Predátoři (2010)

Filmů jako je tenhle jsem viděl tolik, že i kdyby tam naběh Arnold a všechny postřílel, tak se budu dál s naprostym nezájmem šťourat v nose. Prostě banda tupců spadne z nebe do pralesa kdesi v dáli vesmíru a s inteligencí gumový pany se nechávaj rozsekávat na sračku. Ale tak což o to, byl bych schopnej mávnout nad tim rukou, to by film ale nesměl bejt tak tragicky podanej (prostě jde devět lidí, po chvíli jde sedm lidí, pak tři, vám je to tak nějak jedno i kdyby těch lidí šlo milion a během sta minut zbyli dva). Snaží se za každou cenu napodobit původního Predátora a snaží se o to tak moc, až ve všem naprosto selhává (souboje jsou tragický). Hudba je nevýrazná a až moc podobná prvnímu filmu, Adrien Brody se do role drsnýho frajera vůbec nehodí (pokaždý když promluví tak je k smíchu. O to víc, když se pomazal blátem), samotnej predátor byl udělanej líp v původnim nerváku a věci jako kamera jsou tak obyčejný, až se tomu v rámci žánru nechce věřit. Za sebe upřímně prohlašuju, že se mi to nelíbilo a víckrát to nechci vidět. Nemít to název Predátoři, tak by po tom ani pes neštěknul.

Fear X (2003)

Eh! Tohle mě tak nějak položilo na lopatky. Po skončení filmu se mi do hlavy vehnalo snad tisíc otázek na který jsem se během trvání nedozvěděl odpověď. Kdo bydlel v domě přes ulici? Kdo nafotil ty fotky? Proč zastřelili jeho ženu? A kdo kurva byl ten policajt? A v čem jel? To jsou všechno věci na který film nebere ohledy. Zajímá se jenom o hlavní postavu a její počínání při hledání vraha, takže pokud budete hledat odpovědi na výše uvedený otázky, tak je stejně jako já nenajdete (možná jsem to vůbec nepochopil, možná ve filmu bylo víc, než jsem byl schopnej vidět). Každopádně se jedná o perfektní atmosferický dílo s výbornym Turturrem, skvělou kamerou, ponurou hudbou a pomalu plynoucim mystickym dějem.

Frozen (2010)

Tři kamarádi se vydaj na kopec, že si trochu zalyžujou a co se nestane. Ztroskotají na lanovce (úplně osamocený, odříznutý od světa). Po chvilce jsou kamarádi pouze dva. Ono čučet devadesát minut na dvě osoby sedící na lanovce, řešící dilema zda skočit, nebo šplhat po laně neni zrovna látka, ze který by se dalo těžit nějaký silný napětí. Kamera během první půlhodiny vystřídá všechny možný úhly a pak všechno upadá do strašný nudy a stereotypu, přičemž mráz netíží jenom zúčastněný, ale silně ovlivňuje i jejich logický myšlení (žena usne a ruku schválně nechá na železný tyči, aby jí tam přimrzla. Takhle usne jenom úplnej idiot. Reflexy fungujou i ve spánku, takže tu ruku by si normální člověk schoval pod bundu i během spaní). Já nemam s podobnou situací žádný zkušenosti, ale dle mého bylo po jejich jednací stránce úplně všechno špatně (kdyby ten první týpek skočil dolů a nechal si ten snowboard, tak ten pád by byl díky němu o něco příjemnější. Možná by si zlomil nohu jenom jednu a pak vesele dojel pro pomoc, film by tak mohl po 30 minutách šťastně skončit). Dialogy jsou jenom tupou výplní aby se ve filmu nemlčelo (jsem vděčnej, že jeden místní uživatel přeložil z ruského jazyka tuto látku, ale bezchybně přeložená byla snad jenom cedule s nápisem Danger). Film je celkově naprosto zbytečnej a to i navzdory tomu, že si na nic nehraje.

