• Fantasy

Sedm statečných (1960)

Chápu označení jeden z nejlepších westernů atd. Konečná přestřelka je přímo znamenitá, nicméně od scény kdy je sedmička už pohromadě až do zmíněného úžasně natočeného masakru vše tak pomalu line. Ne že bych se nějak extrémně nudil, ale nebýt přestřelky která jako by mne nabyla energií, možná bych při večerním sledování usnul. Sedm statečných je rozhodně dobrý western, ale ať se na mě nikdo nezlobí, pro mne rozhodně není pětihvězdičkový, i přesto že mám westerny v lásce, díky čemuž jsem očekával větší kvalitu než u Sedmi samurajů (9/10). Za pochvalu stojí perfektní akční scény, skvělá hudba a úžasní herci. Za příběh bych spíše pochválil pana Kurosawu. Každopádně já raději zůstanu u úžasného Tenkrát na Západě. 7/10.

Seveřan (2022)

Tak jsem včera měl tu čest vidět tento film na velkém plátně. Musím říct, že režisér využil vysokého rozpočtu a natočil epický historický velkofilm, který svojí velikostí a autentičností ohromuje. Přestože je Seveřan Eggersův nejpřístupnější snímek pro mainstreamové diváky, tak si film stále drží režisérův rukopis. Obdivuhodná kamera a práce s ní, celková surová a temná atmosféra dominují po většinu stopáže. Snímek také překvapuje perfektně natočenými akčními sekvencemi. Pochválit také musím herecké výkony, zvláště  Alexandera Skarsgårda, jenž zpočátku působí, že tu uvidíme jen jeho uhrančivý pohled plný zlosti, nicméně nakonec tu dojde i na ty emoce. Naopak ta jeho zvířecí zuřivost akorát přispívá k atmosféře a doplňuje jeho touhu po pomstě. Zmínku si také zaslouží perfektně natočené scény tripů a mytologických výjevů, které, i přestože se jedná o ryze historické dílo, tak dodávají snímku takový skoro až fantasy nádech. Menším mínusem je celková délka, jelikož poslední minuty byly už trochu utahané. Z tohoto pocitu mne jen vytrhl skvělý závěr, nicméně i tak tam ta mírná pachuť zůstává. Celkově musím říct, že jsem naprosto nadšen a zvědav, co nám příště Robert Eggers naservíruje. I přestože jsem laik, tak bych radil bedlivě sledovat jeho tvorbu, což neplatí jen pro artové fandy, zvláště po tomto povedeném díle. 9/10.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Kultovní, zábavný a vtipný seriál který postupem času ztrácí na kvalitě. Tedy ne že by mne omrzelo sledovat staré díly (některé bych až nazval legendárními, např. Vánoce u Simpsonových-první epizoda z první série) ale ty nové epizody jsou nudné a člověk je někdy ani nedokouká celé. Když už dokoukám, tak si na konci řeknu: Konečně jsem se dočkal konce. Vlastně jsem jen pár epizodám Simpsonových dal 5*. Důvod? Když seriál porovnám s Přáteli kterým jsem dal celkově 5*, tak nemohu celému seriálu o této kreslené rodince dát plný počet. Přátelé, jsou originální (na svoji dobu) a snad každý díl mne rozesměje. Simpsonovi ale mají pár much, a jakožto seriál s označením komedie, mne oproti zmíněnému sitcomu, ne vždy pobaví, a nesměji se od začátku epizody až dokonce. Co nemůžu přímo vystát jsou nové díly, které jsou nudné nýbrž humor je buď suchý anebo opakující se. Postavy v nových dílech se kromě jedné nějak až moc nezměnily...A tou postavou je Homer, který je jeden z mých nejoblíbenějších členů této žluté rodinky. Proč zmiňuji že mám Homera rád? Protože v nových dílech mne štve. Dříve to byl sympatický tlouštík, který působil hloupě a přesto si ho skoro každý zamiloval. A až skoro z dětským uvažováním, řešil problémy. Ale teď je to nesympatický, agresivní tlučhuba kterého nenávidím z celého seriálu nejvíc. Hodně mne mrzí že autoři neskončili v nejlepším. Nejspíš si naivně myslí, že tento hit nikdy neztratí na šťávě, ale pro mne je tento seriál už mrtvý. Na staré díly se budu klidně dívat, ale ty nové, s humorem nudnějším a trapnějším než jsou dnešní české komedie, mám problém dokoukat. Celkově 5/10.

Sinister (2012)

Film začíná. Znepokojivý začátek člověka dostane do bázně. Tu ale jakoby někdo vyměnil v přehrávači film. Děj se odehrává během dne kdy se rodina stěhuje do domu. Říkám si:OK, tak teď si mohu oddychnout. Ovšem z téhle úlevy se mé pocity až do konce filmu mění v strach. Sinister postupně, pomalu ale jistě buduje strašidelnou atmosféru. Film není jen o lekačkách jako plno dnešních horrorů, ale pár jich tady taky najdeme a některé jsou přímo šokující, propracované, prostě jsem si říkal:Tak tohle jsem vážně nečekal. Odvracení pohledu z obrazovky při sledování ´´rodinných´´ videí jsem vážně nečekal (zase). Neukazují zde nějaké detaily, ale i tak záběry vzbuzují hrůzu. Úžasné herecké výkony. Hudba která přispívá k vystrašení diváka. Prostě celkově jen řeknu: Jeden z nejlepších horrorů v dnešní době. 9/10.

