Šarlatán (2020)

Možná se to stalo nějak omylem, ale přišlo mi dost unikátní, jak se tomu hned v několika motivech podařilo vyhnout černobílému souzení, které je tak žádané. Formálně to sice je konzerva, na totalitu, status celebrity i jinakost to ale nazírá překvapivě ambivalentně. Dobrý.

Wonder Woman 1984 (2020)

Prvních 40 minut jsem si radostně myslel, že by to mohla být variace na Bridesmaids, v níž Kristen Wiig vlastně variuje Annie a Gal Gadot představuje Helen, zbylých 60 hodin to ale bohužel nepotvrdilo.

Vlkochodci (2020)

Jasně, je to "krásné", ale přišlo mi, že Mooreovu poetiku tady až příliš udusává ten průhledně modelový příběh o zlém invazivním člověku a nespoutané přírodě, co by se neměla krotit. Píseň moře je u mě mnohem výš.

Nechte je všechny mluvit (2020)

Je obdivuhodné, jak lehce a nevtíravě to ohýbá různé konvence reunion komedií nebo filmů o ženském přátelství i v tom, že to nepotřebuje jasně formulovat a doříkávat katarze a ponaučení. Klidně si představuju, že by takhle mohlo dopadnout osazenstvo Sexu ve městě. Asi na to celé brzy zapomenu a moc velké vlny to neudělá, přesto si v poslední době nepamatuju sympatičtější film.

Šťastné a veselé (2020)

Zajimavé. Čekal jsem vánoční eskapismus, místo něho se v tom ale stále jen prohlubuje internalizovaná homofobie jedné z protagonistek, kterou násilně vyoutuje její sestra, což ale přesto vygraduje tím, že si přejete, aby Kristen Stewart skončila s Aubrey Plaza. Vůbec vedlejší postavy jsou v tom hodně výrazné. Na závěr to sice chce být dojemnější než Marley a já, ale vlastně se nedivím, že to tak rezonuje, protože to v některých nuancích není tak festive blbé, jak to z trailerů vypadalo. Netflix by za tohle Hulu urval ruce.

V zajetí (2020)

Je sympatické, že to na nic nečeká a hned se to rozjede, když to ale odhalí svoje karty, už to nemá moc co nabídnout nad rámec žánrových klišé. Drží to pak už hlavně dvě herečky.

Sekerka - Mangrove (2020) (epizoda)

Pro McQueena je jeho blízkost prostředí a situacím, o nichž vypráví, přímo ukázkovým darem i prokletím. Bohužel v u prvního filmu ze série Small Axe hlavně prokletím. Je z toho cítit naštvanost a obdivuhodná verva, s níž se chce režisér uklonit a odvyprávět historický příběh lidí, kteří v britské kinematografii zatím neměli prostor, přitom toho tolik vybojovali. McQueen ale zároveň zcela ztrácí odstup a citlivost, které by z toho udělali drama, v němž se hraje hra aspoň o několika neznámých. V první třetině jen mechanicky opakuje nesmyslné brutální policejní šťáry do restaurace Mangrove, aby pak nechal ještě znovu postavy přeříkávat nebo opakovat do telefonu, že policie dělá nesmyslné brutální šťáry do restaurace Mangrove. U soudu je pak pochopitelné, že hrdinové musí precizně formulovat svoji obhajobu před podjatým soudem, oni ale mění každý dialog v deklamativní projev o systému i mimo soudní síň. Když už by v tom chvilku mohlo být nějaké napětí nebo ambivalence, jako třeba v postavě Crichlowa nebo jednoho z policistů, McQueen to okamžitě utne, aby mohl konečně úmorně doklopýtat k závěru s obligátní replikou, že jeden boj skončil, ale válka trvá. Vážně stačí tak málo? Drama přece nevzniká z toho, že se jen hledí na to, že se někde děje nějaká, jakkoliv hrůzná a systémová nespravedlnost. Pro mě zdaleka nejhorší McQueen, jehož nadšené přijetí zatím spíš ukazuje, že se tady školometská tezovitost pokládá za kvalitu, protože je společensky relevantní.

The Dark and the Wicked (2020)

Z odcizenosti rodinných vztahů i z potměšilosti ďábelské entity zatrne jen sporadicky, protože se obojí projevuje příliš monotónně, než aby to gradovalo, jako třeba v Hereditary. Všechno je tam ale na dobré cestě.

Noví mutanti (2020)

Jako hommage Breakfast Clubu s držkatými teenagery by to možná i fungovalo (a podle všeho to tak bylo i zamýšleno), nakonec se to ale změní v ještě mnohem vykostěnější duchařinu než byla dvojka To s marným finále. Asi to klidně mohli natočit znovu (jak prý po odevzdání rough cutu chtěli), vypadá to fakt levně.

Boratův navázaný telefilm (2020)

To množství situací a prostředí zrecyklovaných z jedničky je tak nečekaně obrovské, že si to fakt nelze užít, ještě když z toho tak trčí ta linie s dcerou. Cohen si vybírá ty nejsnadnější a nejočividnější terče rednecků a konspirátorů, z nichž by si dokázal udělat bezpečně mainstreamovou legraci každý americký late night host, ale i ti na něj v konfrontacích kašlou. Celkem trapas.