Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Po vzhliadnutí prvých trailerov pred uvedením filmu do kín som ostal v nemom úžase. Neviem prečo, ale strašne mi to pripomínalo dielo v štýle Forrest Gump. Proste grandiózny "feel good movie", ktorý má úplne každý rád. Po vzhliadnutí filmu mám však jemne zmiešané pocity. Žiaden hate, proste len zmiešané pocity. Celkovo nemožno filmu vytknúť takmer nič negatívne, možno však na jednu vec. Tou je pocit, ako keby bol nedotiahnutý scenár. Aby som to upresnil, scenár bol TAKMER dokonalý, ale chýbalo tomu to TAKMER. Ako keď používate zubnú pastu, ktorá vyzerá takmer prázdna, no ku koncu z nej máte ešte možnosť niekoľko krát pastu vytlačiť, no neurobíte to. Namiesto toho, aby ste si umyli zuby ešte 5-6x, zubnú pastu predčasne vyhodíte. Toto sa aj stalo zo scenárom filmu. Tvorcovia z neho nevymačkali celý potenciál. Niektoré pasáže filmu boli priam dychberúce a neskutočne milé a smutné zároveň. Sem tam však prišli scény, ktoré do toho celého vôbec nezapadli, alebo ako keby tam boli úplne zbytočne. Celkovo, ako keď skladáte puzzle a máte ho takmer dokončené, no chýba Vám posledných 5 kúskov, aby ste obraz celkovo dotvorili. Takto máte poskladané puzzle z 1995 kúskov, no tých posledných 5 Vám tam neskutočne chýba a kazí celkový dojem. To sa týka aj záverečnej scény, tá zas bola useknutá až príliš predčasne a dojemný moment, ktorý naberal na obrátkach, zrazu useklo a šup - titulky. Film je však veľmi príjemný, milý a dojemný. Je to ten typ filmu, ktorý si najlepšie pozriete driemajúc na gauči po výdatnom nedeľnom obede a ktorý vám spraví dobrú náladu. Neublíži, poteší, ale nenadchne. Za mňa veľmi silné 4*

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Klasický marvelovský kinohit, ktorý ani neohúril, no ani nesklamal. Po vizuálnej stránke už tradične na výbornú, veď vizuálne a technické spracovanie snímkov išlo posledné roky míľovými krokmi, čo je skvelé. Solídne vsunutie humorných scén, ktoré sa bok po boku preplietali s tými akčnými. Naozaj som sa pár krát schuti zasmial a pobavil. Miestami mi to pripomínalo film EuroTrip, kde partia mladíkov zažívala európske dobrodružstvo. Scény z Prahy boli na jednotku a aj keď som Slovák, prejavilo to vo mne akúsi národnú hrdosť. Som rád, že tvorcovia Prahu poňali tak, aká v skutočnosti je. Teda mesto zobrazili ako jedno z najkrajších miest na svete a nie ako jedno z miest tzv. východného postkomunistického bloku, tak ako to občas americká produkcia zvykla zobrazovať v minulosti. Na tento film som sa veľmi tešil, ale postupne počas sledovania moje nadšenie upadalo. Celú tú dobu som rozmýšľal, čím to asi bude. Nakoniec som na to prišiel a bolo to konkrétne 2 postavami. Frajerka Petera Parkera a jeho protivník Mysterio. Jake Gyllenhall je paradoxne jeden z mojich najobľúbenejších hercov, no akosi sa mi do tej role nehodil. Navyše celé tie jeho kostýmy boli dosť zlé a fakt nepodarené. Chodiť celú dobu s malým akvárkom na hlave v latexovom odeve a tváriť sa pri tom drsne, mi akosi nesedelo. Ďalší fail bol výber herečky Zendaya Coleman. No neviem, pre mňa škaredé a suchárske káčatko. Frajerka Spider Mana by mala byť aspoň trochu sexi a táto herečka je skôr anti-sexi. Ani vtipná, ani múdra, ani milá, proste nenašiel som v tejto postave nič pozitívne. Jedným slovom nesympatická. Akýsi veľký protiklad a nesúlad oproti Tomovi Hollandovi, ktorý podal naozaj super výkon. Hold, môj názor, ale celkový dojem z filmu mi to dosť pokazilo, keďže sa jednalo o jednu z main 4 postáv tohto filmu. Hodnotenie: 3/5

