Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Zhodnotím celou trilogii najednou, protože jsem ji i najednou viděl. V první třetině měl švédský tým tak jednoznačnou převahu a vytvořil si takový náskok, že zbytek zápasu už jen v poklidu dohrával, přesto ani zbylé dvě třetiny diváky nenudil a udržoval v napětí. Jenže jak dobře víme, že ani kvalitní předzápasová příprava, dobrý trenér a skvělí hráči mnohokrát nezaručí očekávaný výsledek, tak v tomto utkání vše dopadlo nad očekávání dobře a všichni, kdo na tento zápas v mrazivém podvečeru vyrazili, museli po jeho konci nadšeně aplaudovat vestoje. Jsem velmi zvědav, jak si se stejným soupeřem v příští sezóně poradí uznávaný kouč ze zámoří David Fincher. A zhodnocení nakonec slovy sporťáka Vaška Titlbacha: ,,U mě dnes jednoznačně palec nahoru".

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Akční komedie srovnatelná se sedmičkou vína za stovku. Chvílemi zaujme, v průběhu občas nudí, svůj účel celkem splní, ale ráno nevíš, že jsi něco pil, protože zas takový zážitek to nebyl a bolehlav se též nedostavil.

Pouta (2009)

Máme tu opět po čase jeden z nemnoha filmů, co vás posadí na prdel a z hlavy ho jen tak nějaký ,,běžný" konkurent dlouho nevystrnadí. Zloba tak jak jsem ji ještě neviděl zpracovanou. Ondřej Malý i přesto, že jsem v něm celý film viděl Karla Rodena vytvořil takovou zrůdu, na kterou bych nechtěl narazit ani ve snu a proto letošní Český lev by měl být v hlavní mužské kategorii pouhou formalitou. A Radim Špaček konečně natočil film po těch několika pokusech natočit jej.

King Kong (2005)

Výpravný velkofilm se vším všudy a proto trošku nuda, ale zřejmě proto, že nemám rád filmy s dopředu známým dějem. Zabijácky smrtelně dlouhý fim, který i o hodinu kratší by byl pořád dlouhý. Ve 3D a v kině snad, ale já ho viděl v televizi natažený o další hodinu reklam, takže jsem ho dojel ,,na morálku" a tím pádem za 3 Petře Džeksne.

Kajínek (2010)

Na české poměry snad lehce nadprůměrný film svého žánru, ve srovnání se světovou produkcí hodně podprůměrný. Mě nebavil stejně jako celá kauza o skutečném Kajínkovi. A tak i nadále pro mě stále zůstávají opravdovými hrdiny Amélie z Montmartru a Forrest Gump.

Dogville (2003)

Vysoká škola umění, herectví, režie, minimalismu a především krásy. Nejvíc fascinující ovšem pro mě byla stavba dialogů. I v ve scénách emocemi narvaných k prasknutí, kdy jindy by létalo vše kolem a bylo doprovázeno neustálým řevem a křikem, tady všichni aktéři používají tak kultivovanou a kulantní formu, že bych zabil :-). PS: Nutno vidět, ne o tom číst.

Sociální síť (2010)

Nuda, nuda, nuda. Jestli chcete někdo vidět zhmotněnou nudu, tak směle vyražte na tento film. Dokument o stavbě parkoviště by mě přišel zajímavější, než tento nicnevypovídající dokumentární film o chlapcích, co vymysleli Facebook. A pod komentář uživatele TheRaven se podepíšu.

Expendables: Postradatelní (2010)

Obyčejný akční film se vším všudy, takže pro mě celkem nuda. K nadstadardnímu zážitku mě tam chybělo víc parodie a vtipu na podobný filmy z osmdesátek a devadesátek a legrace ze sebe sama akčních hrdninů v důchodu. Tuto scénku si tam vlastně střihnul pouze Arnold Schwarzenegger a to je málo na to, že film byl napěchován legendami až po okraj pytlíku s výbušninami, zlosyny, ctí a drsným humorem drsných chlapíků (jsem se teda moc nesmál, nejsem správný drsoň).

Román pro muže (2010)

Slabou předlohu nelze kvalitně převést do filmu a Román pro muže je toho jasným důkazem. Mimo špatné předlohy, kostrbatého scénáře, odfláknuté dramaturgie zde kvalitnější výsledek bohužel nepodpořili ani dobré herecké výkony. Budete-li unavení, v kině usnete. Tečka.

Občanský průkaz (2010)

Současná ,,generace polosmradů z Matrixu vytažených" rebelii ,,mániček co mají dlouhý vlas a proto nesmí mezi nás" asi těžko pochopí, pro mě je to ale jednoznačně nejlepší letošní český film. Je tu sice jasná stopa Jarchovského (vypravěč, poetika, povídková skladba), takže jednoho by to i mohlo svádět k neustálýmu přirovnávání k Pelíškům, mě to ale přišlo víc k neprávem opomíjenému svostu z dílny autorů Občanského průkazu a to Pějme píseň dohola. Nejprve jakoby rozpačité výkony ústřední čtyřky - neherců si brzy oblíbíte, já osobně bych ale použil o něco výraznějšího hlavního hrdiny. Co mě ale bavilo absolutně nejvíc, tak byli skoro neslyšitelné komentáře mimo obraz např: ...měli jsme jí dát radši pinkflojdy. Kouzelné jako celý film. Škatulka tragikomedie po dlouhé době jako označení pro film zde byla použita správně. "BLACK SABATH!".