Intimní past (2011) odpad!

Wow, to je úplně prvně od dob co tu jsem, kdy mám možnost hodnotit jako první :) Tak tedy: Obří spoiler! Co tohle mělo znamenat?! Začáteční titulková pasáž za ráznýho hudebního doprovodu naznačovala, že nám bude servírovanej kotel, jenž nás zarazí na dno křesla, a tak jsem se těšil, co bude následovat. Následovalo tohle: Hilary Swank běží, Hilary operuje, Hilary našla byt, Hilary se seznamuje s majitelem, hurá a tak dál. Prvních třicet minut čekáte co bude, v zápětí se začne cosi málo dít, ale to tak, že se neděje vlastně nic. Z majitele se pak vyvine klišovitá svině a z Hilary běžná filmová nána, která v zápalu záchrany několikrát zapomene na závěrečnej kick, jenž by jí zbavil trápení (a tak je film o pár minut delší). Kamera, ta se čas od času o něco pokouší. To, co dělá, nemá ale žádnej vyšší smysl (pro oko efektní nájezd kamsi pro zastření pitomosti zbytku). Christopher Lee je tam úplně zbytečně, Lee Pace je nevyužitej (jednou spadne ze schodů a o pár minut pozdějc ho Morgan sejme), Komediant podal svojí roli nemastně neslaně a Hilary, byť jí tam kamera snímá jako erotickou bombu, nemá v tomhle filmu vůbec co dělat (nešlo jí to)! A ten konec! Viděl jsem už dost debilních klišé konců, tenhle ale vede (mít to alespoň hutnou atmosféru). Závěrem snad jenom podotknu, že to nemá s hororem nic společnýho

Ať vejde ten pravý (2010)

Film má svojí atmosféru, která je určitě perfektní. Tu já ale nijak moc nevnímal, protože jsem přesně věděl, co bude následovat a to mi atmosféru lehce kazilo. Člověk, kterej se ale dostane k tomuhle dílu dřív, než ke švédskýmu originálu si film náležitě užije a bude moct říct "Jo, tohle bylo něco novýho. Jdu si to pustit znova!" na druhou stranu ti, co dřív spatřili originál mávnou nad remakem rukou s tim, že to je úplně zbytečnej film. A jo, máte pravdu, je zbytečnej. Ale pakliže má svoje kvality, který bez problému můžou konkurovat originálu (hlavně pak masky a hudební doprovod), tak nevidim důvod proč film zavrhovat. Hlavní dětská dvojce je bezchybná, jsou v tom emoce a všechno působí uvěřitelně (pokud jsou slzy Kodiho Smite skutečný, tak klobouk dolů. A co se Chloe Moretz týče, hodně z vás si stěžuje, že se do role nehodí. To je na tom ale to krásný, kdo by od takové holčičky čekal, že je krvelačná bestie? Na její švédský kolegini to bylo až moc znát). Skvělá nevtíravá hudba buduje temnou atmosféru (ale jak bylo řečeno, člověk si jí neužije, pakliže viděl originál) a faktory jako kamera či střih jsou taktéž bezchybný. Pro mě stejně dobrý (v některejch věcech možná lepší) jako Let the right one in (to bylo ovšem komornějšího rázu, což kdekomu může vyhovovat víc), takže pět hvězd bez debat a třeba i kvůli tomu, že se v dnešní době podobně laděný horory v podstatě už netočí (takže i kdyby těch remaků stejných kvalit vzniklo třeba třicet, tak já budu pořád s radostí hodnotit plnym počtem).

Jak vycvičit draka (2010)

Když jsem dokoukal sovy od Zacka Snydera, slíbil jsem si, že už se nikdy na žádnej animák nepodívám. Bohudík, že jsem to nedodržel. Tady páni tvůrci konečně vzali látku za správnej konec a naservírovali nám perfektní lahůdku, ve který během devadesáti minut prožijete víc, než v Avataru za tři hodiny. Počáteční momenty, kdy se drak s hlavním hrdinou seznamuje jsou natolik emotivní, až jsem se přistihnul se slzou na krajíčku a úsměvem ve tváři (bejt tyhle scény třeba dvě hodiny, vůbec by mi to nevadilo). A to jsem vlastně čekal další infantilní pitomost, která půjde do odpadu a ono se mi dostane potěšení, v který jsem ani v nejšílenějším snu nedoufal. O animaci jsem si po trailerech myslel, že je hrozná, fakt ale jest, že je fantastická. Všechno doprovázený bezkonkurenčním (v rámci animovaný tvorby) hudebním doprovodem. Dokonce ani happyend mi nijak nevadil. Po dlouhý době něco, co nemusim nijak kritizovat a sprostě tomu nadávat (jaká úleva :), něco, co baví a neni třeba v tom šťourat a hledat negativa. Když to někoho nechytne, neni to chybou filmu, ale vaší vlastní.

