Půlnoční nebe (2020)

George se postavil do role Aningaaqa a rozjel epickou survival sci-fi bez epiky, survivalu a skoro i bez sci-fi. Režijně bez vize a nápadu, příběhově i scenáristicky bez duše nebo emocí a herecky bez zápalu. Dokonce i soundtrack je brutálně utahanej. Jakoby to vlastně nikdo nechtěl psát, natož točit. Myslel bych si, že Clooney bude chtít po zkušenostech z Gravitace vyplodit zajímavější a hodnotnější dílo. Celej letošní rok byl tak nudnej, jak nudnej je tenhle film!

Mank (2020)

Pominuli špičkovou řemeslnou stránku, parádní výkon Oldmana, skvělou kameru, tradičně perfektní režii a fakt, že to celý vypadá jako něco, co leželo osmdesát let v šuplíku zakázaných filmů Hollywoodu, je pro mě Mank neskutečně nudnej film, vy kterym když už Oldman neleží v posteli, tak se jenom bezcílně potlouká od lokace k lokaci, je vožralej a kecá o věcech, který jsou mi ukradený. Už ta samotná idea natáčet filmy o tom, jak se natáčely slavný filmy, mi přejde zoufalá. Nehledě na to, že Mank vlastně není skoro ani o psaní toho zatracenýho scénáře, Mank totiž pořádně neví, o čem chce být! Přesně ten typ filmů, který od Finchera nechci vidět (přece tomu nenasypu pět hvězd jenom proto, že to natočil on).

Tenet (2020)

„Tady máte super složitý fyzikální téma, zpracovaný atraktivní formou, implementovaný do 100x viděnýho jednoduchýho příběhu o konci světa, ale aby vám nebylo líto, že nemusíte přemýšlet, tak vám to časově úplně rozjebu!“ Chris Nolan, 2045. Zatraceně působivá věc, ve který Nolan sám sebe trochu vykrádá. I tak stíhá prezentovat myšlenky předchozí tvorby (existence nekonečný množiny realit, možnost cestování v čase, viz. Interstellar) ve světle jím doposud neprobádaných témat (kauzalita, entropie, existence tachyonů) a s nevídanou režisérskou dravostí. Jenom je bohužel pravda, že TenɘT je emocionálně naprosto odtrženej od reality a divákovi je tak veškerý dění prostě fuck. Taky mám vůbec prvně u jeho filmu dojem, že tak úplně nedává smysl.

Americká elegie (2020)

Hezky natočená nabubřelá nuda, která se chová, jak kdyby byl J.D.Vance národním hrdinou, přestože jako člověk v podstatě nikdy nic nedokázal a jeho životní příběh se dá zaměnit osudy asi tak každýho šestýho člověka na planetě (přesně tak mi to z filmu připadá). Samo o sobě by to fungovalo za předpokladu, že by celý to vyprávění vyústilo alespoň v nějakou nosnou pointu, která by příběh orámovala a dala všemu smysl. Místo toho divák dostane hloupý americký klišé. Herecký výkony jsou ovšem skvělý, stejně jako soundtrack nebo režie (i když se z toho Howard snaží udělat veledůležitý drama).

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Někde tam mam spoiler! Na dinosaury podle všeho spadnul asteroid a způsobil hromadný vymírání druhů. Následky dopadu byly fatální, spekuluje se dokonce o nukleární zimě způsobené vysokým obsahem kyseliny sírové v atmosféře. Nuže ačkoliv údajně netrvaly následky nikterak dlouho (v řádu jednotek až desítek let, tisíce pro obnovu života), asi bych po devíti měsících od dopadu takovýho tělesa z krytu nevylézal. Ale čert vem ten hollywoodskej happy-end! Nebylo to vůbec špatný a pro jednou bylo fajn vidět místo destrukce Ameriky civilní drama o přežití naroubovaný na globální katastrofu. Vlastně jsem v prvních minutách čekal, že Butler tu kometu odvrátí a já dám odpad.

Liberator: Operace Avalanche (2020) (seriál)

Když nemáte rozpočet na válečný drama, netočte válečný drama! Když nemáte schopný herce, neschovávejte jejich topornost za rotoskopii, nebo digitální animaci, protože to bude ještě horší. Seriál, jehož umělecká forma nemá žádný logický odůvodnění a vůbec nechápu, co a proč za tím stojí. Nevypadá to dobře, nezní to dobře, je to divný, nemá to atmosféru a potenciál tématu je danou formou naprosto zadupanej. Někdy animovaná forma povznese vážnej film nad rámec všednosti (Waltz with Bashir)... a někdy ho prostě zabije!

Vyšinutý (2020)

Russell Crowe sežral všechny prachy vydělaný svými předchozími hereckými úspěchy. A tak sledujeme, kterak dvou set kilový gladiátor řádí ulicemi v touze zařadit se po bok Nicolase Cage nebo Bruce Willise. V rámci magorů těžká váha. Unhinged se sice místy docela snaží a třeba z hlediska technickýho to není vůbec zlý, scénář je ale směšnej ve všech chvílích, kdy má přijít na řadu logika... A to je sakra často!

Jeho dům (2020)

Klasická story rodiny, která se nastěhuje do novýho baráku, ve kterym se dějou divný věci. Následuje kněz, tajemná minulost, vymítání a blesky. Přesně tím His House neni. Na horor je tu až podivná dávka příběhový epiky, se skvělou atmosférou, dobrým soundtrackem a výbornými hereckými výkony. Dovedu si ale představit, že nechápavost a rasismus našeho národa utopí film v "hejtu". Tohle neni Amerika!

Barbaři (2020) (seriál)

Tvůrci si schovali všechna esa na poslední epizodu! Ta je příběhově strhující, vizuálně úchvatná, každá postava tu plně vynikne a všechny předchozí epizody, byť po všech stránkách o třídu níž, nabydou smyslu. Perfektní finále tak vyneslo Barbary o hvězdu výš.

Francouzská revoluce (2020) (seriál)

Velká francouzská revoluce! Historická dramatizace událostí, které k revoluci vedly, jakož i strhující portrét těch, kteří byli v jejím čele. Tak přesně to od La Révolution nečekejte. Tady jsme v realitě divných chorob, nesmrtelnosti a voodoo šílenství. Pátá řada bude o tom, jak Hitler vyhrál válku a nesmrtelný Napoleon mu půjde po krku. Jinak je to ale vlastně koukatelná jednohubka plná skvělých obrazů, brutality a doprovázená výborným soundtrackem.