Na hraně zítřka (2014)

Veľmi vydarené akčné sci-fi. Strhujúci dej od začiatku až do konca. Ani minútu som sa nenudil. PS: Emily Blunt zreje ako víno, a naozaj jej táto rola pristala ;)

Zmenšování (2017)

Obrovské sklamanie. Už v čase keď to šlo v kinách sa objavili samé negatívne recenzie. Nie som príliš človek, ktorý na základe ostatných názorov film okamžite odsúdi na zánik, ale predsa len ma to donútilo radšej počkať, neísť do kina a pozrieť si to až keď to bude v TV. Musím však povedať, že negatívne názory na tento film boli absolútne pravdivé. Začalo to trailerom. Tu som si povedal, že OK, v celku zaujímavé a originálne...toto musím vidieť. Matt Damon, Christoph Walz...títo páni predsa nehrajú v zlých filmoch. Pustili sme si film s manželkou, tentokrát bol výber filmu na mne. Žiaľ už asi po pol hodine som šípil, že to bude tak trošku veľký FAIL. Čo sa mi neskôr aj potvrdilo. Manželka po hodine začala zaspávať. Keď som ju zobudil, gúľala očami od nudy. Ja som sa ešte držal, no vo vnútri som si hovoril: "čo som to vybral za hovadinu". Film sa po neuveriteľne dlhom čase, teda viac ako 2 hodinách skončil a ja som mal chuť vykríknuť HURÁ, KONEČNE. Neuveriteľne stupídny film pri ktorom moje IQ kleslo asi o 10%, katastrofálny scenár, proste celé zle. Chcel som dať pôvodne 1 hviezdičku, ale to už by som bol priveľký pokrytec. Vytláčam to teda len tak-tak na 2*.

Godzilla II Král monster (2019)

Film vhodný len na sledovanie v kine s popcornom v ruke. Vtedy si ho viete patrične vychutnať. Ak by to dávali o nejaký čas neskôr v TV, zrejme by som si to už nepozrel. Nemalo by to ten želaný umocňujúci kinový efekt. To však neznamená, že Gozilla 2 je nejaký podpriemerný film, to nie, práve naopak. Ak sa chcete pobaviť, vypustiť trošku ventil a oddýchnuť si pri tomto absurdnom sci-fi, prečo nie. Rád som tento film videl, efekty boli veľmi dobre spracované, scenár však výrazne zaostával. Celkovo postavy ľudí, teda aspoň väčšina z nich, boli celkom zbytočné a namiesto dialógov ste sa museli pozerať len na ich ľaknuté výrazy, ktoré už v polovici filmu začali byť vcelku otravné. Ak tento film nebudete brať ani z 0,001% vážne, viete si ho celkom aj užiť. 3*

Jdi a dívej se (1985)

Najpreceňovanejší vojenský film, aký som kedy videl. Prvá hodina filmu bola takmer ako za trest. Psychovýlevy oboch hlavných postáv ma doslova iritovali. Úplne najhoršia scéna bola, ako sa brodia v bahne pri pokuse dostať sa na ostrov. Trvalo to nekonečne dlho. Neviem, nechápem ako môže mať také dobré hodnotenia. Tento film neodporučím nikomu.

Psí domov (2019)

Veľmi dojemný film s pekným posolstvom. Milovníci zvierat a hlavne psíčkari si prídu na svoje. Vtipné a veselé momenty sa striedali s dobrodružnými. Pre citlivejšie povahy je nutné počítať aj s nejakou tou slzičkou. Jediné mínus dávam za nedostatočnú prepracovanosť CGI, ktoré by v celkovom kontexte až tak nevadilo, ale scény, kde sa Bella túli s mačkou a neskôr aj s pumou priam bijú do očí.

