Hra na oliheň - Série 1 (2021) (série)

V životě by mě nenapadlo, že mě posadí na zadek jihokorejský seriál. Zpočátku jsem se bál, že se bude jednat o nějakou asijskou kravinu, ale vzrůstající zájem médií a pětihvězdičkové hodnocení mých oblíbenců mě nakonec donutilo si Oliheň pustit a jsem moc rád, že jsem se k tomu nakonec dokopal. Příběh zpočátku působí docela nenápadně, vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo jednat o nějaký drsný thriller. Po krátkém seznámení s hlavní postavou, ukázáním jeho života a pochopením jeho motivů se dostaneme do samotné hry, kdy teprve začíná ta pravá zábava. Vůbec mi nejde do hlavy, jak někdo mohl napsat tak zvrácený scénář, to množství nápadů je přímo dechberoucí, všechno v prvotřídní kvalitě včetně úžasné kamery. Míra brutality je neskutečná, násilí je až mrazivě realistické, tečou hektolitry krve, Saw se může jít zahrabat. Mimo to mě také zaujaly perfektně napsané a zahrané postavy, podařilo se krásně zachytit postupný vývoj jejich charakterů, opravdu excelentní práce. Díky povedené gradaci, vzrůstajícímu napětí a nespočtu zvratů se divák ani na chvíli nenudí, celých 8 hodin uběhne jak voda. Pevně doufám v další sérii, protože tohle se jen tak nevidí. Jednoznačně nejoriginálnější a nejpovedenější projekt Netfixu, s jakým letos přišel, zároveň i jeden z nejlepších seriálů Netflixu vůbec. 9/10.

Světlo a stíny - Série 1 (2021) (série)

Vizuálně je seriál přímo skvostný, na efektech se rovněž nešetřilo. Problém však mám s příběhem, ten na mě působil velmi nepřehledně, nepůsobil vlastně ani nijak zvlášť poutavě, postavy mi přišly hrozně nevýrazné, prakticky jsem ani neměl komu fandit. Tempo je spíše pomalejší, ve vícero dílech se víceméně vůbec nic neděje, závěr mě zklamal maximálně. Chybělo mi mnohem více akce, kterou těžce upozadilo drama a city. Také mi přišlo, že tvůrci úplně nevyužili potenciál, jaký dané téma nabízí. Jak již bylo avizováno, chystá se další série, která by měla vyjít příští rok. Já se asi budu hodně dlouho rozmýšlet, zda jí vůbec dám šanci, jelikož první série mě zatím nijak zvlášť nezaujala. 5/10.

Einstein - Případy nesnesitelného génia - Série 1 (2020) (série)

Česká variace na seriál Mentalist, ovšem totálně zpackaná, místy jsem měl dojem, že sklouzává až k sebeparodii. O veškerou zábavu se zde stará prakticky pouze Vojta Kotek, kterému jako jedinému jeho role docela sedla. Anna Polívková a Pavel Zedníček mají tu nevýhodu, že jejich postavy jsou těžce nevěrohodné a velmi špatně zahrané. Jednotlivé epizody mají vesměs banální zápletky, vadila mi i vysoká míra nelogičností, zejména co se případů a jejich řešení týče. Za zmínku stojí i naprosto trestuhodná práce s kamerou, důrazně doporučuji si do příště sehnat nějaký stativ, popřípadě najímat kameramany bez Parkinsonovy choroby. Z mého pohledu se dá hodnotit snad jen humor, odlehčená atmosféra a hlavní postava. Jinak děs a hrůza. 2/10.

Kukačky - Série 1 (2021) (série)

Zpočátku jsem byl velmi skeptický, jelikož si o tvorbě České televize myslím své a podle mě jen zřídkakdy dokáže přijít s něčím novým, neokoukaným a hlavně kvalitním. Proto jsem prakticky až do zveřejnění poslední epizody s tímto seriálem vyčkával, v mezičase jsem poslouchal reakce okolí a občas přečetl nějakou tu menší recenzi. Nakonec jsem dospěl k tomu, že to asi nebude žádná hrůza, a jelikož ČT umožňuje shlédnutí všech epizod zpětně, pustil jsem se tedy do toho. Hned na začátek mě zaujala příjemně uvolněná atmosféra, ačkoliv se jedná o docela silné téma. Herci jsou suproví, nenašel jsem postavu, která by mi byla nesympatická, nebo která by nebyla dobře napsaná a zahraná. Klobouk dolů zejména před malými kluky, kteří hráli fakt parádně, ostatně stejně jako zbytek hereckého ansámblu. Zkrátka všichni podávají maximální výkony a na konečném výsledku je to sakra znát. Zpracování daného tématu je mimořádně povedené, tvůrcům se povedlo krásně vybalancovat silné téma s odlehčenými komediálními prvky, tím pádem seriál diváka pobaví i dojme, oceňuji i gradaci, plno zvratů, slušné tempo a především pak již zmíněnou atmosféru. Už dlouho se mi nestalo, že by mě tak odvařil český seriál. Ta přirozenost, lehkost, prostě neskutečné. Jediná věc, která mě neskutečně štvala, byla neustále třesoucí se kamera ve statických záběrech. To mi fakt lezlo na nervy. Jinak ale klobouk dolů, opravdu mistrovské dílo. 9/10

Lupin - Série 1 (2021) (série)

Ze seriálu Lupin jsem měl původně velký strach, zda se nejedná o nějaký moderní a hlavně korektní remake legendárního zloděje, ale hned po prvních záběrech v nádherném Louveru se mé obavy zcela rozplynuly. Je to opravdu zážitek sledovat extrémně charismatického Omara Sy, jak si všechny s přehledem maže na chleba svým dopředu promyšleným jednáním a přímo brilantní improvizací. Role Omarovi sedla perfektně, působí přirozeně a jeho galantnost a šarm je přímo odzbrojující. Příběh má solidní tempo a dobře vystavěnou zápletku, která je plná nečekaných zvratů a zajímavých momentů. Oceňuji i minimum hluchých míst, povedenou atmosféru a inteligentní chování jednotlivých postav. Bavil jsem se po celou dobu. Jedinou výtku mám k trochu prvoplánovým situacím, které jdou hlavnímu hrdinovi zbytečně moc na ruku a výsledný dojem malinko kazí. Ale to je asi jediná vada na kráse, jinak je pro mě Lupin velmi milé překvapení, docela příjemná oddechovka a už teď se těším na další díly. 8/10.

