Směr planeta Hydra (1965)

Ještě větší chaos než jsem u staré italské SF zvyklý, v druhé polovině filmu jsem prakticky netušil, co se děje. Internetové zdroje uvádí, že se jedná o verzi sestříhanou z originálu v 70. letech pro uvedení v USA, doplněná o trikové scény z jiných filmů, což může být důvod . Kvůli anglickému dabingu má i výrazně jiné dialogy. Ale ani tak nemyslím, že by ten originál byl výrazně lepší. Děj krásně shrnul Zelvopyr, já bych jen dodal, že divák nemrava si s oběma ženskými představitelkami skutečně užije.

Monte Carlo (2011)

Monte Carlo je krásné a ten vintage kabriolet Mercedes bych chtěl taky. Jinak filmové peklo. Viděno v letadle, jinak bych se na to nedíval.

Shudojo Runa no kokuhaku (1976)

Pro ty, kteří to mají rádi schmutzig. Slušný nástup, ale s ubíhajícím dějem se víc a víc ukazovalo, jak je ústřední zápletka chatrná a děj zbytečně natahovaný. Fakt jsem zklamaný, pro japonské jeptišky mám slabost, ale i v rámci tohoto specifického žánru to je podprůměr.

První republika (2014) (seriál)

Co to proboha bylo? Chápu, že to není dokument (ani jsem ho nečekal), ale těch chyb jak v dobových reáliích (jazyk, kostýmy, účesy... - copak autoři neviděli aspoň nějaké dochované dobové záběry?), tak v provedení (CGI triky rvaly oči, ochotničení některých herců bylo nesnesitelné, válečná scéna - to snad ani nekomentovat), co mě během sledování rušily, bylo tolik, že se asi nebudu dívat dál. Opět jsem se přesvědčil, že současná česká filmová a televizní tvorba v naprosté většině za moji pozornost nestojí...

Tak neváhej a toč! (1995) (pořad)

Přiznejme si - youtube neexistovalo, tak jsme se dívali na Hrubeše.

Pirsch unter Wasser (1942)

Až na ten úvod u bazénku někde ve Vídni... Jeden z prvních filmových dokumentů o podmořském životě a lovu v Karibském moři. Všechnu techniku pro natáčení musel Hass s kolegy sám vymyslet a postavit doslova na koleně. Pokud by někoho zajímaly podrobnosti o Hassově výpravě do Karibiku v předvečer druhé světové války (a komplikovaného návratu do Evropy po jejím vypuknutí), doporučuji knihu V říši korálů a žraloků, která vyšla česky v roce 1944.

Hans Hass - Muž, který objevil podmořský svět (1999) (TV film)

Hans Hass je stejně klíčová postava podvodního dokumentu a historie potápění jako J.Y.Cousteau (se kterým vzájemně měli docela komplikovaný vztah, který průběžně pendloval obdivem a nenávistí). Škoda, že se na počátku 60. let Hass jako filmař a dokumentarista na nějakých deset let odmlčel a vytratil z širšího diváckého povědomí, pozdější díla na jeho dřívejší popularitu, kterou měl na počátku 50. let výrazně vyšší než relativně neznámý Cousteau, už nenavázala.

Atomic Café (1982)

When not close enough to be killed, the atomic bomb is one of the most beautiful sights in the world… Nemyslím si, že ten film je neutrální, z dobového kontextu i celkového ironizujícícho vyznění bych řekl, že to byla do jisté míry polemika s rétorikou USA po nástupu Ronalda Regana. To ale nemění nic na mém hodnocení, uděláno je to výborně.