Alone (2020)

V půlnoční sekci nějakého menšího festivalu by se to asi úplně neztratilo, nikdo to tady ale nemá úplně v ruce, což je znát jak z umělého prodlužování některých scén, tak z nijakých herců. Chybí tomu nápady, naopak přebývají příšerné přepjaté monology záporáka, které z něj snímají hrůznost. Měl to být nemluvný Michael Myers, tohle nefungovalo.

Ďábel (2020)

Ani ten nadbytečný voiceover pro debily nezakryje fakt, ze Campos neumí vybudovat ani jednu svébytnou, kompaktní scénu, z níž by neunikal otravnou hudbou, a v níž by hlavně upotřebil tu plejádu hvězdných jmen, která nanutil používat jižanský přízvuk. Všichni umírají, ale je to úplně jedno, když to má dialogy jak z večerní školy scenáristiky (interakce Holland - Scanlen se nedají poslouchat).

Sociální dilema (2020)

Na to, že se na začátku bývalí zaměstnanci Facebooku a Googlu chvástají, že o účasti v dokumentu rokovali s právníky, to opravdu neobsahuje žádná nová, konkrétní, potenciálně výbušná odhalení. Spíš to opakuje, že na sockách jsme produkt, nikoliv zákazníci, a že se uzamykáme v názorových bublinách bezpodmínečných souhlasů, které nám přinášejí rychlou validaci, bez níž upadáme do depresí. A taky že fake news lámou demokracii. Asi je to všechno fajn znovu zmínit, jen by to nemuselo obsahovat ty hrané pasáže jak z animáku V hlavě, v nichž "velín" sociálních sítí manipuluje s uživatelem. Trochu povrchní popík.

Mulan (2020)

Tentorát to umrtvuje nejen povaha věci (další hraná předělávka disneyovky se všemi tradičními neduhy), ale i pravděpodobná snaha potěšit čínské cenzory. Vůbec v tom vlastně nejsou normální dialogy, jen se pořád mudruje o věrnosti, statečnosti a cti a všichni se dorozumívají větami typu "tvá lež je má hanba". Nevím, zda je fér to tomu vyčítat, když je to vlastně od 30. minuty (vykostěný) válečný film, přesto mi přijde, že by téhle Mulan pomohlo, kdyby si víc dokázala užít svoje čchi. Tohle je totální filmová mrtvola, přitom to mohla být třeba zábavná převleková komedie.

Asi to ukončím (2020)

Představa toho, jak si to omylem pouští lidi navyklí na Netflixu na Old Guard a Projekt Power je samozřejmě zábavná, to ale nic nemění na tom, že se Kaufman v novince prostě už trochu opakuje a přes všechny podmanivé jednotlivosti z toho prostě už není cítit nějaká singulární vize. 70 %

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Jestli se Komasa po tomhle nedostane do Hollywoodu, tak už nevím. Jako vstupenka by to totiž mohlo fungovat dokonale, i když v charakterové drobnokresbě chudáka lačnícího po uznání je to slabší než American Crime Story o Versacem, a v mapování navrtávání vzteku mas na sociálních sítích zase méně pronikavé a realistické než třeba Brexit. Je to vlastně ve všem "obvi", ale fakt to stačí!

Shirley (2020)

V době, kdy je z "černého humoru" vyprázdněná komodita, je tohle opravdu povedená, echt zlá anekdota. Vzpomněl jsem si na Charlize Theron v Young Adult a její finální You are good here.

Krajina ve stínu (2020)

Určitě se bude psát, že je to "důležitý snímek" o "soukolí malých a velkých dějin", jenže to samo o sobě nestačí, protože od začátku pátráte, kam to vykročí nad tezi ze synopse, že doba byla zlá a semlela charaktery. A ono to nevykročí moc nikam, no... Celé se to tak nějak tříští do pásma vyhrocených výjevů, které pro svoji popisnou roztěkanost jen málokdy skutečně vtáhnou do žité zkušenosti více než tuctu postav v krátkých komunitních rozmíškách s replikami, které se s postupujícím časovým ohraničením variují od „Já nic podepisovat nebudu“ přes „Přece nebudeme jako Němci“ až po „Já jsem jen dělal, co mi řekli“. Černobílá kamera se navíc stává trochu plonkovým průvodcem, který v dlouhých záběrech rozkročených mezi kašírovaností a realističností neustále hledá klíč k zobrazovanému. Kýžené mrazivosti snímku by dost prospělo, kdyby si dovolil být ve vztahu k tavícím se charakterům více subtilní a naopak méně doslovný a přepjatý. 50 %

Lovecraftova země - Sundown (2020) (epizoda)

Nečekaně toporné. Celou hodinu to nechává všechny postavy něco nepřirozeně vysvětlovat a deklamovat, aby se to pak neobratně stočilo k nadpřirozenému strašení. Zda to má být pocta pokleslým žánrům ukážou asi až další epizody, ta první je ale extrémně rozklížená záležitost. Uteč nebo Watchmen byli úplně jinde.

The Rental (2020)

Jako spirála špatných rozhodnutí to graduje naprosto bravurně, i když to nepřináší vůbec nic nového. Je to takový basic Slunovrat, aneb drogama to začíná, párovým peklem pokračuje a pády z útesů končí.