Jeden musí z kola ven (2011)

Skvěle obsazené, zahrané a bavilo mě to rozhodně víc než Kauza C.I.A., jenže... bylo to takové hodně britsky suché. A britská suchost u špionážního dramatu - to není úplně vončo. Dokázal bych si představit lepší využití špionážní paranoie "kdopak je krysa?", tento motiv mi tam přišel hodně nedotažený. Taky pokud se někdo těšil na výkony Colina Firtha, Ciarána Hindse nebo třeba Johna Hurta, bude hodně zklamaný - dostali prostoru méně, než si zaloužili. Každopádně obsazení takových jmen do vlastně "epizodních" roliček je chvályhodné, ostatně na něco diváka v traileru nalákat museli :) Takže můj verdikt je: líbilo, ale čekal jsem víc. 80%. P.S. Překoná vůbec někdy něco minisérii "The Company"?

Robin Hood (2010)

Ach Bože. Na začátku jsem byl napjatej, jak to dopadne, jak se scénárista vypořádá s legendou o Robinu Hoodovi. Prachmizerně, to vám povím hned. Když "Robin" přijel do Nottinghamu, říkal jsem si "O.k., zajímavý." Když se zjistilo, že je to syn chlapíka, co napsal Magnu chartu, říkal jsem si "Tak to už trošku překombinovali." Ale ten konec, ten zabil celej film. Já vůl si ještě navíc pustil Director's cut, tozn. agónii protaženou o celých 16 minut. 16 minut impotence. Jediné, co bylo na filmu hezké, vedle Maxe von Sydowa, byla kamera. Zbytek se válel někde v žumpě, asi zlitej medovinou. Ale hlavně se tam musel válet Ridley Scott, když po tak hezkých (byť historicky dost ujetých) filmech (pohádkách?) jako "Království nebeské" a "Gladiátor" přišel s filmem, ve kterým syn anglickýho kameníka z konce 12. století umí číst, psát, obdělávat půdu přesto, že celý život prožil jako žoldák na křížových výpravých... a k tomu všemu ještě mluví plynně francouzsky. Ale jako by to nestačilo, dostáváme se k závěrečné bitvě, která je spíš jakousi alegorií demence, nelogičnosti a patosu než čímkoli jiným, tím spíše epickou bitvou. Kam se poděl (roz)um chlapíka, který byl schopen natočit obléhání Jeruzaléma a bitvu v Teutoburských lesích? A proč dávám dvě hvězdičky? Jedna je za krásné scenérie a druhá proto, že filmy se 2 hvězdičkami nejsou dost špatné na to, aby byly zábavné, ale ani dost dobré na to, aby byly aspoň něčím zajímavé, ergo nemá cenu se na ně dívat. 30%. Zajímavý komentář: Marigold, POMO

50/50 (2011)

Líbilo! Žádnej násilnej doják se nekonal, ale příjemná hořkosladká komedie na téma "I'm dying. So what?" opravdu překvapila tím, jak delikátně a přitom bez skurpulí se s takto "citlivým" tématem vypořádala. Joseph Gordon-Levitt v hlavní roli exceluje, Sethovi jde úchylnej kamarád taky skvěle od ruky a Anna Kendrick... nevím, jí jsem tu roli moc nevěřil. Ale i tak - 75% ;)

Přehlídka děsu (2011)

Nesnáším horory a nerad se bojím, ale tyhle béčkové hororové parodie/komedie/whatever mám rád, k dokonalosti už tomu chyběl jenom Bruce Campbell :) Jak si lze přečíst i v ostatních komentářích, vrcholem celého snímku je The Diary of Anna Frankenstein, kde Joel Moore ztvárnil naprosto brilantně Ádu Hitlera, a to včetně imitace němčiny (skvělá je interakce všech Němců okolo, kteří mluví normální a spisovnou němčinou, zatímco Joel tam žvatlá, co ho napadne). Ostatní povídky mi nevadily, všechno hezky brakové a béčkové, ostatně krásně stylový byl i začátek :) 75% Zajímavé komentáře: J*A*S*M

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Perfektní zábava, opravdu. Krásný obraz, záběry, práce s kamerou, efekty, herci... ty 2 hodiny v kině jsem si opravdu užíval. Navíc Stephen Fry jako Sherlockův bratr Mycroft neměl absolutně chybu :) 88% Zajímavé komentáře: Marigold

Melodie mého srdce (2007)

Vlastně ani nevím, co za film to byl. Velice se mi líbila práce s hudbou a zvukem vůbec, Freddie Highmore tentokrát až tak moc nezazářil, zato Robin Williams zahrál svou rozporuplnou postavu krásně rozporuplně :) Budu se muset asi podívat ještě jednou, abych mohl dát finální hodnocení, zatím dávám 75%.