Icarus (2017)

Fantastický, ohromný a dychberúci dokument. Toto by sa malo povinne odvysielať v každej mainstreamovej TV po celom svete. Teda mimo Ruska pochopiteľne :) Veľmi dobré spracovanie faktov a napínavá výprava samotného dokumentu podčiarkujú neuveriteľné výpovede toho najpovolanejšieho a to pána Rodchenka, ktorý z obavy o svoj život utiekol do USA, aby mohol svetu prezradiť pravdu. Jedinou smolou je len samotný rok vydania filmu a to rok pred olympiádou v Pekingu. Autori totiž ešte nemohli predpokladať, ako veľmi sa olympijský svet po tomto roku zmení.

Leaving Neverland (2019)

Po skutočne vyčerpávajúcich 4 hodinách....uff...ešte raz... 4 HODINÁCH !!! :) je potrebné povedať, že je to len rozprávanie veľmi úchylných historiek dvoch skrachovaných týpkov, ktorí boli údajne zneužívaní počas ich detského obdobia samotným MJ-om. Či sa skutočne diali veci spomínané v dokumente, môžeme len polemizovať. Môj názor nie je podstatný, ale minimálne je potrebné povedať, že "bez vetra sa ani len lístok nepohne". To, či sa jednalo o zneužívanie detí je už v plnej kompetencii policajných vyšetrovateľov. Čo však môžeme s istotou tvrdiť je to, že je to celé prinajmenšom DIVNÉ. A to hneď DIVNÉ vo viacerých veciach: 1, Prvou vecou je to, že obaja viackrát pod prísahou v tejto veci už v minulosti klamali. Prečo si to práve teraz rozmysleli, keď im už tiahne na 40tku a dochádzajú im peniažky...môžeme si len domyslieť. 2, Obaja svorne tvrdia, že im nejde o niekoľko miliónové odškodnenie, ale chcú len docieliť spravodlivosť. (Pripomína mi to klišoidné klišé na súťažiach MISS keď finalistka už nevie čo má v small talku povedať, tak zadelí "A želám si svetový mier!") Prečo potom to niekoľkomiliónové odškodné stále požadujú a nepoľavia z neho keď im predsa len ide len o spravodlivosť a nič iné? 3, Celý dokument je jednostranný. Neboli vypočutí ľudia z rodiny MJ, ale len strana poškodených a ich story telling. Dokonca ani vtedajší zamestnanci z Neverlandu. Režisér dokumentu na túto otázku v jednej show poznamenal iba stroho: "Načo by sme mali vedieť názor rodiny MJ?" 4, Tento story telling je stále len story tellingom bez žiadnych konkrétnych dôkazov. Tak ako to v rozprávaní býva, niektoré veci zvyknú byť pravdivé, inokedy sa zvykne niečo prifarbovať a upravovať podľa toho, ako chceme zaujať poslucháčov. 5, Obaja aktéri sú bezpochyby úchylní. Keď si pravidelne pohonkujú pri dospelom mužovi a nechajú si, aby im lízal rite a pritom sa obaja do neho svorne zamilovali je ÚCHYLNÉ. O tom že sa do neho zamilovali bolo v dokumente viackrát zopakované z ich úst. 6, Matky oboch aktérov nechali 7-8 ročné deti bez dozoru a nebolo im absolútne ani trochu čudné, že ich deti noc čo noc drichmú v jednej posteli s 30 ročným zrelým mužom, ktorého vlastne ani nepoznajú, mimo toho že je v tej dobe King of Pop. 7, Klamanie pod prísahou a krytie takto závažných sexuálnych deliktov, je trestným činom. Prečo sa teda neriešia aj viacnásobné krivé výpovede poškodených? Azda najčudnejšie na tejto veci je fakt, že mŕtvy človek sa už len tažko bude brániť. A to je asi na tejto veci to najsmutnejšie. Dokument je jedna veľká nuda a sklamanie. 4 hodiny by som si vedel predstaviť naozaj niečím zmysluplnejším.