Robin Hood (2010)

Neni to Gladiátor, neni to ani Království nebeské. Je to Robin Hood. Surovina která je v rámci filmů už poměrně vytěžená. I přes to nám Ridley naservíroval legendu tak, jak jí z předchozích filmů neznáme (Osobně jsem viděl jenom verzi s Costnerem a ta mi lezla pěkně na nervy). Oproti ostatním trhákům Scotta působí Hood tak trochu jako pohádka kde dobro potírá zlo. To ale nic nemění na tom, že se na film dobře kouká a po dobu 147 minut skvěle pobaví. Všechno podtrhuje skvělá "scottovská" kamera, fantastickej hudební doprovod a výborný obsazení. Závěrečná bitka mohla bejt sice mnohem delší a dynamičtější (určitě i krvavější. Docela jsem postrádal "scottovský" výcaky krve jak je známe z výše uvedených filmů), ale fakt, že jsem se bavil zatraceně víc, než u přeslazený hovadiny Kevina Reynoldse, povyšuje Robina Hooda na zaslouženejch pět hvězd (tak trochu i díky tomu, že těch 69% je sakra málo).

Princ z Persie: Písky času (2010)

Dastan běhá po střechách, Dastan skáče po střechách, Dastan utíká po poušti, Dastan utíká po zdi, Dastan hrozně zabíjí, Dastan cestuje časem. Dastan je prostě frajer. Problém je, že i když se toho děje sakra dost, tak film nemá vůbec páru, dynamika žádná, hudba (byť pěkná) je tak nějak nevýrazně použitá a mezi každou scénou chybí lepidlo, aby každá z nich nepůsobila jako z jinýho filmu. Všechno to podtrhuje stejnej problém, kterej obsahuje i hra a sice obří nuda. Dlouho se mi nestalo, abych si u filmu podobnýho žánru šel uvařit oběd (to byla panečku jiná jízda). Dokonce i obsazení, který zprvu vypadalo výborně, selhává a to i navzdory tomu, že Gyllenhaal dělá co mu síly stačí (Kingsley je nevýraznej a hezká Gemma Arterton je tam úplně zbytečně, její postava nemá pro děj žádnou váhu, i když se to tak ze začátku nezdá). No a pár stylovejch záběrů nemůžou film přece nijak zachránit. Uznávam, že v rámci filmů podle her je to do jistý míry nadprůměr (kamera, efekty, výkon hl. představitele), ale mě to vůbec nepřesvědčilo. Na poli filmů kloubící dávný časy s fantasy tematikou vládnou prostě Piráti z Karibiku.

Centurion (2010)

Král Artuš, 300, Království Nebeské a možná i další filmy podobnýho rázu tady byly dřív a každej měl něco, co člověka zaujalo. Artuš měl fantastickou kameru a hudbu, Kingdom of Heaven zase příběh a scénář, 300 nekompromisní a kulervoucí pojetí s nevídanym vizuálem. Centurion nemá kromě vizuální stránky a slušný brutální řežby skoro nic (dokonce ani nic, čemu by se dalo říkat emoce. Všichni hrozně umíraj, ale ve vás to nic nevyvolá). Ale i ty řežby už jsou vohraný (všechny filmy výše uvedený maj řezačky prostě lepší). Film postrádá dynamiku, lepší a víc strhující hudbu během soubojů, dokonce i střih a kameru, aby byl schopnej nějaký konkurence (takhle je to jenom samoúčelná zabijárna času bez špetky inovace) a postrádá hlavně příběh. Všechny ty nedostatky jsou možná daný tim, že existuje verze, která je o 40 minut delší, k nám dorazila jak jinak ta krátká (kdyby měl film na místo 90 minut 130 tak by to hned bylo jiný kafe). Dokud neuvidim pořádnou director’s cut verzi tak týhle dávam lepší dvě hvězdy.

Černá smrt (2010)

Zprvu lacině vypadající rádoby drsný cosi se před očima mění ve strhující jízdu plnou brutality a moru. Atmosfericky je film naprosto perfektní, i navzdory evidentně nízkýmu rozpočtu se podařilo ztvárnit nekompromisní středověk (i když v menším měřítku). Něco podobnýho jsem naposled viděl u Valhalla Rising (což je film do jistý míry podobnej, ale pro mě osobně režijně mnohem líp odvedenej). Výborná hudba všechno skvěle podkresluje a v soubojích navozuje potřebnou strhujíčnost, kterou by bez hudby absolutně zničila zbytečně moc roztřesená kamera, která dělala jeden velikej guláš (byl jsem z ní dost dezorientovanej). Herecký výkony docela dobrý (hlavně díky dobře zvoleným hercům, který do role dobře zapadli). Příběhově se nekoná nic geniálního, je ale dobře podanej. Nikdy by mě ale nenapadlo, že režisér Trianglu (což režijně úplně jiná liga) natočí něco jako je tohle (hold se Christopher Smith chtěl předvést. Ale tenhle film zřejmě zmizí na úplnym dnu, leč neprávem).

