Autostop (1977)

Zo začiatku som myslel, že to bude nudných 104 minút v aute a bude sa tu len kecať. Ale hneď ako sa Hess spýtal ženy Nera či mu ho nechce vyfajčiť tak sa to začalo. Okamžite sa začala zbesilá jazda, ktorá nekončí až do konca filmu. Príbeh je veľmi jednuduchý, že chlapík vykradol banku a s dvoma miliónmi sa chce dostať myslím, že niekde za hranice, ale to nieje podstatné. A na to potreboval samozrejme auto a tak stopol náš párik hádajúcich sa manželov. Corinne Clery je veľmi atraktívna žena čo si všimol aj David Hess a tak povedal Nerovi, že sňou bude mať sex. Ale neprišlo to hneď, ale až niekedy ku koncu filmu. Znásilnenie bolo veľmi dobre natočené a ten Nerov pohľad, keď sa musel na to pozerať ako cudzí muž strká svoj dick do jeho ženy, je nezabudnuteľný. Vidíme ako sa postavy v priebehu deja menia a to najmä Franco Nero. Svoju postavu zahral bravúrne. Do tohto atmosférického filmu ešte pridal hudbu Ennio Morricone, ktorý ten film tak trochu odľahčil. Je to proste podstivá filmárska práca na všetkých postoch od réžie, kamery, efektov, scenára až po hudbu. Jediné čo môžem tomu vytknúť je to, že som nerozumel niektoré dialógy. Ale to už je len a len moja chyba :)

Ruo sha (1994)

MASAKER!!! Jeden z najlpších exploitation aké som kedy videl a určite najlepší HK exploitation. Bol som z tohto filmu veľmi nadšený a aj po čase mám niektoré zábery živo v hlave. Hlavný "trýzniteľ" je úplne perfektne zahraný. Väčšinou som si myslel, že to nieje len herec, ale skutočný človek. Veľmi zaujímavý nápad bol vložiť príbeh do výrobne kde robia mentálne postihnutí ľudia. Tak vám ich príde ľúto a najmä hlavnej ženskej postavy, ktorá vyzerá veľmi nevinne a o sexe nemá ani potuchy. Vtom príde jeden narušný úchyl a znásilní ju. Toto bola fakt sila. Čo nasledovalo hneď potom som ešte v živote nevidel ako si v sprche veľmi drastickým spôsobom umýva prirodzenie. Ale to nieje všetko. Bola voči tomu úplne bezmocná aj keď a naďalej stále pracovala s týmto narušeným jej šéfom. A to čo sa deje na konci je totálna pecka! Nebudem sa tu už rozplývať nad dokonalosťou tohto filmu to proste treba vidieť. Snáď nieje nič čo by som tomu vytkol. Ešte jedno veľké plus je, že si tu odpustili nejaký hk trápny humor a film si celý čas zachováva svoju atmosféru a svoje tempo. Brilantné dielo.

Nue zhi lian (1993)

Bohužiaľ u mňa to nieje za plný počet. Tretí film z trojice HK CAT III exploitation s excelentným Anthony Wongom (prvé dva boli The Untold Story a Ebola Syndrome) si ma taktiež nezískal úplne, ale je to určite také dobré ako Untold Story ak nie aj lepšie. Možno sa pod môj výsledný moment zapísala kvalita ripu akú som videl alebo asi som na to nebol správne naladený. Celý tento film je smutný až depresívne naladený čo zase kazia chvíľky humoru, ktoré si asi HK produkcia nemôže odpustiť. Ale čo je dobré, že sa tu objavujú iba málokedy. Začiatok aj koniec sú brilantné len to čo je v strede sú zbytočne dlho naťahované ničnehovoriace a nudné scénky. A to je kameň úrazu. Toto mi asi vadilo vo všetkých troch filmoch a to je nevyrovnanosť tempa filmu. Znásilnenia a mlátenie svojej ženy Anthony Wongom vyznievajú veľmi brutálne a reálne. Skutočne vám príde ľúto Elizabeth Lee (žena Anthony Wonga), ktorá podáva tiež perfektný herecký výkon. Atomsféra tohto filmu je tiež veľmi smutná za výborneho hudobného doprovodu a taktiež znekľudňujúcich záberoch. Čo je ešte viac smutné, že podobné násilie sa deje aj v skutočnom živote a samy ženy s deťmi sú proti takýmto psychopatom úplne bezmocné. A nie vždy im pomôže polícia a skončí sa to ešte oveľa horšie ako v tomto filme.

Klan létajících dýk (2004)

Nechal som sa proste uniesť týmto výborným wuxia filmom preto je to za plný počet :)

San de huo shang yu chong mi liu (1977)

Tradičný HK martial art flick. Asi prvý film, ktorý si Sammo aj sám režíroval. Síce som ho nepoznal do zhliadnutia tohto filmu, ale zistil som, že to bola veľká chyba. Lebo Sammo je veľmi talentovaný martial artový herec. To čo tam predvádza on, ale aj ostatní herci je dych vyrážajúce. Za zmienku ešte stojí taktiež výborný Sing Chen, ktorý sa vždy pomodlí keď niekoho pošle k zemi. Okrem kung-fu to je ale príšerná nuda. Ničím zaujímavé scény s klasickou čínskou hudbou, ktorú veľmi nemusím. Vidno, že réžia ešte nieje veľmi dobrá a Sammo sa ešte má čo učiť. Taktiež mi vadil ten komediálny nádych tohto filmu. Hlúpe niekedy až groteskné scény ma vytáčali a do tohto filmu sa mi nehodili. Ešte jedno veľké plus tohto filmu je, že obsahuje veľmi dobré znásilnenie.

