Transcendence (2014)

Jeden z nejsilnějších zážitků posledních několika let s fantastickym příběhem a myšlenkou! Tak přesně to Transcendence neni! O to víc mě sere, že přesně TO to být mohlo!

Noe (2014)

Jakoby se film odehrával v předaleký budoucnosti, kdy lidstvo kvůli katastrofě začalo úplně od počátků samotný evoluce a historie se začala opakovat. Když divák přistoupí na to všechno, co nám Aronofsky předkládá, první polovinu filmu se bude relativně bavit kamennými obry z Nekonečnýho příběhu, načež ho polovina druhá unudí k smrti. Když divák nepřistoupí na nic a začne se smát už na začátku, že to je vlastně strašná blbost, nečeká ho nic, než sto třicet minut dlouhá komedie, která neví jestli chce být post-apo bijákem, nebo "věrným" vyobrazením bible. Kdyby do toho všeho dal Darren regulérní ufony, bylo by to nejen zábavnější, ale určitě i uvěřitelnější. Celý mi to přišlo jak Book of Eli :D EDIT: Když se to veme kolem a kolem tak osmdesát minut je to vlastně i dost dobrý (s přivřenýma očima). Dokud totiž Aronofsky zhmotňuje svoje myšlenky a nápady, je pořád na co koukat a co objevovat, jakmile ale skončí scéna "stvoření", film upadne do nudnýho a rutinního dramatu o přežití.

Godzilla (2014)

Návštěva kina znovu vzbudila v mé hlavě nenávist k českému divákovi. To když si každý druhý přinese do kina kýbl popcornu, nachos a jinejch předraženejch sraček, jejichž chroupání nejen, že není zdravý, ale i přehlušuje veškerý dění filmu. Takže moje dojmy jsou opět mírně skreslený. Každopádně: Nová Godzilla není tak úplně to, co nám bylo prostřednictvím traileru slibováno. První hodinu (možná víc) jsou nám představovány postavy. Ty jsou ale tak nudný a mnohdy zbytečný, že film začne nudit dřív, než vůbec promluví. Jedinej dobrej charakter a činitel děje je Bryan Cranston, kterej ovšem dostal malej prostor a tak, než se stihnul rozmáchnout, prostě umřel (to ani neberte jako spoiler, že umře je jasný ještě před začátkem filmu). Kick-Ass tam jenom jako tak je, aniž by cokoli udělal, nebo pohnul dějem kupředu. Ken Watanabe pak jenom párkrát řekne „Gojira“ aby to znělo hezky japonsky. Takže postavy a herci vpravdě velká bída. To by nevadilo za předpokladu, že by je tvůrci dali na pozadí. A v tom je ten problém. Gareth Edwards se tak moc chtěl vyhnout atrakcím, že spíš než na ně, sází právě na postavy. Vždycky když se má cokoli epickýho stát, střihne se to jinam, jenom proto, aby si hlavní postavy mohli zatelefonovat, pokecat a tak podobně. Veškerý to epično pak běží na televizních obrazovkách v pozadí (nemocnice, obývák atd.). To samo o sobě je tak nasírací, že už jenom kvůli tomu srážím hvězdu. Ovšem: Jakmile kudlanka začne šířit zlo a paniku, film dostává úplně novej feeling, hlavně po nástupu Godzilly, o který se v první hodině filmu pouze mluvilo. Její nástup na scénu je monumentální (škoda právě toho, že než stihne blaženě zamrazit v zádech, střihne se dění jinam). Co se mi líbilo víc než dost, že Godzilla zde není stavěná do role nepřítele, nýbrž do pozice „nastolitele“ přírodní rovnováhy. Hlavními monstry jsou právě kudlanky. Když tenhle hlavní příběhovej fakt porovnáte s Godzillou od Emmericha, jednoznačně vítězí ta nová. Finálních dvacet minut je pak kulervoucích. Konečně se totiž divák může tetelit blahem, jak se všechno řeže a padá a hroutí, přičemž velice překvapilo, jak moc se Edwards drží původní Gojiry (co se týče podoby a schopností). Nad mravenčíma lidma se jen můžete pousmívat, jak se do nich snaží střílet. Všemu vcelku pomáhá i oldchoolovej soundtrack, kterej není sice vyloženě dobrej, rozhodně se ale k filmu hodí a nabídne celou řadu dramatických melodií a zvuků. Takže nová Godzilla je někde v půli cesty, když akce tak strhující a když cokoli jinýho, tak zbytečný nebo prostě nudný. Chápu snahu natočit to chytře, někdy je ale lepší rozpoutat digitální peklo, než s chabym scénářem rozmlouvat s divákem... Stejně si ale myslim, že až si to dam v klídku doma, teprve třeba docenim a uvidim, co jsem v kině neviděl a nedocenil. EDIT 23.8.2014: Domácí projekce je lepší - než ta v kině - v maličkostech, v detailech, který v kině v tom rachotu hůře vnímáte, jinak je to ale stejně tří hvězda.

Prodloužený víkend (2013)

Když se scénář postaví na broskvovém dortu, vdechne se mu feeling klasik z let sedmdesátých (např. Sugarland Express), pozdních osmdesátých (např. Stand by Me), respektive raných devadesátých (A Perfect World) a vpustí se to do světa v roce 2014, lidi to buď nepochopí, nebo nikdy neviděli žádný drama z oněch dob (tim narážim hlavně na dementy z řad amerických kritiků).

