Vynález zkázy (1958)

Technická stránka dokonalá a bere dech i po půlstoletí v době digitální omnipotence, ale děj a dialogy jsou tak bizarně naivní a prostoduché (ač možná v souhře s předlohou), že 5* fakt nelze. Ty má vyhrazené baron Prášil, který má ulítlost v popisu práce.

Kachní polévka (1933)

50 %, leč vzhledem ke své „kultovní“ pověsti je to mnohem slabší než jsem čekal. Groucho hrne svůj vodopád slovních fórů, ale i když jsou dobré a místy skvělé, brzo se omrzí, protože dialogy pak nikam nesměřují a ztrácí jakýkoli jiný smysl než poskytnout prostor pro vtípky. Satirické šlehání politiky a diplomacie (v kontextu 30. let) lze sice ocenit, ale opět je to celé příliš absurdní, než aby to nějak hlouběji zapůsobilo (ve srovnání třeba s genialitou Dr. Strangelove, která je absurdní právě tak akorát). Vcelku mi připadá, že v tomto (naštěstí ne moc dlouhém) díle jsou typická negativa marxovských filmů (jalová zápletka, nesmyslný děj, ploché a otravné postavy, příšerné muzikálové scény) výraznější než jinde. Dlužno nicméně podotknout, že se tu najdou klasické momenty, z nichž si evidentně brali inspiraci různí pozdější klasikové (Sellers, Allen, Pythoni...) - Pro první ochutnávku bří Marxů ale rozhodně nedoporučuju, taková Noc v opeře je určitě lepší.

Kachna na pomerančích (1975)

Symfonie hlavně namaštěných bradavek „naší“ odsunuté šťabajzny Barbary (která tady teda vypadá spíš jako nějaký replikant), ale dobře, kadence vtipných dialogů je docela slušná. Akorát jsem to celou dobu šacoval na silné 3* (taky za dobrý dabing, Balzerová sedla náramně), které za níže zmíněnou přidanou hodnotu zvednu na 4, leč ten konec je tak slaboduchý, že bohužel. Přece jen kladu nějaké nároky i na nenáročné italské komedie... - - - Monica ve snové scéně coby oddávající ve velkých brýlích... jakože mňam

Ryba jménem Wanda (1988)

Je to spíš mezi 2 a 3*, ale dost mě to zklamalo (a to jsem se schválně díval bez dabingu). Oscarovou nominaci za scénář upřímně nechápu (stejně jako zdejší procenta a některé nadšené recenze mých oblíbenců), mnohé fóry a scény jsou sice geniální, ale celkově je to strašná hovadina, bez výjimky zalidněná otravnými magory, což má své kouzlo v absurdních skečích, ale celovečerní film chce (aspoň z mého pohledu) něco víc. Navíc mě celkem iritovala Jamie Lee, která je sice komediální herečka skvělá, ale sexy femme fatale, po níž se všichni můžou utlouct, za mě teda fakt ne. Celou dobu jsem doufal, že ji někdo konečně kopne do řiti, a výsledek? - - - V rámci převleku za studentku nosí velké brýle (podobné jako v True Lies), ale nulové, takže ani tady žádný důvod zvyšovat hodnocení.

Amadeus (1984)

Nechápu, že trestuhodná vybájenost tohoto "životopisného" díla tady skoro nikomu nebrání v jeho vynášení do nebes. I když ano, mistr Forman jen s maximální bravurou adaptoval Shafferovu "ideální látku". Ale přesto bych u takového milovníka pravdy (jehož si jinak upřímně vážím) očekával aspoň odstaveček v titulcích, že ten strhující příběh se ve skutečnosti zdaleka neodehrál tak "zajímavě", jak jsme právě viděli. A nedosti na tom, že je tu chudák Salieri (fskutečnosti mimochodem jen o 5 let starší než titulní pošuk) vykreslen jako neumětel a zrůda, v rámujících scénách z blázince ještě vypadá jako strýko Fester. Aspoň ten blbý odstaveček, co? Ani do režisérského střihu se nevešel. Nebýt toho, klidně bych dal 5*, technicky je to úžasný film.

Velký flám (1966)

Vrcholné dílo výsostně francouzského žánru "válečné komedie", kde je každý frantík zakuklený odbojový hrdina a každý skopčák úplný blbec, takže hm, jaktože je vlastně těch pět let měli na lopatkách? 8-) Takže tak trochu Velký klam, ale i velká sranda s partou velkých komiků.

Casino Royale (1967)

Überptákovina, kterou nahodile režíroval kdo šel zrovna kolem, jako scénář se použily popsané dveře z toalet v čajovně, a zahráli si v ní úplně všichni. Memento vrcholných šedesátek, kdy bylo možné cokoliv a na ničem se nešetřilo. A "souboj" s koulema je jeden z největších bizárů, co jsem kdy viděl. One Bond is not enough!

Bažanti jdou do boje (1974)

Poslední dobří Bažanti a poslední jejich spolupráce se Zidim (náhoda? Nemyslím). "Válečný" teda ale fakt ne, tohle je čirá bláznivina s trochou dýmovnic (nechápu o čem to mluví Fretakata, ten si tohle asi spletl s Velkým flámem nebo Sedmou rotou). Objektivně 3,5*, dorovnávám za scénu s ešusy a zvyšuju za poručíka psycholožku!

Přítelkyně pana ministra (1940)

Tady se mi Adina snad poprvé líbila, ačkoliv čokoládové oči nejsou nic co bych až tak adoroval. Ale ta její žvatlavá dikce je opravdu jedinečná.

Muž z Ria (1964)

Jediný skutečný "muž odněkud", kterého si nevybásnil český distributor. Komedie dobrá, ač často směšná spíš bezděčně. Působivé dobové záběry z Ria a zejména rozestavěné Brasílie. Ovšem Agnes ze všech "žen odněkud" jednoznačně nejděsnější, člověk opravdu těžko chápe, čím tak okouzlovala padoucha i hrdinu, protože byla spíš na zastřelení (jako postava, nikoliv nebohá Françoise). Mimochodem obsazení padoucha kvituji, neboť nehorázně připomíná kmotra Berbra. Náhoda?