Slunečná - Série 1 (2020) (série)

První epizoda bohatě stačila. Asi si dokážu naprosto přesně představit, co se v dalších dílech bude zhruba odehrávat, takže víc času Slunečné věnovat nehodlám. Seriálu nicméně nelze upřít docela fajn atmosféra, zejména díky novému a neokoukanému prostředí, z herců zaujme především ta mladší generace, bohužel to je ale asi tak všechno. Scénář představuje pořád ty stejné žánrové klišé, pořád se recyklují ty stejné nápady a postupy, také mi chyběl humor, s logikou si nikdo moc hlavu neláme, herecké výkony až na pár výjimek moc nezaujmou. Takový typický český televizní seriál, který nenadchne, ale ani neurazí. 2/10

Král Šumavy: Fantom temného kraje - Série 1 (2022) (série)

Král Šumavy: Fantom temného kraje mě zaujal jednak sympatickým prostředím, ale především hereckým obsazením, což se nakonec ukázalo jako jeho největší klady. Herci zde odvádí vskutku výbornou práci, Oskar Hes i Vojtěch Vodochodský své role zvládli s přehledem, pochvalu si nicméně zaslouží i ostatní herci a herečky. Tvůrcům se povedla navodit příjemná dobová atmosféra, k čemuž jim dopomohlo již zmíněné šumavské prostředí. Naproti tomu příběh mi přišel strašně zkratkovitý a zbytečně ukvapený, nelíbilo se mi ani finální zakončení, které přišlo v nejméně vhodnou dobu a nepřišlo mi zrovna dvakrát povedené. Trochu mě uklidňuje fakt, že další dvě série by se údajně měly letos na podzim začít točit, takže leccos se snad dovysvětlí a zlepší. Král Šumavy mě každopádně bavil, a přestože se díky nepříliš povedenému scénáři pohybujeme někde v lepším průměru, tak se už těším na další díly, které už snad budou napsány trochu lépe. Takhle to celé táhnou a zachraňují především samotní herci. 6/10.

Jurský svět: Křídový kemp - Série 2 (2021) (série)

Druhá série Jurského světu přinesla jisté zlepšení, zejména co se animací týče. Tvůrci si dali mnohem více záležet na různých detailech, ať už se to týká dinosaurů, kteří konečně vypadají jako dinosauři, nebo vizuálního vzhledu jednotlivých postav. Příběh je však opět plný nelogičností, ovšem tentokrát má daleko větší tah na bránu. Co však bohužel zůstalo stejné, je mimořádně stupidní chování všech postav. Tato série je podle mě mnohem více zaměřená na dětské publikum, což se samozřejmě odráží na její celkové kvalitě. Nicméně objektivně musím uznat, že jisté zlepšení opravdu nastalo. 4/10.

Jurský svět: Křídový kemp - Série 1 (2020) (série)

Moc jsem nepochopil, pro koho je ve finále tento seriál určený, kdo je jeho cílová skupina diváků. Děti budou jistě spokojené, i když je tu na můj vkus dost násilí a i nějaká ta vulgarita. Mě osobně dost vadila animace, která působí velmi lacině, má plno chyb a místy je dost odfláknutá. Příběh je vcelku jednoduchý, plný nelogičností a nenabízí víceméně nic nového. Hlavní postavy v podání protivných teenagerů se chovají extrémně nelogicky a celkově jsou velmi otravní a nezajímavý. Sice má série jen 8 dílů po 25 minutách, takže celkem rychle uběhne, nicméně po nudném úvodu se dostaneme do obyčejného dinosauřího survival módu, který potěší nebo spíš pobaví asi jen to menší publikum. Seriál Jurský svět: Křídový kemp je pro mě obrovské zklamání, de facto jen vykrádá nápady z předešlých filmů a nepřináší vůbec nic nového. Plus ta pokažená animace, nelogický děj a dialogy také na kvalitě moc nepřidají. 3/10.

Bridgertonovi - Série 1 (2020) (série) odpad!

Když ponechám stranou úsměvný multikulturní podtext, o kterém je asi zbytečné se zmiňovat, tak mi seriál Bridgertonovi přišel jako obyčejná romantická telenovela, která krom pěkných kostýmů nenabízí prakticky nic, co by stálo za řeč. Postavy jsou extrémně nesympatické, chovají se krajně nelogicky, dialogy nestojí za nic. Dobovou atmosféru Anglie 19. století se tvůrcům bohužel vůbec nepovedlo navodit, příběh mi celkově přišel jako obyčejná jednoduchá slaďárna, bez nějakých složitostí či větších ambicí, která nabízí snad jen divně natočené erotické scény, nebo třeba nepřeberné množství postav, mezi kterými je místy velmi těžké se zorientovat. Scénář je jedna velká hrůza, typický produkt dnešní hyperkorektní doby. Prakticky nemám co hodnotit, seriál jsem de facto protrpěl, kdybych věděl, co mě čeká za přeslazený nesmysl, v životě bych si ho nepustl. 0/10.