Bony a klid (1987)

Po celou dobu jsem se strašně moc snažil pochopit, v čem je vlastně Bony a klid takový kult. Marně. Není jediná věc, pokud teda nepočítám herecký ansámbl, která by mě alespoň trochu zaujala. Snímek je neskutečně ošklivě natočený, kamera je vyloženě otřesná, střih na tom není o moc lépe. Ústřední song se tvůrcům musel asi hodně líbit, když zní prakticky po celou dobu trvání filmu pořád a pořád dokola, mě však šíleně lezl na nervy a zprotivil se mi prakticky hned na samotném začátku, a to jsem měl před sebou ještě přes hodinu, no strašné peklo. Kladně mohu hodnotit jen a pouze herce, kteří odvádí jakžtakž slušnou práci, jinak ale nemám co hodnotit. Téma jde absolutně mimo mě, prostředí mě ani trochu nezaujalo, zpracování je až komicky nepovedené. Ve své době to možná mělo něco do sebe, těžko říct, každopádně za mě je to naprostá ztráta času. 2/10.

Nech svět světem (2023)

Na poměry Netflixu se jedná o povedený drama/thriller, jehož největší předností je jednoznačně tíživá, tajemná atmosféra, kterou se povedlo udržet po celou dobu a je skutečně podmanivá. Snímek je také docela slušně natočený, triky v rámci možností taktéž ujdou. Herci odvádí velmi dobrou práci, každá z postav je dobře zahraná, nikdo mi nijak zásadně nevadil. Stopáž bych si pak představoval klidně o trochu kratší, nelíbil se mi prapodivný závěr, výhrady bych měl ale i k příběhu jako takovému, který mi nepřišel úplně promyšlený, možná je to do jisté míry i tím, že tvůrci nechávají spoustu věcí na divákově fantazii. Zkrátka spousta otázek, minimum odpovědí, což je ve finále ohromná škoda, neboť kdo čeká nějaké šokující zvraty či závěrečný twist, bude patrně zklamán, stejně jako já. Mohlo to být lepší, ale žádná hrůza, takový lepší průměr. 6/10.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Po velice povedené štědrovečerní pohádce jsem byl moc zvědavý, zda i další letošní nová pohádka, Tři zlaté dukáty, bude stejně tak povedená, nebo ideálně třeba i lepší. Jak já byl bláhový. Tři zlaté dukáty jsou jedna z nejhorších pohádek, jaké kdy ČT o vánočních svátcích vysílala. Už od začátku film působí strašně zvláštně, příběh moc nedává smysl a je dost nudný, nic nějak extra zajímavého se zde neděje, snad jen poslední třetina je malinko živější, závěr je pak úplný fail. Zpracování je čistě průměrné, ničím výjimečné, herci jsou nevýrazní, postavy tím pádem zase nezáživné. Český dabing po celou dobu přímo rve uši, postsynchrony VŠECH postav jsou úplně šílené a filmu akorát škodí. Vůbec nic by se nestalo, kdyby se pohádka vysílala v originálním znění, ba naopak by pak působila více autenticky. Ale bohužel, u nás se prostě dabují i Slováci a tečka. Pochválit lze snad jen krásnou slovenskou přírodu, jinak těžká bída a zbytečně promarněný čas. 2/10.

Křivák se skalpelem (2023) (seriál)

Na Křiváka se skalpelem jsem se vcelku těšil, neboť popisek lákal na velice zajímavý případ z lékařského prostředí, který není úplně typickým námětem pro true crime dokument, o to víc se však divákovi bude při sledování této minisérie tajit dech. Ale pěkně popořadě. V první řadě je třeba vyzdvihnout výbornou atmosféru, pochvalu si tvůrci zaslouží i za vizuál a řemeslnou stránku, tempo je i díky střízlivé stopáži vcelku svižné a není zde také příliš hluchých míst. Velmi rozporuplné pocity mám však z obsahu. Přišlo mi, že tvůrci tak úplně nekladli důraz na faktografii, chyběla mi zde spousta důležitých indicií a důkazů, spousta závažných tvrzení je typu jedna paní povídala, máloco je podpořeno nějakými konkrétními důkazy. Spousta otázek tak zůstalo zcela či částečně nezodpovězených, tvůrci dle mého názoru nezvolili úplně ideální formát. Na to, jak moc silný a děsivý tento příběh je, tak se zde tvůrci příliš málo věnují meritu věci, tedy lékařství a důležitým souvisejícím okolnostem, zpracování je v tomto ohledu dost odfláknuté, stejně jako již zmíněná faktografická stránka. Vcelku zklamání, po obsahové stránce jsem teda čekal mnohem profesionálnější výsledek. 4/10.

Megahroznýš (2021) odpad!

