• Krátkometrážní

Ways to Live Forever (2010)

"They didn't realize Sam and Ella together sounds just like...... salmonella." Celý styl filmu se mi velmi ale velmi líbil. Propojení hraného s vepsanými šipkami do obrazu nebo i ten příběh o chlápkovi, co objevil leukémii jako divadélko bylo skvělé. Byl to i velmi poučný snímek, protože jsem třeba nevěděla, že existoval cvok, co vyskákal na skákací tyči schody Eiffelovky. Já měla strach po nich jít normálně, natož ještě skákat tak, abych nespadla. Moc krásný byl i vložený příběh o oslavách zemřelých u různých etnik opět jako takové divadélko. Btw. to celý film sponzorovala Coca-cola? Protože podle velikosti reklamy bych si tipla, že minimálně 5/8 jo. Taky to byli rebelové, protože ve dvanácti chlastali višňový likér... "I never did understand why everybody wants to give you presents, when they find out you're dying." Sama si říkám, co jsem na konci čekala? Že nebudu brečet? Jasně že jo, když jsem takový ubulenec. Problém byl, že jsem dopotřebovala moje kapesníčky v zelené kostce Harmony a musela hledat, kde mám ty v normálním balíčku... mezitím jsem umírala na zadušení. Prostě moc krásný snímek.... kdy víte, co na konci přijde, ale stejně si to nechcete připustit.... kdy se dozvíte řadu zajímavých kuriozit... který vás vzdělává... který vás rozbrečí... který vás pobaví... který je originální...který je nádherný a kouzelná.... a kde hrají velmi nadaní herci jako Robbie Kay (který hrýl btw. Petra Pana v Out). Je veliká škoda, že ho vidělo zatím je 30 lidí.

Knězovy děti (2013)

Obávám se, že všechno, co mohlo o tomto skvostu být řečeno, již bylo napsáno do komentářů ostatních. Tak jen krátce - nezapomenutelný zážitek zasluhující si 5*, kterému nic nechybělo a naprosto předčil má očekávání (a vůbec mi nevadil ten zvrat v tragikomedii na konci, spíše naopak). Stopro si ho někdy v budoucnu znova pustím. P.S. Ten hlavní plakát je dokonalý. P.S.S. Z kazatelny v kostele číst krabičku kondomů, že nejsou nikdy 100% spolehlivé a Made in Taiwan byl jeden z velmi dobrých momentů filmu.

Dárce (2014)

Spoilery. "Release to elsewhere." prostě vás asi hodí do nekonečné mlhy přes okraj miniostrova.. to byl můj tip na začátku, ukázalo se, že jsem nebyla daleko od pravdy. Děti navrhují genetiké a pak je připíší nějaké rodinné jednotce, když dítě bude brečet, není vhodné a tak ho propustíme aka dáme mu injekci do hlavy a vhodíme do odpadní roury. "Barvy. Naši lidé si je vybrali nerozlišovat, ale vidět je je možné stále." A k tomu musím podotknout, že co se týče barevné stránky snímku, tak byla uchvacující.. postupně jsme se z černobílé přes nějaké tóny hnědé, červené, šedivě modré dostali k naprosto krásným barvám, které vidíme všude kolem sebe. Čas večerek bych ještě brala, zákaz vycházení taky.. to dřív bývalo, ale čas na spánek? Opravdu sci-fi pokud nejste dvouroční děcko, které se ale stejně kdykoliv může probrat a poruší zákaz. "Father, do you love me?" - matka: "Jonas, precision of language. Please." - sestra: "What does love mean?" - matka: "Jonas use a word so unrequited that it no longer has any application." Prostě když řeknete miluju tě, budete zprdnuti za to, že mluvíte sprostě :D Totéž slovo rodina, je sprosté. Jednoduše tento snímek mě uchvátil. Přesně podle mého gusta. A vůbec nevadilo, že tam nebyla použita žádná hudba, protože to přece nemají a neznají, to by byla zábava a to se u nich nevede, ale i ta jedna melodie byla úchvatná. A to, že to bylo občas přehnané jakože to malé mimino by dávno umrzlo při té cestě nebo chcíplo na vedro? No a co.. je co sci-fi, smiřte se s tím. 5* a vůbec mi to nepřijde neadekvátní ;)

