Želvy mohou létat (2004)

Výchovný políček pro všechny co si neustále stěžují, jak se mají špatně. Výborně natočená drsná realita z kurdského utečeneckého tábora pro našince těžko pochopitelná (živit se v osmi letech čištěním minových polí s partou různě zmrzačených stejně starých dětí přeci jen není v našich končinách běžné zaměstnání). Už úvod s anténami (jako z pera Monty Pythonů) je předznamenáním nevšedního zážitku a na hudrujícího staříka nesoucí si tu svoji stejně jako Ježíš svůj kříž dlouho nezapomenu, ale z té úsměvné stránky filmu je toto asi tak všechno. Následuje jen syrovost budící soucit a obdiv. Většina komerčních filmů známých z tohoto prostředí je totiž o udatných amerických vojácích (příznačně pouze procházejích táborem v závěru filmu), kde se hrdinové toho našeho opět stanou pouhou kulisou k jejich hrdinským kouskům.

Počátek (2010)

Film je to skutečně skvělý, ale ne všeobjevný nebo dokonce počátek nové éry filmů jak se říká. To co je v něm vynášeno do nebes, tedy nápad a triky jsem si daleko silněji užil před mnoha lety u Matrixu (nápad) a Terminátora 2 (triky). Současný filmový průmysl je totiž už tak nasycen filmovou dokonalostí, že i podobné skvosty v sobě rozmělní. Už se těším, až se Nolan pustí do Jamese Bonda, protože již dnes ve svém podvědomí ji vidím jako nejlepší bondovku všech dob.

Sexy 40 (2009)

Náhlé ochlazení mě v červenci vehnalo z koupaliště do kina a tak i když filmy vystavěný na tomto příběhu upřímně nesnáším a televizi bych u toho asi i chvilkama přepínal díval-li bych se vůbec, v kině celkem snesitelné.

A-Team: Poslední mise (2010)

Asi jsem od tohoto filmu čekal mnoho anebo spíše něco jiného (více vtipu a parodie), ale je to obyčejná béčková akční střílečka, vybuchovačka a autohonička.

Zoufalci (2009)

Krásně natočený film. Běžně se žádný film neobejde bez pořádné dávky emocí, protože jinak je to nuda, ale zde si děj jen tak plyne stejně jako v obyčejném reálném životě. Před rokem bych ještě řekl, že jsem sedmým do party, a tak doufám že jím za rok zase nebudu.

Obvyklí podezřelí (1995)

Sousloví ,,dokonalá dektektivka" je zde zcela na místě, protože tak nějak si představuju, že by měla detektivka vypadat. Je dokonce tak dobrá, že by se dala využít jako kalibrovaná jednotka a ostatní podobně laděné snímky k ní přirovnávat. V mých detektivních Top10 se usadí zcela bezpečně. U tohoto filmu lituju jen toho, že jsem ho neviděl v kině, které výsledný efekt prožitku několikanásobně zvýší. PS: a musím se ještě pochlubit, že ten závěr jsem očekával asi od poloviny fimu :-).

2Bobule (2009)

Pokus o vytřískání maxima z divácky úspěšné jedničky zcela vyřadil ze hry případnou trojku. Naštěstí. Měla-li by mít sestupnou úroveň asi by se označení ,,odpad" zřejmě nevyhnula. Jiří Krampol by se již neměl pouštět nikdy do ničeho, protože trapnější herecký výkon už jsem dlouho neviděl.

Ženy v pokušení (2010)

Zábavná a milá komedie, která oproti průjmům Marie Poledňákové točící filmy podobného ražení působí jako velice ozdravný balzám na duši.

Defendor (2009)

Snímek hodně srovnávaný s Kick-ass, ale ani jeden si podobné srovnání nezaslouží, jelikož jsou to oba naprosto odlišné žánry s pouze lehce podobným motivem. Hlavní rozdíl je, že Defendor není komedie, ale standardní psychologický film. Je sice postaven stejně jako Superman či Batman, tedy spíše lehké jejich parodie, ale parodie to ve výsledku není, jelikož hlavní hrdina (lehce retardovaný) v tomto světě žije stejně jako v reálném a především u parodiíí na cokoliv se mám smát, ale zde jsem se nesmál vůbec. Woody Harleson v jedné ze svých nejlepších rolí.

Kick-Ass (2010)

Mám štěstí, že každý rok se v létě objeví naprosto výborná a nečekaná oddychovka, která skvěle pobaví. Loni, ač podle názvu jsem se na to vůbec zdráhal jít to byla Pařba ve Vegas, letos tu máme Kick-ass (na ten mě nalákalo až neskutečně dobré hodnocení mých TOP20 na ČSFD). Svižnost, vtip, šmrnc, sranda i napětí, skvěle obsazeno i zahráno vše navíc okořeněno suchým britským humorem..., prostě fajn. Je zde poznat Vaughnova dlouhodobá spolupráce s Guyem Ritchiem, ale ta mě spíš bavila než se protivila, protože je to můj oblíbenec a jejich dvorní herci v rolích mafiánů jsou prostě kouzelní. Stručně a jasně: Super a všichni MANI (Spider i Bat), Kill Bill, Podfuck, Matrix, Lara Croft ... a kdoví co ještě, prostě jako když pejsek s kočičkou vařili dort a dali tam všechno co měli rádi, a pak měli kliku, že jim to zlý pes sežral, tak zde všichni bacha na psy, protože ručím za to, že z tohoto dortu určitě nebude nikomu špatně. PS: Pro Daeva: a já už vím jak skončí LOST, heč :-).