Láska a smrt (1975)

Občas veľmi vtipné, no občas úplne mimo mňa. Ale bavil som sa a vždy keď je tam Diane Keaton je to úplná bomba. Tie rozhovory zložené z inťošských fráz ma dostávali do kolien :) 7/10

Chata (2019)

Treba k tomu spraviť pár krokov vpred, pretože tie postavy sú príliš nesympatické a zápletka nie úplne uveriteľná. Ale všetko to vynahrádza veľmi fajn atmosféra, dobrá myšlienka, silné finále a hlavne opäť skvelá Riley Keough. Film, pri ktorom je možno lepšie poznať zvraty dopredu aby emočne fungovali naplno (nemám odskúšané, nepoznal som ich) 7/10

Capone (2020)

Veľmi poučný materiál na tému ako môže kedysi nádejný režisér, kvalitný herec a vlastne celý štáb stratiť súdnosť. Pri každej scéne som sa sám seba pýtal, že prečo je takto snímaná, herci takto vedení a čo tým chcú vlastne povedať. Tvári sa to strašne drsne (naturalistické zomieranie ako z nejakého filmu Von Triera), sofistikovane (metaforami sa to hemží) aj ambiciózne (rôzne reality), no je to šialene nezvládnuté a celé až na hranci paródie. A korunu tomu nasadí scéna, keď Capone (hraný ako prepálená verzia Pacinovho záporáka z Dicka Tracyho, ktorý bol Caponem inšpirovaný) väzme zlatého Thomsona a v župane, plienke a mrkvou v ústach....no nič, nejdem spoilerovať. Nenudil som sa ani sekundu, pretože som si celý čas v hlave obhajoval, že celé to má nejaký zmysel a tých niekoľko veľmi pôsobivých scén a ten určite zaujímavý koncept neprídu nazmar. No nakoniec je to iba skvelý zdroj na analýzu. 4/10

Interiéry (1978)

Allenov fanusikovsky dopis Bergmanovi. A je to naramne. Spociatku som mal problem sa na to kopirovanie stylu naladit, no postupne ma to krasne vtiahlo a poslednych zhruba 20 minut som mal zimomriavky. Trosku mi vadila Diane Keaton, na ktorej bolo vidiet, ze kroti svoj temperament, no to sa tiez casom rozplynulo. Nie je to autorsky film, je to v prvom rade stylisticke cvicenie a vzdanie holdu jednemu filmarskemu machrovi. A podobne projekty mam vo velkej oblube. Posledny zaber ma zrazil do kolien. 10/10

Jasmíniny slzy (2013)

Vynimocna Cate Blanchett v nevynimocnom filme vycerpaneho klasika. 6/10

Seber prachy a zmiz (1969)

Totálne bláznivá záležitosť, ktorá viac než Allena pripomína Mela Brooksa alebo trio ZAZ. Často som sa rehotal nahlas. A bolo fajn vidieť Allena v tejto hereckej polohe. 8/10

Pozor na Harryho (1997)

Nesadlo, Vôbec. Neučesaný bordel, ktorý sa snaží byť všetkým a nie je ničím. A nezachránia to ani rozmazaný Robin Williams a niekoľko výborných scén. 5/10

Zelig (1983)

Velmi hrave, velmi napadite, podprahovo naramne vtipne a pre mna ako fanusika mystifikacnych dokumentov aj velmi zaujimave. Akurat skoda, ze tam Allen obsadil seba a Miu Farrow. S neznamymi ksichtami to mohlo byt este chytlavejsie a verim, ze mnoho ludi by po Zeligovi patralo ako po Ropakoch😁 9/10

Divoká planeta (1973)

Na mňa možno too much avantgarda, ale rozhodne to stojí za to. Tá smršť kreativity a silných tém proste dokáže strhnúť. 8/10