Bestie (2022)

Zpočátku jsem byl velice skeptický, co se kvalit tohoto filmu týče. Z trailerů jsem usoudil, že se patrně bude jednat o nudnou, sterilní a odpudivě digitální podívanou. O to víc mě překvapilo, že to překvapivě vcelku koukatelná záležitost, která sice nepředstavuje žádnou revoluci v žánru, nicméně mu ani moc nedělá ostudu. Idris Elba už pomalu ale jistě začíná být taková sázka na jistotu, opět totiž předvedl dobrý výkon, celý film krásně táhne, kazí mu to jen místy až zbytečně moc přeafektované potomstvo. Bestie má vcelku přímočarý děj, prim hraje především prostředí, napínavá atmosféra a slušné efekty. Stopáž je tak akorát dlouhá, aby snímek nezačal diváka nudit, nicméně najde se zde několik ne moc poutavých momentů. Z negativ bych zmínil především na můj vkus zbytečně málo krve a brutality a také přehnaně nelogické akční scény. Bestii vnímám jako dobře natočený thriller, který rozhodně není bezchybný a vlastně ani originální, možná se k němu ještě někdy vrátím a hodnocení malinko přehodnotím, uvidíme. Zatím je to čistý průměr. 5/10.

Ostrov (2023)

S českými romantickými komediemi je to velmi složité. Každý rok jich vyjde hned několik, prakticky jedna horší než druhá, čest výjimkám, které jsou však v řádech nižších jednotek. Častým přispěvatelem do tohoto žánru je i pan Rudolf Havlík, s jehož filmy je to jak na houpačce. Jeho nejnovější počin Ostrov, ve které opět hraje jednu z hlavních rolí Jiří Langmajer, se k výjimkám tohoto žánru bohužel řadit nemůže, byť k tomu mohl mít slušně nakročeno. Příběh filmu není nijak zvlášť originální, má množství hluchých míst, místy vyloženě nudí, chybí mu nějaký výraznější moment či zapamatovatelná scéna, čekal jsem i mnohem větší porci humoru. Největším a dost možná i jediným tahákem je zde jednoznačně sympatické tropické prostředí. Herci svými výkony rozhodně neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchnou. Ostrov jako celek není zas až takový průšvih, jak se na první pohled může zdát. Podruhé se na něj však s největší pravděpodobností nepodívám. 4/10.

Asterix a Obelix: Říše středu (2023)

Těžko lze uvěřit tomu, že nejnovější hrané dobrodružství slavných Galů je svým zpracováním ještě horší než jejich předchozí cesta do Británie. To už je opravdu co říct. Začnu tedy u obsazení. Marně jsem hledal alespoň jednu postavu, která by byla alespoň trochu sympatická. Ústřední dvojice je obrovský přešlap, chemie mezi herci je absolutně nulová, vůbec mi nejde do hlavy, jak to takhle vůbec mohli pustit ven. Scénář je plný přihlouplých dialogů a různých nesmyslů, humor je trapný až běda, příběh neobsahuje jedinou zapamatovatelnou scénu či myšlenku, prostě totální prázdnota. Člověk by si až myslel, že to má být urážka či sabotáž. Děs a hrůza. Je mi vážně líto, kam až to tato série dopracovala. Mám sto chutí dát odpad, nic jiného si tohle veledílo totiž nezaslouží. 1/10.

Přání k narozeninám (2022)

V případě paní Marty Ferencové se musí mít člověk neustále na pozoru. Umí totiž natočit vcelku sympatickou romantickou komedii, která je minimálně o třídu lepší než většina současných českých filmů podobného žánru. Hned na to je však schopná natočit vyložený odpad, který lze vnímat jako čistý hazard s divákovým zdravím. Přání k narozeninám se bohudík řadí do té první skupiny. Překvapivě vtipná a svěží komedie, jejíž největší předností je vynikající herecké obsazení. Sympaticky napsané a zahrané postavy film neskutečně pozvedávají, chválím i svižné tempo a minimum hluchých či trapných míst. Příběh je víceméně taková sázka na jistotu, je snadno předvídatelný, žádné velké překvapení nebo zásadní zvrat nemá smysl očekávat. I když se jedná o vcelku jednoduchý, nenáročný snímek, tak nelze mu upřít fajn atmosféra, a vlastně je i vcelku dobře natočený. U mě dobrý, Přání k narozeninám mile překvapilo. 7/10.

