Kouzla králů (2008) (TV film)

V rámci produkce naší vlasti v oblasti pohádek je tahle nadprůměr. Avšak, stále výrazně pokulhává za těmi, které vznikaly před 20 a více lety. Mno, těmhle dobám je už definitivní konec a musíme si zkrátka zvyknout, že kouzlo pohádkové nahrazuje kouzlo počítačové. Někteří z hlavních představitelů se ani nedokázali vžít do své role, například "princovi" by lépe slušela role 512. halapartníka umístěného zcela vzadu na louce. Ve scéně s letící lebkou se scénárista patrně inspiroval hrou Doom 3, ještě mohl přidat několik zombíků. Hudební doprovod pro mě byl naopak milým zpestřením. Přeji všem...Veselé Vánoce :-) ║24.12.2008║

Legenda o Zorrovi (2005)

U některých filmů by bylo lepší, kdyby zůstalo pouze u jednoho dílu. Legenda o Zorrovi na mě působila klasickou vykrádačkou úspěchu prvního dílu bez hlubšího dějového zpracování. Navíc příliš sebejistý a štěstěnou oplývající Zorro, který zvládá 8 metrovými skoky dohánět koně, k výslednému dojmu z filmu taktéž příliš nepřidal. Vše alespoň zachránily velmi povedené efekty, i když jich nebylo příliš, a celkové prostředí. ║15.11.2008║

Elektra (2005)

Šedý průměr pátečního večera: měl-li být tento film ukázkou bojových akcí, pak rýsující se potenciál z úvodu filmu zůstal nenaplněn. Měl-li být o duchovnu a morálnímu procitnutí, pak jsem pravděpodobně nic nepochopil. Film si zaslouží stěží dvě hvězdičky, právě o tolik ho pozdvihla z úplného propadliště krásná a svůdná Elektra a několik málo zdařilých scén. Nejvíce mi utkvěl v paměti souboj s hlavním bossem využívajícím ke své obraně a skrývání levitující přehozy na nábytek. ║1.11.2008║

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Osobně považuji seriál Akta X za ne-li nejúspěšnější, pak určitě pro mně nejbližší seriál, který byl kdy natočen. Film Akta X – Chci uvěřit snad ani nelze považovat za důstojného pokračovatele hlavní myšlenky seriálu, jako spíše nostalgické připomenutí, že prvotní řada seriálu byla spuštěna již před 15-ti lety. Těžko se hodnotí průměrná kriminálka, kterou nám tvůrci předložili, nechci-li si zkazit své vzpomínky na seriál. Co pro něho bylo tabuizováno a nepředstavitelného, zde se stává realitou: Scully a Mulder jsou milenci. Taktéž vedlejší dějová linie, ve které se Scully rozhodne léčit chlapce neobvyklou metodou, mi přišla poněkud úsměvná a pro film zbytečná. A jak se vlastně léčí neobvyklé metody? Inu, nejprve je nutné nalézt si návod na googlu. Děkujme webmasterům, že ho vůbec máme :-) A malá perla na závěr: filmem zazní několikrát i čeština, z úst zdravotní sestry ve vedlejší roly. Že by malý bonus za postavení radaru? ║31.10.2008║

Lidská skvrna (2003)

Zvrácenost amerického soudního systému se stala osudným Colemanovi Silkovi, stárnoucímu děkanu prestižní akademie, který po vykonstruovaném obvinění z rasismu je nucen univerzitu opustit. A když mu nedlouho poté umírá jeho žena, leckdo by ztratil smysl svého života. Coleman Silk je však jiný, navzdory svému věku oplývá životní vitalitou a jeho cestu životem mu zkříží o polovinu let mladší žena. Milenecký vztah je natolik nevyvážený, jak by jen mohl být. Faunia Farley se potlouká životem, živí se nejnuznějšími pracemi a bojuje s nepřízní vlastního osudu. Vztahu navíc není přáno okolní společností ani bývalým, psychicky narušeným manželem Faunie. ● Vykreslení soudobé společnosti ve filmu Lidská skvrna, jejich předsudků i svázaného myšlení je natolik jemné, že se výsledný dojem z filmu rozplynul jako pára nad hrncem. Napomáhá tomu i herecké obsazení hlavních představitelů: milenecký vztah mezi Anthony Hopkinsem a Nicole Kidman je natolik málo uvěřitelný, že bych snáze uvěřil předvolebním slibům našich politiků. Mnohem více přínosná a poutavá byla druhá dějově potlačená rovina filmu, ve které ambiciózní sotva 20-ti letý Coleman je nucen vzdát se vztahu ke své rodině, chce-li splnit svá životní předsevzetí. ║25.12.2010║