To se stává (2009)

Nikdy nebudu házet bowlingovou kouli na cestu a radši ani do kanálu ne. Už jenom samotnej úvod nutí diváka dát plnej počet. Na něco jako je tohle tu ale neni dost hvězdiček, protože závěr to všechno ještě umocňuje. Accidents Happen je nesympatičtější a nejpohodovější film za poslední dobu, přičemž během sledování prožijete všechny druhy emocí od smíchu až po pláč a dost možná nebudete chtít, aby skončil. Osobně bych si to pustil hned znova a pak klidně zase a pořád by mě to bavilo. Samozřejmě je tady jeden fakt a sice ten, že film se nebude líbit každýmu, to už ale neni chyba filmu, nýbrž vaše. Výbornej hudební doprovod společně s kamerou, režií a výkony všech zúčastněných (Geena Davis hraje skoro oscarově) vytváří zážitek, po jehož konci by vás mohli skolit lžičkou.

Počátek (2010)

První film po jehož opuštění z kina jsem nevěděl kde že to sakra jsem. Vyšel jsem z budovy a zoufale se snažil ohnout Prahu vejpůl, utvářet svojí vlastní cestu domů a došlo to až do fáze, kdy jsem potřeboval kopanec. Zjištění, že se nacházim v realitě mě pěkně naštvalo. Inception, další absolutní nářez ve filmografii Chrise Nolana, kterej nedá vydechnout ani na malou vteřinku a už od prvních minut je zjevný, že film obdrží plnej počet. Když jsem vstřebal to, co jsem viděl (což trvalo asi tak 5 hodin po skončení filmu), vnuknul jsem si do hlavy otázku zda-li je to vůbec možný takhle vymyslet a k tomu ještě natočit. Co když to byl všechno jenom sen? Žádný probuzení ale pořád ne a ne přijít a já tak věděl, že to je realita (škoda?). Čím víc se film blížil svýmu konci, tím víc jsem chtěl aby nekončil. Žádnej film mi v kině neutek rychlejš, než právě Inception. Klidně bych na to moch čumět ještě další dvě hodiny a užívat si to pořád stejně a možná víc. Všechno podtrhuje fenomenální hudební doprovod, perfektní kamera, skvělá akce (řežba ve stavu bez tíže bylo to nejlepší, co jsem za tenhle rok zatim viděl) a výborný výkony všech zúčastněných (Joseph Gordon-Levitt by měl hrát úplně všude). Jediná věc, která mě trochu štvala byla sněžná scéna, která se tam tak uplně nehodila (ale což, zážitek to zase tolik nesnížilo). Spousta z vás říká "Matrix 21. století" a já říkam: Do hajzlu s Matrixem. Inception, epickej nářez, kterej si koupim ve všech edicích, ve ktrejch vyjde!

Repo Men (2010)

Máte problém s orgánem? Pokud jo tak si kupte novej, ale čekejte, že zadarmo to nebude a se splátkama se budete topit ve velikym problému. Tím problémem je Jude Law a Forest Whitaker. Nezaplatíte, oni přijdou a orgán si nekompromisně vemou zpět. Do týhle části, kdy všechno běží jak po másle, je film docela originální. Asi tak v půlce ale nastane totální zvrat, kterej jakoby z oka Minority Report vypadnul (nastane úplně stejná situace, kdy vlastní společnost chce chytit svýho zaměstnance, protože.... Tenhle lehkej opis od Spielberga je ovšem odpustitelnej. Film totiž nemá chybu.). Zmíněnej zvrat pro film nic neznamená, protože je pořád perfektní a ve výbornym tempu za doprovodu super soundtracku jede do strhujícího závěru, ve kterym neni nic tak, jak se zdá (člověk si řiká: "Další tupej Hollywoodskej happyend." Ten je ale vzápětí naprosto vyvrácenej). Nekompromisní řež plná krve v tý nejlepší možný formě!