Tomorrow, When the War Began (2010) odpad!

Já mam tyhle Vánoce fakt strašnou smůlu. PPL mi nedodali dárek, druhej dárek nefungoval, došlo k brutálnímu přepadení a dneska jsem dokoukal už druhej film, kterej zasluhuje odpad. Pokud tohle všechno neznamená, že rok 2011 pro mě bude perfektní, tak už nevim. Teď k filmu samotnýmu: Ono by to nemuselo bejt vůbec špatný, kdyby se ovšem napsal nějakej solidní scénář, vyloudil slušnej rozpočet a našel režisér, kterej by byl trochu schopnej. Problém spočívá v tom, že to všechno působí jako pilot k nějakýmu hroznýmu seriálu, kterej je financovanej kapesnym desetiletýho dítěte, který se zároveň ujalo režie a obsadilo o pár let starší kamarády. Snaží se to bejt cool a to předevšim explozemi, kdy vždycky kousek čehosi ne/efektně prolítne před kamerou. Když se střílí, tak se to pokouší působit strašně dynamicky, zatim co se divák směje. A když se mluví tak už jde veškerá vážnost stranou. Prostě stupidní debilita plná klišé se špatnym scénářem a špatnym režisérem (neříkám však, že bych byl lepší ;). Uznávám ale, že jsem se bavil víc, než u posledního dílu Saw, kterej mě mučil před pár hodinama. I tak odpad.

Saw 3D (2010) odpad!

„V dosavadních dílech Saw jsme ponechávali některá témata otevřená, tento díl ale bude skutečně poslední. Odpovíme v něm na všechny otázky, které si kdy fanoušci položili. V ději se ale budou dobře orientovat i diváci, kteří neviděli předchozí filmy“ slibuje producent filmu (v souvislosti se Saw jsem si nikdy otázky týkající se ne/příběhu neklad). Producent (zjevně idiot), scénárista (zřejmě bez mozku), skladatel (možná dítě), herci (evidentně z ulice), kameraman (možná taky z Ulice), střihač (neměl nůžky) a režisér (pro něj neni žádná nadávka dost sprostá) by se měli do konce života (alespoň toho mýho) zavřít do sklepa a zahodit klíč, možná se vzájemně pobavit vlastní medicínou, aby na vlastní kůži prožili ten nesmysl. A s nima by se tam možná měli zavřít i skalní fandové! Tenhle rádoby film jsem viděl až od 70 minuty a bohatě mi to stačilo. Tak špatně zkurvený cosi jsem letos fakt neviděl (Poslední vládce větru je oproti tomuhle oscarovej nářez. To je ale asi každej film). Směju se všem co dali pět hvězd (vlastně všem co dali víc, než dvě :D) týhle stupidně morbidní telenovele, kde krev má barvu jak jahodovej Polar (ten tou svojí červeností ve tmě skoro i svítí). Tož tak :D

Pohřben zaživa (2010)

Slovní masakr roku! Kde kdo by si pomyslel, že film odehrávající se 90 minut v jedný rakvi s jedním člověkem bude tragická nuda bez napětí. Dámy a pánové, tak tomu ale vůbec neni! Od probuzení v rakvi se strhne scenáristická řež plná skvělejch dialogů (samozřejmě přes mobilní telefon), za pomocí kterejch se Reynolds pokouší zachránit. Do toho všeho hraje naléhavej hudební doprovod, jenž diváka zavede až do dech beroucího závěru, kde se vás zmocní úzkost a husí kůže vám obklopí vaše vyklepaný tělo. Skvělá kamera, skvělej Reynolds, skvělá hudba a extrémní dávka napětí. Pro mě největší překvapení roku. A zrovna na štědrej den. Díky za to!

