Vřískot 6 (2023)

Předchozí Vřískot z roku 2022 byla nakonec vcelku fajn podívaná, snímek mě bavil hned v několika ohledech, rozhodně se ale nejednalo o dokonalý slasher. Vřískot 6 na pětku navazuje nejen příběhově, ale i svými kvalitami. Snímek nabízí hned několik velice povedených scén, od začátku má výbornou atmosféru, díky svižnému tempu téměř ani na chvíli nenudí. Z herců mě nejvíce bavily herečky Melissa Barrera a má oblíbená Jenna Ortega, ale potěšila i ikonická Courteney Cox. Celkově mi zde herecké obsazení překvapivě sedlo. Vraždy jsou tentokrát zase o trochu brutálnější, některým z nich by však slušelo ještě více krve. Příběh mi přišel zbytečně zamotaný a občas i matoucí, chválím však závěr a také překvapivé finální odhalení. V určitých aspektech, zejména tedy v samotných vraždách, je Vřískot 6 lepší než jeho předchůdce, co se týká logiky, atmosféry a celkového zpracování, to jsou zhruba nastejno, příběh mi naopak přišel malinko lepší u Vřískotu. Hodnocení je nicméně stejné, neboť se opět jedná o velmi povedený slasher a důstojný příspěvek do slavné série. 7/10.

Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 2 je kvalitativně minimálně na stejné úrovni jako jeho předchůdce, osobně ho mám dokonce o trochu raději, a to zejména díky dr. Ottu Octaviovi v podání výborného Alfreda Moliny. Herecký ansámbl se jinak víceméně nezměnil, Tobey Maguire i Kirsten Dunst jsou stále stejní sympaťáci, J.K. Simmon je opět nepřehlédnutelný. Snímek mi po technické stránce přijde malinko propracovanější, i přes menší množství akčních scén (které jsou mimochodem velice povedené) má film příjemné tempo, množství zajímavých momentů, fungující emoce, zkrátka a dobře velmi sympatická podívaná. Jsem moc zvědavý na trojku, která bohužel asi nebude ani zdaleka tak vydařená. 9/10.

Spider-Man (2002)

Ani se tomu nechce věřit, že od premiéry prvního Spider-Mana uběhlo již více než 20 let. Spider-Man je i po těch letech stále výborná podívaná, téměř vůbec nezestárl, snad jen efekty jsou místy až moc umělé. Herecky je zde vše, jak má být. Tobey Maguire je stále stejný sympaťák, pohledná Kirsten Dunst, šílený Willem Dafoe, ve vedlejší roli ikonický J.K. Simmons, prostě paráda. Osobně mám malinko raději následující pokračování, i tak ale prvního Spider-Mana řadím k těm lepším komiksovým filmům, který stál na začátku zrodu v podstatě celého nového žánru. Výborný start původní trilogie. 8/10.

Petr Pan (2003)

Jako malý jsem měl Petra Pana moc rád, na VHS jsem ho sjížděl každou chvíli. Nedávno ho opět dávali v televizi, tak jsem byl zvědavý, jestli se dostaví nějaká nostalgie. Nostalgie se sice dostavila, nicméně z filmu jsem již tak moc nadšený nebyl. Ne že by byl špatný, to nikoliv, stále má podmanivou kouzelnou atmosféru, kterou umocňuje nádherná hudba Jamese Newtona Howarda. Jason Isaacs jako kapitán Hook jednoznačně kraluje celému filmu,  dětští herci ale rovněž ujdou, chemie mezi Petrem Panem i Wendy vcelku funguje. Vizuál se mi upřímně řečeno moc nelíbil, je takový kýčovitý, umělý, to stejné platí i o efektech. Snímek asi mnohem lépe funguje na mladší publikum, mně už to občas přišlo takové zbytečně přeslazené a dětinské, nicméně uznávám, že se jedná o povedené zpracování s hned několika výbornými momenty. 6/10.

Matka roku (2023)

Poláci mě neustále překvapují, a sice že se například oproti nám nebojí natočit i něco jiného než dramata nebo slaďárny. Na Netflixu je již několik polských akčních filmů různých kvalit, na nový přírůstek Matka roku jsem byl tedy obzvláště zvědavý. Jak lze vyvodit ze zdejšího hodnocení, a já s tím víceméně souhlasím, Matku roku patří spíše k těm průměrnějším (akčním) filmům. Mé výhrady směřují především k příběhu, který je místy plný nelogičností, najdou se i scény, které vyloženě nedávají smysl. Na Agnieszku Grochowskou jsem si sice musel chvíli zvykat, role mstitelky jí ale podle mě šla velmi dobře, líbily se mi její drsné akční scény, které jsou celkově velmi dobře natočené a provedené. Záporáci se rovněž vcelku povedli, většina z nich působí nepříjemně, hlavní záporák je vyloženě šílený. Nečekal jsem žádný zázrak, dostal jsem příjemnou akční jednohubku, která rychle uteče, ani moc nenudí, fanoušci akčního žánru by pohoršeni být neměli. 6/10.