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Tak tohle je the best... sestříhané z 500 filmů? A víte kolikáté v celkovém počtu bylo moje hodnocení u tohoto bonbónku? 500. Tomu se říká setsakryš náhoda... A nejen to, ještě to bylo neplánovaně mé 2500. hodnocení celkem. Zbytek komentáře doplním později, až to množství filmů vstřebám :) 25. 10. 2014: Už jsem to nejspíš vstřebala, takže tady pokračování. Samozřejmě, jak tu mnozí píšou bylo super, když si člověk mohl říct: Jo to jsou Úžasňákovi, jé to jsou Ostře sledované vlaky a hele už potřetí tu je záběr z Postřižin. Za druhé Chaplin tančící na Disco inferno. Za třetí co ten zlatý penis tam? A ještě za této písničky, kdy při vyjíknutí najednou baf :D Za čtvrté při znázornění orgasmu jsem měla největší výbuch smíchu... jeho ukončení spandutím mimozemšťana (0:13-0:16) na auto z Mužů v černém byl nejlepší. Za páté "Who is this fuck? - Go away." Za šesté jak spolu běželi po pláži.. za co ho proboha ta ženská tahala chudáka? Za sedmé když se dozvěděla, že je těhotná, tak píseň What a feeling z Flashdance. Za osmé prostě dokonalý hudební doprovod... těm scénám ta daná píseň vždycky dodala na vtipu, i když už jsem si myslela, že lepší to být nemůže. Např. při svatbě taková vesmírná, znám ji, ale zaboha si nemůžu vzpomenout na název nebo z jakého filmu. Za devaté jsme tam měli i trochu scifi, když se vrátili v čase. No a ten konec za desáté, když se v něm probudil upír a nejspíše jí hodlal rozsápat hrdlo při písni Love me thender. Hrozně jsem si tento snímek užila /a taky psaní komentáře a hledání příslušných odkazů :D/, je prostě dokonalý, úžasný, skvělý, zábavný, boží... vybrané záběry, zvolená hudba.. vše. Má však jedno mínus. Pokud jste nějaké filmy nebo hudbu nepoznali, tak z toho nekonečného seznamu pidimidiprťavoučkým písmem jste neměli šanci to zjistit.

Life Cycles (2010)

"I've once read that life is an act of suicide." Na začátek musím říct, že nejsem nějaký fanda bikerů a vůbec... kolo vytáhnu, když se potřebuju někam rychle dostat, ale tento snímek mě okouzlil. Celou svou koncepcí - život kola přirovnávat k ročním obdobím, svými nápady na jednotlivé scény a hlavně... naprosto úžasnými záběry krajiny i kol... prostě krásný příběh životního cyklu kola a přírody. Např. záběry, co mě nejvíce dostaly, že jsem prostě jen udělala "aaaach" - když byl vidět ten cyklista v kapce vody těsně předtím než spadla z větve (00:29:10), nebo střih na pavučinu s ranní rosou, která se potom proudem větru způsobeným jedoucím kolem prohnula a zatřepotala (00:29:03)... zažívala jsem vizuální orgasmy asi jako naposledy u Kings of summer. A ty okamžiky při výrobě trati (00:18:50)... tož ty byly úžasné.. ty detaily a zpomalené záběry.. i blbé zaprasené boty tady byly uměleckým dílem. Plus perfektní hudební doprovod.

3 Idiots (2009)

Ano prosím.. více takových filmů, aby byl svět veselejším a barevnějším a kouzelnějším. Bavilo mě to od začátku do konce, přestože to má 3 hodiny a je tam řada pěvecko-tanečních čísel. Např. pěvecko-taneční číslo na hajzlu... nevím, jestli jsem zrovna musela vidět Indy na hajzlech, jak pískají na prsty. A ta taneční čísla byla vůbec nejvíc humorná - hlavně to zamilované, jak vyměnili 4 interiéry a exteriéry a několikery kostými během jednoho songu - to muselo být asi hodně finančně náročné. By mě zajímalo, kdo odkud ukradl ten joke s testy - já ho znám třeba už z reklamy na losy, ale ten, kdo byl původce tohoto "triku" to vymyslel moc pěkně:) Velké plus filmu? Už umím předvést jak nastartuje indukční motor (na 1:00). Jinak i ve vážných situacích to prostě působilo komicky - když spadl z nevímkolikátého patra na beton a ještě žil? A pak místo hlavy nebo vnitřního krvácení mu operovali nohu? A nekomentuju ten porod radši vůbec :D Konec byl ale nejlepší... šok co? Doporučuju všemi deseti a nenechte se odradit tou délkou. pockat on spadl z nevimkolikateho patra na beton a jeste zil? a pak misto hlavy nebo vnitrniho krvaceni mu operovali nohu?