Sociální síť (2010)

Když seděl jsem v autobuse, slyšel jsem hlasy mnoha lidí, jak říkají: "Téda, taky už si viděl ten Social Network. Je to fakt mazec!" Když jsem šel s přáteli do hospůdky říkali: "Hej Vohry! Kdy už si konečně pustíš ten film o Facebooku? Tobě se bude líbit!" A tak nelenil jsem a natěšeně si film teda pustil, v domnění, že to bude opravdu silnej zážitek. A tak teda jo, film běžel deset minut a já se s ladnym úsměvem ve tváři těšil na zbytek. Pak přišel ten šok. Ono to totiž kupodivu neni vůbec o založení FB, jako spíš o tom, kdo koho podrazil a kdo z koho vysoudí větší balík. Samotný vytváření sociální sítě proběhne během úvodních dvaceti minut, dál je to ale úplně obyčejný soudní (? asi né moc šťastně zvolený slovo, co?) drama, který byť má svižný zábavný dialogy, nepřináší nic, co už bych někde neviděl. Mnohými povznášený soundtrack Trenta Reznora je sprostě nevyužitej (nějak jsem ho ve filmu nevnímal), za to ale musím říct, že kdyby tam nebyl, tři hvězdy bych vpálil nekompromisně. Herecký výkony jsou na úrovni, Jesse si možná vychutná první nominaci na pana Oscara (už teď ale vim, že ho nedostane) a mnou nenáviděnej Timberlake dával filmu vcelku dobrou esenci. Ale Mistr režisér film pojal zkrátka jinak, než jsem čekal, nebo spíš natočil jenom půlku toho, co jsem čekal, čímž dávám lehce najevo, že je tohle jeho první krůček vedle. Potíž je vtom, že pod čtyři hvězdy to prostě nejde!

Vejdi do prázdna (2009)

Když si tohle pouštíte, musíte mít jistotu, že už máte ledacos nakoukáno, že vás jenom tak něco nepřekvapí a vy to tak zvládnete. Pokud tomu tak totiž neni, film vás zaručeně znechutí, unudí nebo těžce traumatizuje ;)

Legenda o sovích strážcích (2010) odpad!

Během sledování jsem si vytvořil asi pět komentářů. Všechny v podstatě stejný, ale každej obsahoval jiný množství urážek. Tohle je raději ten šestej. Co tohle mělo kurva bejt?! Čekal bych, že po všech těch lvech, holubech, pandách, žralocích a vůbec přijde něco víc, než jenom tupej příběh o sovách (pět let starej Valiant je úplně stejnej, akorát ten se učí lítat ve druhej světovej). Snyder se asi úplně zbláznil. Je to nudný/nezáživný, nedynamický a k tomu všemu ještě úplně stejný jako každej jinej pitomej animák, kterej ve 21 století vzniknul (až na pár výjimek). Na komedii moc vážný, na drama moc veselý, na dobrodružství málo dobrodružný a na fantasy málo fantastický. Nikde žádná postava, kterou by si člověk oblíbil. Příběh tupej, hudba tragická (jsou dvě scény, kdy to tam rozjede Lisa Gerrard, ty jsou výborný, ale v tomhle duchu se měl nést sakra celej film) a slowmotion záběry, byť efektní, nemůžou zachránit tak tupou rádoby strhující věc, jako je tahle. Všechno dovršil trapnej happyend. Před pár lety bych asi hodnotil tak třema hvězdama, ale dneska budu nekompromisní. Už aby tady byl Sucker Punch a já si spravil chuť po týhle břečce. Největší zklamání roku 2010 (od Snydera jsem čekal zkrátka mnohem víc).

Město (2010)

Upřímně řečeno: Ben Affleck je debílek, nemam ho rád a na jeho místě v tomhle filmu bych nejradši viděl někoho jinýho. Je to prostě herecká nula a to i navzdory tomu, že se tady snaží, co to jenom jde. Prvním režijnim počinem ovšem dokázal, že i herecká nula může mít velkej režijní potenciál. A ten byl v případě města využitej na maximum. Inspirace Nelítostnym soubojem (1995 M. Mann) je jasná, ale neni to žádná laciná kopie, ani žádná jiná napodobenina. Je to film, kterej legendárnímu Heatu vzdává hold (neni potřeba hledat skrytý odkazy, bohatě stačí, že na Heat Affleck kouká v TV, nemluvě o tom, že Heat je možno vidět každym výstřelem). Mannovo kriminálka je sice vybroušenější, herecky a scénáristicky rozsáhlejší a má mnohem líp vykreslenou psychologii hlavních postav, nic to ale nemění na tom, že je Town nejlepším filmem svýho žánru za tenhle rok, možná i od dob Heatu, protože kriminálek v tohohle stylu se dneska točí už sakra málo. Super kamera, super akce, skvělá režie a slušná hudba, jenom ten Affleck zdá se mi tam na obtíž, to ale nemá v tomhle případě na hodnocení žádnej vliv, z čehož plyne i to, že úvodní "upřímně řečeno" v podstatě padá. (viděna extended cut 150 min).