Arnold (2023) (seriál)

Arnoldova životní cesta je stále i po těch letech obrovským zdrojem inspirace, a to nejen ve sportovní oblasti. Moc dobře si pamatuju, čí svaly jsem jako náctiletý obdivoval na stránkách fitness časopisů. Arnold je do dnešních dnů pojem s velkým P, svým životem ovlivnil a dozajista i ovlivní několik dalších generací. Nejnovější dokument o jeho životě z dílny Netflixu ve mně sice zpočátku vzbuzoval jisté obavy, zejména co se kvality týče, Netflix však mile překvapil a výjimečně se jedná o velmi povedenou a zajímavou tříhodinovou minisérii. Dokument nepřináší nic nového, ani se nesnaží o nějakou senzaci. Cílem patrně bylo jen a pouze ukázat životní cestu Arnolda Schwarzeneggera od dětství, přes kulturistiku, filmy, až po politiku a současnost. Celá minisérie je kvalitně zpracovaná a nesmírně poutavá, tři díly utečou jak voda. Najdou se momenty, které mohly být trochu více rozebrány, zejména co se filmů týče, nicméně vzhledem k délce epizod to jinak asi ani nešlo. Příjemný zážitek, Arnold má stále charisma na rozdávání, jeho život je pro mě synonymem amerického snu. 9/10.

Assassin (2023)

Na ČSFD je Assassin prozatím posledním filmem Bruce Willise. Moc bych si přál, aby tohle ještě nebyl jeho  definitivně poslední film a aby svou kariéru uzavřel nějak důstojněji. Nezbývá než doufat. K Assassinovi toho zas tak moc napsat nelze, jelikož se od jiných nejnovějších willisovek zas tak moc neliší. Tradičně zde máme nevýrazné herce, nezajímavé postavy, laciný vizuál, zmatený a nudný děj, odfláknutý příběh, zkrátka takovou tu klasiku. Vyzdvihnout však musím to, že Assassin není úplně nekoukatelný, takže i když se jedná o totální blbost, dá se to alespoň dokoukat tak nějak bez velkého utrpení či poškození mentálního zdraví, což je velkým plusem a ne úplně běžnou záležitostí. 2/10.

Michael Jackson's This Is It (2009)

Michael Jackson's This Is It je hudební dokument představující fanouškům přípravy na Michaelovo turné, které se bohužel již nemohlo uskutečnit. Divák má tak možnost nahlédnout do zákulisí příprav této monstrózní akce, a to od těch technických záležitostí až po nácvik samotných písní a tanečních vystoupení. Pro fanoušky jistě velký zážitek. Z mého pohledu se však jedná o klasické a ničím výjimečné „behind-the-scenes“ či „making-of“, na můj vkus až příliš dlouhé a často ne úplně záživné. Dovedu si představit, že by to mnohem lépe fungovalo ve zkrácené verzi jako bonus k nějakému živáku. Takhle mi to spíše přijde jako snaha ještě naposledy vyrýžovat velké prachy z kapes věrných fanoušků. Dal bych asi i ty tři hvězdy, ale vzhledem k okolnostem a k jisté pachuti z toho všeho je prostě dát nemohu. 4/10.

Pánský klub (2022)

A máme tady další českou komedii, která svými kvalitami krásně zapadne mezi ty desítky hloupostí, které u nás, pochopitelně za podpory státu, každým rokem vznikají. Pánský klub je údajně původně divadelní hra jednoho pražského divadla, což je samo o sobě většinou problém v tom smyslu, že není úplně lehké z divadelní hry udělat fungující film. Pánský klub je bohužel krásným příkladem toho, jak se to dělat rozhodně nemá. V první řadě mi chyběla jakákoliv atmosféra, humor zde prakticky absentuje úplně, naopak trapných scén je přehršel. Dialogy strašně šustí papírem, postavy absolutně nemají čím zaujmout, byť se o to určití herci viditelně snaží. Díky nulovému spádu a všudypřítomné nudě se film neskutečně vleče, i relativně střídmá stopáž se tak zdá téměř nekonečná . Jediným plusem je to, že film není zas až tak špatně natočený, i když ani to není plně stoprocentní. Trapné a zbytečné, už nikdy víc. 1/10.

Detektiv Knight (2022) odpad!

Tak nějak jsem si říkal, že když je Detektiv Knight trilogie, tak by to nemusel být zas až takový průšvih. Je to však mnohem horší, než jsem si byl ochoten připustit. Ve své podstatě se vlastně jedná o typickou willisovku posledních let. Snímek je mizerně natočený, herci podávají otřesné výkony, Willis působí strašně zmateně, akce je otřesná, děj snad ani nemohl být nudnější. Tady opravdu není co hodnotit. Děsí mě představa, že tahle hrůza má ještě dvě pokračování. 0/10.

Časové pásmo bylo změněno