Ve své podstatě je to vlastně takový typický představitel svého žánru, tj. otřesně natočený a mizerně zahraný „horor“, kde se parta totálně nesympatických a hloupě se chovajících postav snaží utéct před obrovskou hadicí, jejíž vzhled se tradičně podobá výtvarnému umění dětí v mateřské škole. Příběh je tedy jasně daný, tempo je šíleně uspávací, většinu času se nic zajímavého neděje, závěrečný bizár je už jen takovou pomyslnou třešničkou, taková krásná tečka za tou intenzivní, dlouhotrvající hloupou nudou. Megahroznýši by podle mě mnohem více slušel žánr parodie, takhle je to jen hodně, hodně špatný pokus o horor. 0/10.

Druhá světová válka: Na frontě (2023) (seriál)

Největší a patrně i jedinou předností celého dokumentu jsou jednoznačně zrestaurované a kolorované dobové materiály, díky nimž seriál působí mnohem zajímavěji a poutavěji, tvůrcům se také povedlo nashromáždit i poměrně raritní dobové záběry, takže rozhodně je na co koukat, potěší ale i různá svědectví účastníků tehdejších událostí. Po obsahové stránce už to však taková hitparáda bohužel není. Jelikož tvůrci museli do zhruba pěti hodin stopáže vměstnat celou druhou světovou válku, většina událostí je tím pádem extrémně zjednodušená, jen se klouže po povrchu bez nějakých širších souvislostí, spousta věcí je jen okrajově zmíněna nebo i zcela vynechána, znalému divákovi tak dokument absolutně nic nového nepředá. Druhá světová válka: Na frontě zaujme jen a pouze svým vizuálem, obsahově však za svou konkurencí silně zaostává. 5/10.

Cesta do středu Země (2008)

Přišlo mi to strašně podobné na pozdější Cestu na tajuplný ostrov 2, takže taková standardní neurážející oddechová rodinná komedie, jíž vévodí sympatický Brendan Fraser v hlavní roli, příběh nenabízí nic extra zajímavého, trikově je to takový slabší průměr, prostředí docela ujde. Podruhé už snímek asi vidět nepotřebuji, nemohu však říct, že by mě nějak urazil nebo že bych při sledování nějak moc trpěl, to nikoliv. Nenadchne, neurazí. 5/10.

Dobrodružství v džungli smrti (2021) odpad!

Ono už dle náhledu bylo jasné, co mě asi tak čeká za parádu. Šanci jsem tomu dal z toho důvodu, že by to mohla být alespoň trochu sranda, anebo naopak pořádný krvavý masakr. Nedočkal jsem se však ani jednoho. Prakticky až do samotného závěru se neděje absolutně nic zajímavého, všichni se jen procházejí po džungli a strašně závažně si u toho povídají, závěr je pak jeden velký bizár, navíc nehezký a trapný. Vizuálně i herecky je to hrozná bída, efekty a triky asi ani nemá smysl komentovat. I ta necelá hodina a půl mi přišla jako věčnost. Dobrodružství v džungli smrti není nic jiného než nuda, nuda a zase jenom nuda. 0/10.

Moonfall (2022)

Standardní, dobře natočené katastrofické sci-fi, jehož největší předností je v první řadě pěkný vizuál, což se od Rolanda Emmericha už tak nějak očekává, ale také povedené herecké obsazení, postavy jsou sympatické, dobře zahrané, ústřední trojice herců mě bavila ze všech nejvíc. Příběh mě zaujal především tím, že se nejedná tak úplně o klasický katastrofický film, ale že kombinuje vícero žánrů, dohromady to skvěle funguje, snad jen ta apokalyptická atmosféra mohla být strhující a působivější. Bohužel došlo i na některá klišé, bez kterých by se film úplně v pohodě obešel, občas se zbytečně moc tlačilo na pilu, stopáž bych si dovedl představit o malinko kratší. Moonfall beru jako takovou rutinní záležitost, která nenadchne ani neurazí. 6/10.

Creed II (2018)

Creed II hraje na nostalgickou notu ještě více než jednička, což je dáno jednak přítomností charismatického Sylvestera Stalloneho, ale především také přítomností Dolpha Lundgrena, dávné Rockyho nemesis. Tentokrát jsou však úhlavními nepřáteli Adonis Creed a Viktor Drago, mimochodem oba dva vcelku charismatičtí, což ve mně silně evokovalo Rockyho IV, v jehož duchu se celý film tak trochu nese. Co se jinak příběhu týče, tak ten je víceméně standardní, tvůrci se ani nesnaží o nějaké veletoče, sází spíše na ověřené postupy, takže se dočkáme hromady testosteronu, několika pěkně natočených a provedených zápasů, dojde i na vážné, dojemné scény, ostatně přesně tak, jak jsme u této série zvyklí. Za mě velká spokojenost, nenudil jsem se, zapojení Draga byl moc dobrý nápad, člověk alespoň zavzpomínal. Letošní Creed III už je bez Rockyho, takže jsem moc zvědavý, zda se značce Creed podaří postavit se na vlastní nohy a nastartovat novou boxerskou sérii. Michael B. Jordan na to rozhodně má. 8/10.