Skleněný (2019)

Skleněný je dle mého názoru nejvíc komiksový snímek z této vydařené trilogie, ale pořád se drží při zemi (žádné velké obří výbuchy, z očí žhnoucí laserové paprsky atd.). První třetina ujde. Skvělý úvod a místy úžasná hudba přidávala na hororové atmosféře. Druhá třetina, bohužel nejslabší, může nějakého toho diváka uvrhnout do nudy, nicméně herecké výkony (hlavně James McAvoy) přispěli k tomu aby se u mne nedostavilo tohoto pocitu. Později vše postupně graduje k úžasnému finále, a tato část byla pro mne nejzajímavější a nejlepší. Tím se budu lišit od většiny, nýbrž třetí třetina je plná momentů u kterých si budete říkat:Cože! Jenže já to nemám snímku nějak za zlé protože nečekané zvraty a úžasný příběh mě přesvědčují o tom že je tenhle film geniální. Jen ta akce tu trochu zaostává - fakt mi vadilo koukat na záběr kdy má Bruce Willis při souboji přilepenou kameru na ksichtu. Každopádně když začnete po shlédnutí o ději přemýšlet, zjistíte jak úžasný snímek Glass je. Bohužel jsem asi přemýšlel až moc, a uvědomil jsem si nedostatky ve scénáři které díky mému nadšení nepovažuji za velký mínus. Myslím si že Skleněný je lepší než Rozpolcený, ale Vyvoleného v žádném případě nepřekonává. Rozhodně doporučuji, protože je dobré aby si každý udělal vlastní úsudek o filmu, nýbrž den před shlédnutím jsem díky recenzím očekával špatný film, ale jsem nadšen, takže návštěvy kina nelituji. 8/10.

Slunovrat (2019)

Midsommar dokáže vybudovat pěkně hustou atmosférou a jako celek snímek působí hodně nepříjemně. Po celou dobu si říkám že bych klidně těch pět dal. Prostě film zaujme a těžko diváka pustí. I přesto že v letňáku začalo pršet, byl jsem odhodlán zůstat nýbrž jsem čekal po scénáristické stránce nějaký geniální konec. Bohužel místo toho jsem se dočkal něčeho předvídatelného a i když v posledních minutách film jde do naprostého extrému, skoro vůbec už není šokující. Ale i tak si myslím že si tato celkem zdařilá filmařina zaslouží pozornost nejednoho diváka hledajícího něco náročnějšího. 8/10.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Kdyby Bruce měl plášť mohla by pětka Smrtonosné pasti být označována jako nepovedená digitální superhrdinská patlanina. Místo toho to je nepovedená digitální akční patlanina (co se týče těch fuj efektů, tak hlavně na konci jich je dost). Počáteční automobilová honička je extrémně nudná, zato po zbytek filmu to je krapet lepší, nicméně ne o moc. Z Johna McClanea je otravný super nesmrtelný dědek (možná i překvapivě otravnější než jeho synátor Kyle Reese), který už není ten sympatický John ale blbeček co mlátí obyčejné obyvatelstvo a ničí jim auta. Sice už ve čtyřce byla ta atmosféra původní trilogie ta tam, ale aspoň po akční stránce ušla, zatímco tady jsem se bavil nejvíce u konce, ale ne zas úplně královsky jako u předchozích dílů. Prostě pětka je nedůstojné pokračování skvělé série, u něhož se kromě zmíněného konce najde jen pár cool scén (např. do místnosti vtrhnou týpci a Bruce je rozstřílí - naprosto badass, ale přehnaný). 3/10. PS: Autoři by se měli stydět a doufám že už žádná Past nikdy nevznikne. Proč se musí pořád recyklovat? Aspoň že ten John Wick v poslední době za něco stojí.

Smrtonosná past 2 (1990)

Naprosto zábavná a dokonalá podívaná s hláskujícím Brucem a rozmanitou škálou akčních scén: výborně natočené přestřelky, výbuchy (např. scéna s katapultováním se z letadla, pro mne byla vždy ikonická i mnoho roků před tím než jsem celý film shlédl), honička na skútrech či napínavý souboj na křídle letadla. Sice je to reálné jako fakt že je Země placatá, ale kdyby tvůrci každičkou scénu probírali s fyziky, tak by to pravděpodobně nebyla taková zábava. Takže doporučuji vypnout mozek a užít si tuto jízdu. Jupíjajej! 10/10.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Po laciném úvodu krapet rozpolcené pocity, nicméně když dojde k první akční scénce tak je snímek nepřetržitě zábavný, nicméně se srovnáním s předchozí trilogií ne tak extrémně. Na jednu stranu oceňuji že McClane se svými hláškami je pořád ten vtipný sympaťák. Naopak jeho mladší kolega trochu otravný, ale později jsem si na něj zvykl. Jen škoda že kouzlo původních filmů je pryč. 8/10.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Naprosto dokonalý a hlavně zábavný blockbuster. Humor a akce skvěle šlape a ten vztah mezi Peterem a MJ je až naprosto krásně roztomilý (hlavně ta Peterova snaha o vydobytí jejího srdce). Prostě tohle je ta úžasná podívaná na odreagování kterou si užijí jak dlouholetí fanoušci MCU, tak i nováčci (tedy pochopitelně s tím že viděli Endgame). 8/10.