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

"Ve svém volném čase jsem vynalezl pěstní pozdrav, planking, strhávací kalhoty a zumbu." Tak tohle byl mazec (pardon za mluvu náctiletých). Tento snímek mě fakt překvapil, říkala jsem si, že to zas bude nějaká konina, kde naplácali všecko, co se dá /což teda pravda je/, ale byla to super zábavná konina, kde nacpali všecko, co v průběhu dějin našli. Narvali to tam s takovým důvtipem a rafinovaností, že se mi to neskutečně líbilo. Spousta a spousta různých gagů a hlášek a povedených scének např. když sfinga vyprdla loď nebo když Tut (faron) přistál na čelním skle z profilu a pak byl setřen stěračem. "Odhoďte kord a ustupte od té futuristické koule." Jo a teda Peabody je jiná liga... nejinteligentnější pes - a nejen to - i člověk na světě. Ani Indymu tyhle věci nedocházely tak rychle jako rozluštit jak se dostat z kobky. No a na konci, jak na ně padal trojský kůň, Titanic i florentská katedrála se sfingou... Kapku mi to připomnělo Zataženo, občas trakaře - taky tak nápadité. P. S. Žlutý meloun je nejsprostější druh ovoce!!!! (což je pravda - viz tady)

Hvězdy nám nepřály (2014)

Nelíbilo se mi to, protože dneska ráno když jsem vstala (koukala jsem se na to do dvou ráno), mám totálně napuchlé oči... jak teď budu celý den vypadat? Řeknu vám to.. Naprosto strašně. Film ze mě vymačkal tolik slz, prosmrkala jsem tolik kapesníků (kdo mi koupí nové, prosím?), snědla půl balíku sušenek a ještě k tomu přišla o dobrý spánek, jelikož s ucpanými dýchacími cestami se blbě spí. Teď vážně. Vážně se mi to líbilo... věděla jsem, že se mi to bude líbit, ale myslela jsem si, že tak dobré to nebude, že je to zas reklamové tornádo, jako u všech těchto velkých filmů se skvělým obsazením, které navštěvuje jen příbytky náctiletých pipinek, ale nakonec mě taky vcuclo a vyplivlo až když přišel klid po bouři... nikoliv však s hvězdým nebem - včera byla mlha jak hrom. Filmů s tímto tématem je samozřejmě spousta, z těch mnou viděných a dobrých můžu jmenovat Now is good - které se místy dost podobalo, ale ta změna, která zde nastala.... no ta vás prostě dostane! Říkala jsem si, že plná palba bude přehánění, že to bylo tak na 4*, ale... ale ty moje napuchlé oči svědčí o něčem jiném.

Jacques Henri Lartigue: The Boy Who Never Grew Up (2004) (TV film)

J. H. Lartigue byl dle mého mínění génius... Řekla bych něco jako Mozart ve fotografii. Samozřejmě hodně tomu dopomohlo prostředí... vzhledem k tomu, že vyrůstal v bohaté rodině, která neměla nic lepšího na práci než si furt jen hrát a blbnout s nejnovějšími vynálezy jako motokáry, letadla, plavání v sudech atd. Asi těžko by se u něj génius mohl projevit, pokud by byl syn chudého ševce. Byla jsem překvapena, že není více známý. Já sama jsem o něm poprvé slyšela na přednášce asi před půl rokem a to mi dalo podnět snímek najít a vidět. Horko těžko bych u něj vybrala svou nejoblíbenější fotografii, protože většina z nich je naprosto úžasná a člověku nad tím zrak stojí, jak mohl zachytit malý kluk na ty staré velké krámy něco tak fantastického... zachycení pohybu. Dokonalost. Ve snímku byla spousta jeho fotografií, i ty které jsem ještě neznala, zároveň propojeno pohledem na jeho fotografie a způsob provedení odborníky, také vsuvky rozhovoru s jeho synem, vsuvky hrané s nějakým chlapcem jako jím a také čtení z jeho deníků (což byly velmi příjemné a zajímavé části) a pak bohužel nezbytné vsuvky "moderátora", který to zbytečně dělal popularizovanější než by musel. K tomu všemu dokument doprovází adekvátní příjemná hudba - 4,5* K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=By5zjQQ4VzY (je to rozděleno na 4 části, tohle je odkaz na 1. z nich)

The Other Side of the Game (2014)

Tak jo.. už mi chybí jen poslední z The imagination series, ale tohle je zatím zaručeně nejlepší. Oprava po zhlédnutí poslední je to rozhodně nejneočekávanější a nejpovedenější. Nepostrádá to napětí, naprosté zmatení diváka ohledně charakteru filmu a velmi nepředvídatelné vyústění, které vykouzlí úsměv na tváři. Celá série obsahuje za prvé stejný skript asi 7 vět a za druhé nějaké typy uvěznění a každý režisér se s tím popral jinak. Ale Kiara C. Jones s tímto kraťasem se zvládla podle mého mínění nejlépe. K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=djIhHnYeAY0