Král síly: Příběh Rickyho (1991)

Takéto filmy veľmi nemusím. Keď ide o kung-fu tak mám rád nech to vyzerá čo najreálnejšie a najtvrdšie. Ale tu sa päsťami prerážajú celí ľudia. Ale napriek tomu je toto výborný HK splatterový flick. Veľmi ma potešili hektolitre krvi a osobnosť a charizma Rickyho. Gore efekty sú väčšinou trápne čo je ďalší nedostatok. Ale taká scéna s rozrezaním brucha a škrtením Rickyho s vlastnými črevami je jednoznačne kultová. Alebo tiež scéna kde jedného týpka krásne rozseká na mäso. Byť väčšieho rozpočtu a temnej atomosféry po celý film tak by to určite mohol byť neopakovateľný zážitok.

Yi bo la bing du (1996)

Pre mňa o poznanie horšie ako ďalší explicitný nasilný film s Anthony Wongom a to Untold Story. Čakal som podobné potoky krvy, ktoré som tu veľmi nedostal. Scény z reštaurácie sú veľmi podobné tým z Untold Story aj to znásilnenie v reštaurácii je podobné, ale nedosahuje ani zďaleka takých kvalít ako už v spomínanom Untold Story. Čo je dobré je to, že tu nieje v popredí polícia, ale samotný psychopat Anthony Wong. Je taký vyšinutý, že keď náhodou zabil svoju malú dcérku, ktorú používal ako štít pred paľbou policajtov, tak povedal len It is not my fault. Herman Yau asi nemá príliš deti v láske keď aj tu nechal jedno zomrieť. Už na začiatku keď sa mu nepodarilo podpáliť malé dieťa tak som si myslel, že aspoň tu už nechá deti na pokoji. Ináč je tu perfektná atmosféra a nieje tu hlavné násilie a krvavé gore. Celým filmom sa nesie ponurná hudba. A záverečná desaťminútovka ma priklincovala ku stoličke.

Ba xian fan dian: Ren rou cha shao bao (1993)

Keďže obľubujem všetky úchylne brutálne krvavé flicks tak som si zohnal tento HK exploitation film. A bol som prekvapený. A to ako v kladnom tak aj v zápornom zmysle. Začnem tým čo mi vadilo. Asi najhorší bol ázijský humor, pri ktorom som sa občas aj zasmial, ale k tomuto filmu sa to proste nehodí. To by bolo v pohode keby sa tam objavoval len občas lenže objavuje sa tam permanente počas celého filmu. Určite som nečakal, že v tomto filme bude na plátne zobrazená viac polícia ako samotný řezník. A toho zahral Anthony Wong brilantne. Keby sa tam objavoval častejšie určite by to kúzlu tohto brutálneho flicku neubralo. Teraz prejdem na na pozitívne veci. Ako som už spomenul Anthony Wong hral veľmi dobre čo je také väčšie plus pri exploitation snímkoch, keďže vo väčšine hrajú amatérsky herci. Ten jeho pohľad keď zabíjal a následne doslova sekal svoje obete je proste neopakovateľný. Ďalej musím vyzdvihnúť výbornu hudbu, ktorá taktiež vytvárala perfektnú atmosféru a naopak kazili ju "vtipní" policajti. A teraz to hlavné a to je zabíjanie, gore a brutalita. Tá je tu asi na najvyššom stupni znesiteľnosti. Vraždí sa tu síce málo, ale keď uý na to dôjde tak to stojí zato. Druhá najlepšia scéna je určite celé znásilnenie pokladníčky. Je to dlhé a vyzerá to veľmi reálne keď sa žena bráni, ale bohužiaľ nemá žiadnu šancu. Túto scénu radím k tým najlepším aké som videl. A absolútna bomba je náš Untold Story o strašne brutálnom masakry Keď pozabíjal bývalého šéfa zo ženou a jeho 5 detí!!! To bola absolútna bomba, ktorá sa len tak nevidí. Nedávno som videl Toxic Avenger od Tromy kde tiež zrazili decko, ale toto je úplne iné. Kamera je všadeprítomná, pri každej vražde dieťaťa. Brrr. Fakt to stálo zato.

Bad Reputation (2005)

Opäť ma to ťahá ku plnému hodnoteniu lebo tieto filmy proste milujem. Klasický rape and revenge tak ako ho poznáme. Jim Hemphill si asi splnil svoj sen a natočil svoj rape and revenge, ale bohužiaľ s malým rozpočtom. To mi ale vôbec nevadí, lebo k skvelej zábave netreba áčkové efekty, ale stačí keď jedna sexi teenka, ktorá bola znásilnená a potom opovrhovaná celou školou sa vydá na cestu pomsty a zabije všetkých darebákov, ktorí jej ublížili. Hlavná postava je na tvári síce škaredá, ale v latexových čižmách, alebo v ružovej nočnej košeli s podväzkami vyzerá fakt sexi. Niekedy je v tomto flicku aj hudba, ktorá je výborná a umocňuje tým nejaké pocity. Veľmi pekný záber je ako znásilnená hlavná postava je prilepená lepiacou páskou k stromu so zalepenými ústami a nápismi na tele Slut a Ho. Pre priaznivcov exploitation uspokojivé, pre iných asi oničom a pre mňa viac ako len uspokojivé.

Upír Nosferatu (1922)

Videná verzia s farebnými filtrami a výborne vybratou a vloženou hudbou s dĺžkou 1:32:40.