John Adams (2008) (seriál)

Tom Hanks si jako producent vybral další část z amerických dějin, kterou pod hlavičkou HBO představuje světu. O Johnu Adamsovi slyšel asi málokdo, obzvlášť my, v Evropě, můžeme být rádi, že nám něco říkají jména jako Franklin, Jefferson nebo Washington, natož, aby nám něco říkal(i) Adams(ové). Začínáme ukázkou událostí krátce před "Bostonským pití čaje", propracujeme se přes Deklaraci nezávislosti k jednáním v Paříži, přijetí ústavy, ale především k podrobnému vykreslení nejvýznamnějších osob americké revoluce - Adamse, Jeffersona, Franklina, (u Washingtona to není tak slavné), k problémům, jež museli při zrodu svého zpočátku křehkého státu řešit, ale i k jejich vzájemnému přátelství, rivalitě a pohledu na svět, politiku a diplomacii. Skvělé herecké výkony všech, Giamattim coby Adamsem počínaje, Wilkinsonem coby Franklinem a Tomem Hollanderem coby (ještě zdravým) králem Jiřím III. konče, jen dodávají na vážnosti a důslednosti věnované mravenčí práci při tvorbě tohoto seriálu. Pravda, místy se neubráníme "vlasteneckému" patosu, ale ostatně o tom celá doba konce 18. století byla - Francouzi vymysleli pojem "národ", jak jej známe dnes, Američané se ustavili a udrželi jako samostatná demokratická mocnost v kontrastu k dynastickým impériím Evropy a dynastie se nebezpečně blížily k soumraku své existence. Přes tyto všechny významné události nesázejí tvůrci (správně) na masové scény bitev jako např. Bunker Hill, ale velice komorně, avšak o nic míň napínavě, popisují události z pohledu těch, kteří je opravdu řídili nebo velice významně ovlivňovali. Dobová atmosféra je vystihnutá skvěle, včetně očkování proti neštovicím, nejistotě při posílání dopisů, cestování či výstavbě reprezentativních sídel (ostatně stavba Washingtonu, D.C. začala necelé století poté, co Petr Veliký rozkázal vystavět St. Petěrsburg) těmi nejnepotřebnějšími a nejpřehlíženěnjšími, samozřejmě nesmíme opomenout všudypřítomnou anglosaskou protestantskou morálku, která je především v osobě Johna Adamse zachycena opravdu mistrně! Ponechme stranou, do jaké míry (ne)měli tehdejší Američané pochybnosti o otroctví a užijme si historii popsanou přesně tak, jak jen to bylo z dostupných pramenů možné. Bravo! 95%

Bláznivý (2001)

Asi jeden z nejslabších filmů z "léčebny", co jsem viděl. Celou dobu se díváme na děcka, který maj problémy se zvládáním vzteku. Ale nijak mě to emočně neoslovilo. Tolik silnejch příběhů a... nic se nestalo. Jestli chcete Dona Cheadlea jako psychoterapeuta, mnohem líp mu to jde v "The United States of Leland". Jestli chcete emodvojku Deschanelová/Levitt, dejte si "500 Days of Summer". Kdyby vás zajímalo něco o teenagerech, kteří mají problémy sami se sebou, tak "It's Kind of a Funny Story". Tohle ale ne. Roztřesená a rádobyautentická kamera, podivná režie, mizernej hudební doprovod, spousty hluchých míst. 40%.

Krajina stínů (1993)

O C.S.Lewisovi, jak ho většina lidí nezná. Film vhodný jak pro romantické duše, tak pro příznivce Lewisových (ale i Tolkienových!) spisů, pro ty, které hlouběji zajímá křesťanství, moderní křesťanství a život jednoho poměrně osamělého profesora Oxfordské univerzity. Mě se velice dotknul a zanechal ve mně příjemný pocit jakéhosi naplnění a klidu. Doporučuji. 90%.

Malý Nicky - Satan Junior (2000)

Já si nemůžu pomoct, ale možná i proto, že jsem katolík a metalista zároveň, mě tahle komedie opravdu bavila. Pravda, nebylo to nic überpřevratného, ale na večerní zábavu u televize značka ideál. Nápady skvělé, soundtrack taky... nenechával bych se odradit zdejšími nepříznivými komentáři ;) 65%.