogy, alkohol), něco co mělo na jeho osud možná ještě více určující vliv, než samotní medvědi. Navíc si zde Herzog dokázal zachovat svůj rukopis a to i přesto, že je to nehraný dokument, což je obdivuhodné. Původně jsem čekal klasický přírodopisný dokument, ale dočkal jsem se komplexní psychoanalýzy. Šokuje mě, že lidi co Grizzly mana obklopovali si nevšimli, a to i přes jeho úzkosti, máni, če mesiášké sklony, že tenhle člověk nepatří na Alajšku, ale na psychiatrii. Opravdu velice zajímavý film, zejména v originálním znění. Jeho fistulku opravdu stojí za to slyšet.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ohnivý pohár je ze všech Potterů zatím nejobyčejnější. Oproti trojce pád dolů. Daniel Radcliffe hraje díl od dílu hůř. Jak stárne projevuje se u něj čím dál více nedostatek talentu. Přesně naopak tomu je u Ruperta Grinta, který je opravdu dobrý herec. Dost mě znervózňovalo také randění hlavních protagonistů. Je to poprvé, kdy jsem se v této sérii setkal s takovou trapností. Na druhou stranu Ralph Fiennes je skvělá volba.