Halloween (1978)

Můj nejoblíbenější horor. Minimalismus, vynikající hudba, Donald Pleasence, děsivá prázdnota probleskující skrze masku. Postaral se o to, že slovo "HALLOWEEN" mi bude navždy evokovat něco báječně, ryze hrůzného :)

Trhák (1980)

Velice chytrá satira. - Měj brouka rááád, i já ho máááám. - - Berušky! Labutě! Had! Dostanu já někdy normální film?? - - A kdy se budou točit dožínky?

Andaluský pes (1929)

Dva přátelé si půjčí peníze od matky jednoho z nich, natočí čtvrthodinovou sbírku ujetostí, co je zrovna napadly - a klasické dílo světové kinematografie je na světě... to byly časy :)

Blbý a blbější (1994)

Buranské, fekální, primitivní... a neskutečně směšné. Carrey je standardní, Daniels příjemně překvapuje a scénář je nabitý (hovadinami) od začátku do konce. V průměru sedne asi spíš pánům než dámám.

Mazací hlava (1977)

To je něco tak úchylného! Díval jsem se na to furt dokola, dokud to kdosi nepřemazal... IN HEAVEN... EVERYTHING IS FINE...

Hoří, má panenko (1967)

Snad nejlepší naše satira (o prsa s Bílou paní), postavená na brilantním scénáři a kouzelných výkonech neherců. A úplně nejlepší a krutě nadčasová je válečná porada, co s rozkradenou tombolou. "Jak k tomu přijdou ty lidi, co si lístky poctivě koupili a nic si nenakradli?" - "Měli si nakrást! ... Kdo si nenakrad, to musí brát jako že nic nevyhrál."

Kameňák 2 (2004) odpad!

U tohoto filmu už zaniká polehčující okolnost, již jsem zmínil v komentáři k 1. dílu, takže nemám nejmenší zábrany poslat tuto zhůvěřilost opakovaně prznící českou kulturu do hnoje. A never more se bohužel nekoná.

Mechanický pomeranč (1971)

Film s velkým F. Korunuje Kubrickovu vrcholnou triádu (Divnoláska - 2001 - Pomeranč), je to filmařský klenot (takhle má vypadat vypravěčský FILM, vy šóšenkisti), ždímá to nejlepší z božského Malcolma i Ludwiga van a od začátku do konce je úchvatně cynický. Četl jsem (potom) i knížku a myslím, že zapracování její poslední kapitoly by film (aspoň pro mě) úplně zabilo - byť _v knize_ tato paradoxně působí přirozeně a dobře. Ještěže Kubřík, aniž to tušil, náhodou pracoval s vydáním, kde byla vypuštěna. - Nejsilnější moment: střih z krákorajícího Alexe ve vaně na spisovatele.