Zodiac (2007)

Zodiac se díky medializaci vlastní osoby stal možná nejslavnějším zločincem Ameriky. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let je podepsán pod několik vražd, z nichž další se snažil přivlastnit a proslul svojí korespondencí s policií i zástupci místních novin. 2 500 vyšetřovaných osob, léta marného pátrání a chybějících důkazů. Když je po 22 letech konečně identifikován jednou ze svých přeživších obětí, po srdečním infarktu uteče na onen svět. ● Amerika má ráda velké příběhy a má ráda tajemno, proto již pouhé 3 roky po prvním zločinu Zodiaka, kdy byl ještě v plné síle a plné produktivitě, vchází do kin první film o něm. Verze z roku 2007 by se nechala označit za dokumentární film zveřejňující známá fakta i mnohé z dohad, které o maniakovi kolovaly. Bohužel, i úroveň filmového zpracování jako by odpovídala sedmdesátým létům minulého století. Tvůrci vnesli do filmu velmi málo kreativity a prachbídnou práci s kamerou. Snad jediným přínosem filmu je postava karikaturisty Roberta Graysmitha a jeho celoživotní zanícení záhadou, jejíž rozluštění pro něho bylo důležitější než-li blaho vlastní rodiny. ║21.6.2010║

Vzhůru do oblak (2009)

Hrdinou jejich mládí byl Charles Muntz, dobrodruh a objevitel obřích vodopádů. Carl s Ellie vždycky toužili napodobit ho, léta však plynula a v jejich životě bylo vždy něco důležitější, co jim cestu překazilo. Až oba zestárli, Ellie zemřela a Carla již jen čeká cesta do domova důchodců. Touha spnit jejich dětský sen je však silnější, pomocí obřího množství balónků nafouknutých héliem zvedne svůj domek do oblak, aby s ním zamířil vstříc latinské Americe a umístil ho k vrcholu vodopádu. Na své cestě má však nečekaného pasažéra, malého skauta Russella, který touží získat svoji poslední skautskou známku za pomoc seniorovi. ● Asi jsem na některé filmové žánry již příliš starý. Příliš si všímám skutečnosti, že i samotná pointa filmu je založena na klamu nevědomých dětí - helium z balónků vyprchá po 12-ti hodinách. V celkovém měřítku je 3D grafika animovaného filmu velmi zdařilá, hned dvě z ústředních postav se však tvůrcům hrubě nepovedly: malý Russell budí dojem, že byl vytvořen naklonováním některého z letících balónků. Pes Dug je směsicí čehokoliv, k něčemu milému, hezkému či alespoň zábavnému má však daleko. Hlavní myšlenka filmu - přesunutí domku coby nostalgické vzpomínky na svoji celoživotní lásku k vodopádu je slaboduchá až trapná. Podílení se na záchraně obřího opeřence je pro změnu příliš zabaleno do moralizování mládeže a mít věčně užvaněného Russella někde po ruce, asi ho bez váhání něčím praštím. Film Vzhůru do oblak je velmi dobrou ukázkou stále se zlepšujících animátorů, postrádá však vtip, nadhled i ryzí dětskou radost. Druhou polovinu jsem již přetrpěl a doufal ve velmi brzký konec. ║18.6.2010║

Demolition Man (1993)