Amazing Spider-Man 2 (2014)

IMAX není vskutku špatný prostředek pro sledování filmu a po letech názorů, že je 3D zbytečná pitomina, asi názor částečně měním. Nemůže za to ale ani tak Spider-man. Protože už první díl působil dost zbytečným dojmem, přičemž nefungoval ani jako atrakce ani jako regulérní "drama". Druhej díl tím dojmem působí dvakrát tolik, už se ale nesnaží působit - po vzoru batmanů - realisticky, nebo temně, zato atrakcí je snad i víc než třetí díl Sama Raimiho. Tady už se to hraje jenom na efekt, kdy jakákoli rádoby emotivní scéna není schopna emoce vyvolat. Akce sama o sobě je pak parádní, dynamická a dokonce i občasný komediální prvky fungujou líp, než v ostatních blockbusterech, jenomže to je opravdu všechno, co Spider-man dokáže prodat, v žádný jiný rovině totiž nefunguje. Čím blíž je konci, tím víc se snaží sázet další esa, která se ale za chvíli změní v otravnou přeplácanou změť. Takže za ty moje tři hvězdy ve výsledku může především smrt, o který ale čekám, že třetím dílem opět ožije. Co jsem si užil víc, než film samotnej, byl 3D trailer na Godzillu, která na rozmezí dvou minut prodala víc úplně všeho, než Amazing Spider-man za těch sto čtyřicet minut.

Nepřítel (2013)

Jsem v šoku. Víc než z filmu samotnýho ale z toho, že se nachází v červených číslech. Každopádně Enemy je kus geniální filmařiny, která vyžaduje něco víc, než jenom s hubou plnou popcornu čučet na obrázky. Tady je opravdu třeba myslet, protože film nejenže vypráví skrze dialogy, ale možná i víc skrze obraz a symboliku, kdy pavouci představují... (a já vám to neřeknu). Nejlepší "bizárium" a psycho posledních několika let. Jenom nechápu to hodnocení, pakliže má Only God Forgives něco málo přes padesát, neměl by Nepřítel jít přes šedesát. On totiž způsob vyprávění, kamery, střihu i režie je vpravdě totožný - ačkoliv si filmy ve výsledku podobný vůbec nejsou, ba co víc, je Enemy ještě možná o něco méně divácky vstřícný.

Joe (2013)

A tak se po deseti letech vrátil člověk, kterej až do teď harašil v těch největších filmovejch žumpách, který vytahoval z hoven svým extrémním herectvím a dělal z nich tak alespoň obstojný komedie. Nicolas Cage už nikdy nejspíš nebude první liga a až do smrti zůstane slavnej právě díky těm svým hereckým excesům, pokud by ovšem zůstal - stejně jako třeba Matthew McConaughey - na poli nezávislý tvorby, jednou by se třeba mohl těšit velkýmu combacku, protože jeho výkon zde dává vzpomenout na devadesátá léta, která mu vynesla Oscara. A stejně jako on i David Gordon Green dokázal, že i režisér kterej má na kontě tři sprostý brutální "komedie", může natočit skvělý atmosferický drama. Kdo viděl Muda, Joe ho asi nijak šokovat nebude neb oba filmy jsou si dost podobný, každopádně jsou na stejnym levelu ve všech ohledech.

Metro Manila (2013)

Mam tam spoiler od slova "bohužel" po slovo "nemůžou": V úvodu si skepticky říkáte, že koukáte na další film z řad civilních dramat, které vám poví, jak ze dna na vrchol. V prostředku si říkáte, že se díváte na krimi, kterých tu už bylo na padesát. V závěru pak řvete, jak vám jedno zdánlivě prostý sociální drama vprskne do xichtu skrze jeden příběh a jedno město, jak je všechno v našem světě špatně a že bohužel ti dobří nikdy dobře skončit nemůžou. Osudová emocionální řež, která dalece převyšuje všechno, co jsem za tenhle rok zatím viděl. (titulkový song zde)

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Smaug zachránil celej film, poněvadž svým charakterem zadupal všechny ty nevýrazný postavičky do země. A třebaže je film podstatně dynamičtější a velkorysejší než-li první díl, pořád je to jenom ždímačka peněz, která vedle pána prstenů neobstojí v žádnym ohledu. Je to tři hodiny dlouhá nuda, která krom draka nepřidá nic, co by vyčnívalo - krom zmíněnýho děje - nad první rádoby dobrodružství. Kdybych se zachoval tak jak jsem psal u Neočekávaný cesty, mohl bych klidně dvojku vynechat a počkat si na finální díl třetí, kdy už teď je mi jasný, že mu víc, než ty tři hvězdy stejně nedám.

Vlk z Wall Street (2013)

Opožděnej účinek lemmonů zachránil vlka od tří hvězd, protože taková palba to zase nebyla a ani omylem ne lepší či srovnatelná s Casinem. Scorsese si tu odbyl svůj standard (s tím že skrze píchání, fetování a fuckování cílí na mladý publikum) na kterej se dobře dívá, klidně si ho dáte znova, jednu dvě scény třeba i opakovaně, ale budete-li chtít strhující pecku, váš blue-ray spolkne právě Casino.