Paradise City (2022)

Vzhledem k tomu, v jakých zvěrstvech je Bruce Willis schopný se objevit, je Paradise City překvapivě snesitelný akčňák, tedy pochopitelně s přimhouřenýma očima. Pořád se pohybujeme v nízkorozpočtových vodách, což se odráží především na efektech/tricích a na hereckém obsazení. Příběh je klasický, ničím výjimečný, nicméně neurazí, zaujme snad jen sympatickým prosluněným prostředím. Herci jsou bez výjimky těžce nevýrazní, Willis a Travolta nepředvádějí žádné oslnivé výkony, oba slouží v první řadě jako lákadlo na plakáty, což je ohromná škoda. Pokud od filmu nebudete očekávat žádné zázraky a prominete mu velkou spoustu neduhů, jako jednorázová záležitost se dá v pohodě přežít, aniž by vám způsobil závažnou újmu na zdraví. 3/10.

Ve špatný čas na špatném místě (2022) odpad!

Vzhledem ke známým okolnostem by člověk asi měl mít trochu soucitu, nelze však opomenout fakt, že Bruce Willis se opět zúčastnil (o hraní se bohužel moc hovořit nedá) dalšího otřesného snímku, který snad nikdy neměl spatřit světlo světa. Ve špatný čas na špatném místě je po všech stránkách silně amatérský akční film, herecké výkony jsou vyloženě směšné, příběh nedává absolutně žádný smysl, zpracování je přímo otřesné. Tímto výtvorem by se regulérně dalo někoho mučit. Fuj, už nikdy víc. 0/10.

Černý telefon (2021)

Přestože jsou zdejší hodnocení povětšinou průměrná, osobně beru Černý telefon jako jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku 2022 a také patrně nejlepší horor téhož roku. Snímek od začátku zaujme výbornou dobovou atmosférou, kterou pak krásně doplňuje fungující napětí, tajemno a další hororové prvky. Velkým překvapením pro mě byli herci. Casting se zde povedl na jedničku, mladší herci jsou přímo senzační, hlavní záporák v podání Ethana Hawkea mě taktéž moc bavil. Příběh nemá ani jedno jediné hluché místo, krásně graduje až do překvapivého a nesmírně povedeného finále. V jistých chvílích si nešlo nevšimnout určitých prvků, které ve mě evokovaly starý dobrý Sinister, což mě příjemně potěšilo. Nenapadá mě jediná věc, kterou bych snímku vytkl. Už dlouho jsem nebyl tak nadšený z hororu. Tohle se opravdu povedlo. Scott Derrickson stále umí. 10/10.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Zase jsem se nechal napálit. Prý komedie... Marně jsem přes hodinu a půl čekal na jediný moment, kde bych alespoň malinko pohnul koutkem. Muž se zaječíma ušima je čistočisté drama, navíc extrémně nudné a nezajímavé, takže dokoukat tohle až do konce bylo pro mě neskutečným utrpením. Film má subjektivně tak minimálně dvojnásobnou stopáž, neděje se zde nic alespoň trochu zajímavého, co by diváka alespoň na chvíli vytrhlo z čím dál tím více se projevující letargie. Kladně ohodnotit se dá snad jen obstojné provedení (režie, kamera, střih) a také snesitelné herecké výkony. Nebýt těchto faktorů, prakticky by nebylo co hodnotit. 2/10.

Zlouni (2022)

Když bych to měl porovnat s tím, co v posledních letech produkuje Disney, případně Pixar, tak Zlouni představují daleko zajímavější a povedenější animovaný film, který ve mě místy evokoval geniální Zootropolis, nicméně jeho kvalit zase Zlouni ani zdaleka nedosahují, a to hned z několika důvodů. V první řadě jsou to postavy. Ne že by byly nějak špatné či nesympatické, podle mě však mohly dostat mnohem více prostoru se naplno projevit. Dalším bodem je příběh. Ten je sice zajímavý a na animák vcelku nevšední, má svižné tempo i pár nečekaných zvratů, celkově však mohl být malinko promyšlenější. No a nakonec teda humor. Ačkoliv bych tedy snesl ještě větší porci hlášek a humorných situací, musím uznat, že Zlouni jsou, oproti jiným produktům výše zmíněných studií, příjemný a vtipný animák, který přehnaně netlačí na emoce a zbytečně nemoralizuje, za což mu patří velký palec nahoru. Povedená záležitost, vřele doporučuji. 8/10.

Válka Bohů (2011)

Vizuálně velice zajímavé akční fantasy, které je svým zpracováním nadmíru povedené, má líbivé kulisy, pěkné masky i povedené efekty, chválím i velké množství poměrně dobře natočených a především řádně krvavých akčních scén. Postavy jsou vcelku dobře zahrané, žádná však ve mně nevzbuzovala alespoň nějaké sympatie či antipatie. Příběh je místy trochu nepřehledný, návaznost jednotlivých scén mi občas přišla malinko zvláštní, nicméně mnohem více mi vadily ty strašně nezajímavé postavy. Válka Bohů dle mého zaujme v první řadě svým vizuálem, bohužel tedy zvítězila forma nad samotným obsahem. 6/10.