Takže si shrňme základní fakta, píše se rok 1993. Film Demolition Man se snaží být komedií, v mnohých momentech však připomíná tragikomedii. Pokusy o humor jsou chudokrevné a po několika sekundách na ně divák zapomíná. Film Demolition Man se snaží být akčním filmem, velmi výrazně však snižuje prestiž hlavních představitelů coby model akčních filmů. Jsou postaveni do role elitních vojáků, ani celý zásobník jim však nestačí, aby toho druhého trefili z 10 metrů. Angažovat se v téhle žabařině a pobíhat v barevných teplákách opravdu neměl Wesley Snipes za potřebí. Film Demolition Man se snaží být sci-fi filmem a pouze v téhle oblasti dohání pošramocené krédo. Nový svět, bez násilí, sprostých slov a všeho, co člověku škodí, je jako balzám na duši všem morálním puritánům. Při prohlídce nového světa však nedoporučuji používat příliš mozek, mohly byste objevit logické nesrovnalosti, které by Vám dlouhou dobu vrtaly v hlavě. Sandra Bullock, kdysi mi byla sympatická a patřila mezi mé oblíbené herečky. Možná z důvodu, že v polovině devadesátých let jsem byl odkázán na 3 televizní programy a novodobých akčních filmů potažmo herců bylo k mání jako šafránu. Nyní s odstupem let a při srovnání s celou plejádou hereček ze všech koutů světa, Sandra Bullock je opravdu špatnou herečkou. Její ztělesnění naivní policistky je snad to nejhorší, co film Demolition Man postihlo. ║13.6.2010║

Zmizení (2005)

Oslepen láskou je schopen člověk prakticky čehokoliv. Když se Brandon ocitne odkopnut a vypuzen svoji láskou, pln odhodlání se pouští po stopách své zbožňované. Po Amily jakoby se však zem slehla, pohltily ji spáry drogového podsvětí. Tu ránu utrčí, tu rozdá, rozhodující však je, že své milované je čím dál blíže. Nalezne ji v ústí stoky, s rozpuštěnými plavými vlasy, mrtvou. Jeho odhodlání však nekončí, vypátrá jejího vraha, pokud ovšem dříve nepadne. ● V netradičním pojetí střižená detektivka, tak by se nechal charakterizovat film Zmizení. Přesto si vůči zpracování neodpustím nekompromisní kritiku. Jednotlivé prolílání postav filmem mi přišlo jako hra na mozaiku. Brandon při svém pátrání svého přítele Hlavu vždy nalézá v ústraní, sedícího a opřeného o budovu školy, jako by pro něho jiný smysl života než-li rozhovor s Brandonem nebyl. Stejně tak další setkání a rozhovory budí dojem přílišné inscenativnosti. Z mnoha postav menšího či většího významu, zcela bezesporu mi byla nejsympatičtější postava hlavního bosse a záporáka Draka. Nečekaně mladistvá tvář a nečekaně nevinné vzevření anglického gentlemana, jenž ovládá obchod s bílým práškem. ║18.3.2010║

Nezvratný osud 4 (2009)

Americké automobilové závody nascar, adrealinová zábava přinese tentokráte fanouškům mnohem více zážitků, než-li by čekali. Ale ne všichni si je odnesou domů. Po souhře náhod vzplane ohněm a létajícími koly celý stadion, z jeho útrob se však zachrání skupina diváků, která vyslyšela Nickovo katastrofické vidění. Se smrtí je však těžké pořízení, rozhodne-li se přijmout někoho do své náruči, není úniku. Lori, Janet a Hunt coby Nickovi přátelé již brzy budou čelit málouvěřitelné výzvě smrti. ● Dle konceptu předchozích dílů je Nezvratný osud 4 taktéž vyvražďovačkou nepřítelem, kterého nelze přemoci. Měl-li bych posoudit kvalitu všech dílů, nejnovější dopadl snad nejhůře a jen málo toho dokáže nabídnout oku diváka. Snad jen pohlednou dvojici hlavních představitelek a ukázku, jak správně má vypadat film ve 3D provedení. Závěrečný střet se smrtí v prostorách kina měl svoji myšlenku i variabilitu, většina dalších pasáží jako by však byla vynuceným dějstvím velmi kvapně spěchajícím krátkou kapsu diváka okrádající stopáží. Série Nezvratný osud bohužel potvrzuje prokletí většiny jiných sérií, s přibývajícími čísly přichází filmové vyčpění a zklamání. ║25.10.2009║