Zlaté město (1942)

Takové poměrně typické sociální drama, v mnoha ohledech bych dodal ještě přívlastek "meziválečné" - protože známky války tam nevidíte nikde, mladí muži nejsou na vojně, život není omezen zatemněním, pochodujícími hlídkami Wehrmachtu, německé policie atd. - a nebylo to špatné, zvlášť na datum vzniku se jedná poměrně o kvalitní snímek, který se mi tedy líbil podstatně víc než mnohé jiné z tehdejší "svobodné" hollywoodské produkce :) 50%

Svět zítřka (2004)

Krásný brak, který je pastvou pro oko všech, kteří mají rádi komixový pohled na svět. Příběh krásně triviální a předvídatelný, akce tak akorát, ale jednooká Angelina Jolie... za to šla hvězdička dolů :) Bylo to opravdu hezké a příjemné, ale podruhé se na to budu moct podívat až za nějakou dobu, pokud vůbec někdy. Ale už jen kvůli tomu vizuálu stojí shlédnutí za to. Aspoň jednou. 60%. Zajímavé komentáře: Marigold, Radek 99

Ztraceno v překladu (2003)

Velice se líbí styl, jímž Sofia Coppola vypráví celý příběh herce Boba, který si prochází jakousi krizí středního věku, a mladé Charlotte, která vlastně ani neví, co chce a co by vůbec měla chtít. Krásně propojené obrazy z pulzujícího Tokia i jeho neskutečně klidného a poetického okolí doplněné vkusným výběrem hudby a prvotřídními hereckými výkony... a ten zbytek? Podobně jako poslední věta filmu... ztraceno v překladu. 95%.

Neklid (2011)

Tento film by měl dostat Oscara za kostýmy a masky! Ale i bez (tohoto) Oscara to bude vynikající snímek, který sáhne kamsi hluboko do vaší duše - je to tak trochu P.S. Miluji tě naruby :) Napolo rebelující a ztracený Enoch potkává Annabel, která jakoby přesně věděla, co od života chce. Jenže to má háček... a tím není fakt, že Enoch komunikuje s duchem kamikadze pilota Hiroshiho. Gus van Sant se opět skvěle předvedl, jeho režijní um se snoubí s výběrem zvláštně hořkosladkého romantického tématu i neotřelých hereckých tváří (tedy až na Miu Wasikowskou), které precizně dovedl ke skvělým výkonům. Klobouk dolů, tohle si ode mě zaslouží 90%.

Umění zapadnout (2011)

Takové trochu lepší a zajímavější teenage komediální drama. Z Freddie Highmorea roste šikovný herec, Emma Roberts si tady zahraje skvělou "sadistic little hussy" a že tam hrála Alicia Silverstone... to jsem se dozvěděl až po shlédnutí filmu. Každopádně se jedná o velice příjemný snímek, dovolil bych si říct, že v mnoha ohledech inteligentní, ač trochu předvídatelný. Na druhou stranu - kdyby se teenageři nedali předvídat, měli by to dospělí o dost těžší, že ;) 80%

Den zrady (2011)

Tak nevím. Hrála tam velká část mých oblíbených herců a hráli skvěle, ale přišlo mi to v podstatě jako kopírka staršího a podle mě velice povedeného kusu "Barvy moci". Bylo to podobně "bezcitné", ukazovalo to podobná dilemata, která se řeší během kampaní na prezidenta US, ale místy mi to přišlo možná už trošku moc předvídatelné, moc "jednoduché" na to, aby to vystihlo tu bezcitnou preciznost a genialitu "mozků", které ty nejdůležitější kampaně (a politiku) řídí. 65 %.

Drive (2011)

Krásně řemeslně zpracováno, moc se mi líbil 80's soundtrack z pera Cliffa Martineze, samozřejmě vynikající Ryan Gosling... ale tak nějak mě to minulo. Všichni pěli ódy na to, jak je to úžasný film a ono to nakonec nebylo tak dobré, jak jsem čekal. Nevím přesně, co mi tam chybělo... možná to, že se tam s auty jezdilo až moc málo na to, že film byl o řidiči a řízení. Holt si s Refnem moc nesedíme ve vkusu, obdobné pocity jsem měl u "Valhalla Rising" - skvěle zpracované a zahrané, temné, naturalistické (až brutální), ALE... 70%.

Vánoční skřítek (2003)

Krásně ujetá rodinná komedie, kde Will Ferrell hraje postavu, která je pro děti skutečně "nezávadná". Když si představím, jak strašně se musel bavit při vymýšlení těch replik... ale hlavně mu skládám hold, že tak skvěle a skutečně uvěřitelně zahrál adoptovaného skřítka. On má prostě jakousi nevinnost, kterou spousta herců neumí "zahrát". Každopádně, ať to shrnu: bavil jsem se skvěle, ačkoli dítětem (tedy alespoň věkem) už dávno nejsem a dovedu si představit, že se u toho budou bavit i menší děti. Ačkoli jim možná čas od času budete muset vysvětlit nějakou tu drobnost, třeba jako proč si Buddy spletl flašku javorového sirupu s whisky a co to s člověkem udělá, taková whisky ;) 75%

Servírka (2007)

Velice, velice příjemný film, který - ani nevím proč - jsem po první shlédnutí hodnotil třemi místo pěti hvězd. A proč vůbec těch pět hvězd? Protože to bylo krásné, milé, zábavné, zahrané právě tak, aby to nespadalo do patosu. Nezávislý film, který vlastně ani moc nezávislý nebyl - na nic si nehrál, ale také byl sám pěknou hříčkou v rukou režisérky a autorky scénáře Shellyové. Doporučuju pro opravdové chvíle pohody... ale pozor - jenom, pokud máte u filmu co jíst! Sledovat jej hladoví, nevydržíte to :) 88%.

Sokolovo (1974)

Historickou přesnost nechme stranou, protože udělat z kpt. Jaroše komunistu, z čs. brigády v SSSR komunisty a soustružníky a z ministra Ingra arogantního opileckého fašouna, to je hodně, hodně nadnesené, mám-li to říct slušně - v tomto je film, samozřejmě poplatný době a podmínkám, za nichž vznikl. Každopádně z hlediska filmařského jsou výkony herců dobré, ale především režie, kamera a bojové sekvence jsou opravdu velice povedené (když samozřejmě odmyslíme výkřiky "Za Sovětský svaz!" nebo přání ke dni žen:) Bonusem je také vložení projevu Heydricha, který je v (takřka) přesném znění. Bohužel, když vynechám toto a bojové sekvence, zbyde mi odporná epizoda z Londýna, Gottwaldova agitka, nuda v kasárnách, nuda v Praze, včetně dost pochybného zpracování atentátu. Suma sumárum - první díl 15%, druhý díl 80%. Takže celkově mi to vychází na takových nějakých 60% s oběma očima přimhouřenýma :)