• Pohádka

Japonská mafie (1974)

Mafie má svá vlastní pravidla cti, zbabělosti a odvahy, nehledě na všechno zlo, na němž je založena. Ať už působí v Japonsku, Americe, Rusku, na Ukrajině či u nás. Ve filmu se na to dobře kouká, ale běda těm, kdo jí zkříží cestu nebo se s ní zapletou v reálu. Ztráta malíčku je pak opravdu jen hodně milosrdná maličkost. Solidně natočená oddychovka plná filmových mrtvol a krve, která má ale s tvrdou realitou zřejmě jen málo společného.

Vítr a lev (1975)

Americký western v berberských kulisách. Ostudný český dabing, kdy postavy občas klapou pusou naprázdno, nehodnotím.

Žena v betonu (1968)

Příjemná oddychovka s nefalšovanou atmosférou 60. let. Ideální pro dokonalé vyčištění hlavy, která se při tom nemusí ani trošku namáhat a ještě se i občas zasměje.

Okupace (2021)

Konečně český film, který snese i ta nejnáročnější kritéria, navíc překvapivě v produkci České televize. I přes veškerou absurditu děj postupně graduje ve strhujícím tempu podpořeném vynikajícími hereckými výkony, moderní režií, vynikající hudbou, skvělou kamerou atd. Výjimečná výpověď o typickém českém člověku, která přesahuje zvolený normalizační rámec, a v neposlední řadě i mrazivě dokonalé zobrazení ruské mužické duše v podání fenomenálního Alexeje Gorbunova. Takoví jsme byli, takoví jsme a takoví i zůstaneme nehledě na měnící se historické kulisy. Naprosto výjimečný skvost, který se zcela vymyká kýčovité šedi současné úpadkové české kinematografie.

Pět let (2022) (seriál)

Mee too po česku. Zajímavě rozehrané, herecky i režijně dobře ztvarněné, jen scénář se ke konci začal poněkud zadýchávat a vyznění bylo víc chtěné než uvěřitelné. Katarzi bych v tomto případě ponechal spíš na divákovi než na samotných aktérech, kteří tak působili v závěru až příliš čítankově, aby vyhověli aktuálním feministickým představám o dané problematice.

Konference (2022)

Jde v podstatě o hraný dokument, svým provedením německy precizní. Věcnost, s jakou se téměř bez emocí probírá plán na vyhlazení Židů je až děsivá. Německá důkladnost je ztvárněna naprosto uvěřitelně a profesionálně, na druhou stranu je film natolik chladný, že jen stěží mu můžu přiznat víc než průměrné hodnocení.

Víkend na Zuydcoote (1964)

Válka zobrazená prostřednictvím příběhů obyčejných lidí, kteří prožívají své lidské touhy a bolesti ve vyšinutých podmínkách uprostřed nesmyslného zabíjení. Oceňuji zejména humanistické vyznění bez jakéhokoliv zbytečného patosu. Belmondo byl výjimečný  Pan herec už zamlada.

Stalo se jedné noci (1934)

Poměrně vtipná, I když hodně naivní, meziválečná americká limonáda. Připomíná svým pojetím úspěšné české prvorepublikové komedie,  ovšem i přes tehdejších 5 Oscarů již dnes vyznívá až příliš naivně. Nicméně jistý půvab stále má.

Ben Hur (1959)

Klasický americký velkofilm s grandiozní výpravou. Jeho délka a rozvleklost už je však v dnešní době spíš jeho handicapem.

Lantana (2001)

Tragický příběh jedné hysterické psychoterapeutky, která nezvládá svou profesi, a několika náhodně propletených manželských dvojic, plný všelijakých vztahových klišé. Tohle je snad spíš instruktážní film pro manželské poradny - jako umělecký počin to zrovna nefunguje a působí to spíš nepovedeně a amatérsky nebo jako epizoda z australské telenovely.