• Fantasy

Hranice nemožného - Ti, které jsme opustili (2011) (epizoda)

Peterov návrat sa neobišiel bez narušenia časopriestoru, čo spôsobilo enormné množstvo časových anomálii a kolízií. Hrátky s časom ma vždycky fascinovali a v tejto epizóde si ich užijeme viac než len dosť. Od cestovania v čase, cez časovú smyčku, až po zmrazenie určitého momentu, či najrôznejšie časové skoky a obraty, tiež ľudí prežívajúc déjà vu i strácajúc čas. Walter sa snaží za každú cenu vyhýbať svojmu synovi, lenže aj on musí uznať, že ten nápad s Faradayovou klietkou sa mu podaril. Petre a Livvy sú neskutoční, a keď dôjde na témy ohľadom ich spoločnej minulosti a čo Olivia pre Petra znamenala, vtedy pociťujeme vskutku pozoruhodnú intenzitu. I pri tej záverečnej scénke som naprosto plesal z toho, ako Oliv naklonila hlavu, pousmiala sa na Petra a vzadu za ňou iba jasne žiarilo svetlo.

Hranice nemožného - Obnovení (2011) (epizoda)

Uzdravenie obidvoch svetov si vyžiadalo svoju daň a tou bolo Petrove vymazanie z histórie. Došlo ku kompletnému premazaniu a následnému pretvoreniu časovej osi, v ktorej po novom už Peter nehral žiadnu rolu. Každopádne sa z nejakého dôvodu zase vrátil, aj napriek tomu, že v tejto timeline evidentne predstavuje časový paradox. Peter sa ocitá v obzvlášť prekérnej situácii, svet už nie taký, aký si ho pamätá, a jeho blízky si naňho nevedie spomenúť. Jedinú nádej vkladá do rúk Waltera dúfajúc, že na niečo príde. Oboje rozhovory medzi otcom a synom boli maximálne emocionálne vyhrotené. Čo sa vyšetrovania týka, tak zase máme tú česť s prehľadnými Shapeshiftermi, kedy prídu nanajvýš vhod Petrove znalosti. A tou konverzačnou scénou medzi Walterom a Ninou som sa jednoducho nechal unášať.

Hranice nemožného - Subjekt 9 (2011) (epizoda)

Olivia sa prebúdza v prítomnosti nebezpečnej formy energie, ktorá ju od tohoto momentu neprestajne prenasleduje. Walter v tejto prízračnej entite vidí istú spojitosť s jeho experimentovaním s cortexiphanom, konkrétne odkazuje na subjekt, ktorý disponoval schopnosťou astrálnej projekcie. Keď sa Liv na konci stretne s týmto prízrakom, tak dá na svoje inštinkty a intuíciu, čo jej zabráni v jeho zničení. Vzápätí nato sa Petrove konečne podarí vrátiť na tento svet, avšak jeho uvítanie nebolo zrovna najprívetivejšie, nakoľko si naňho nikto nepamätá. Pri pohľade na vzájomné stretnutie Petra a Olivie som zostal rozčarovaný, keď si spomeniem na to, čím všetkým si už títo dvaja museli spoločne prejsť. Medzičasom sa Walter navzdory svojmu šialenstvo snaží všetkých presvedčiť o svojej príčetnosti.

Hranice nemožného - Osamění (2011) (epizoda)

Tentoraz Fringe Division čelí kolónií agresívnych húb, ktoré po sebe nechávajú mŕtve telá. Na nich pozorujeme veľmi rýchli rozklad, ktorý dal vzniknúť smrteľne nebezpečným pórom, ktoré môžu každú chvíľu explodovať. Táto entita však v svojej skrytej podstate je inteligentným organizmom, ktorý sa snaží komunikovať s chlapcom tak, že si s ním vytvorí psychické puto. Waltera mi je veľmi ľúto, poslednú dobu je totižto neustále rozrušený, keďže jeho myseľ je zaťažovaná halucináciami. Walter žije v zdaní, že prichádza o rozum, než ho Olivia vyvedie z omylu. Ukázalo sa, že obaja zdieľajú tú samú víziu a tým pádom sa nejedná o výplod jeho psychózy. Olivia má tiež starosti o to, či Lee je schopný vstrebať všetky tie nové skutočnosti, ktoré zaručene museli zmeniť jeho pohľad na to, ako vníma svet.

Hranice nemožného - Jednoho říjnového večera (2011) (epizoda)

Velice dobre psychologicky podkreslená epizóda, pri ktorej zabrúsime do mysle sériového vraha, ktorý javí známky psychopatie i vysokej inteligencie. Kombinácia všetkých týchto faktorov poriadne zavarila pri vyšetrovaní druhej strane a tak sa zo zúfalstva obrátia na nových spojencov o pomoc. A tak z jedného vesmíru do druhého bol premostený forenzný psychológ, ktorý je alternatívnou verziou nášho podozrivého. Okrem iného sa tiež dočkáme viacerých scén, kedy dochádza k vzájomnej interakcii oboch Olivii, ktorá je naprosto božia. Skrátka je medzi nimi cítiť, že sú z rovnakého cesta, bez ohľadu na rozdiely spôsobené inými rozhodnutiami. A tá scéna v aute bola vážne senzačná, alternatívna Oliv javila očividný záujem o svoj náprotivok a bolo to vzhľadom na tému rozhovoru veľmi pohnutlivé.

Hranice nemožného - Ani tady, ani tam (2011) (epizoda)

Tak s novo nastolenou timeline zažívame veľké obrodenie. Aj to málo, čo zostalo z Petra, sa začalo vytrácať. Oba vesmíry sú nútené k vzájomnej spolupráci a vzhľadom k očividnej nedôvere, ktorá medzi obidvoma stranami panuje, pôjde o beh na dlhú trať, pokiaľ si chcú zaistiť lepšiu budúcnosť. Ani naša Olivia neverí tej druhej Olivii o nič lepšie a vyčíta jej, že postráda morálne princípy. Alternatívna Liv si však s tým neláme moc hlavu a reaguje s istým nadhľadom, i keď dosť uštipačným spôsobom. Taktiež sa do hry vracia agent Lee, ktorý natrafil na ďalšiu desivú a nevysvetliteľnú udalosť. Leeova zvedavosť a nekompromisnosť stavia Oliv do pozície, kedy je dohnaná k vzájomnej participácii na vyšetrovaní. Súbežne s týmto fenoménom ohľadom nového druhu Shapeshifterov sa vynárajú nové záhady.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 2: Kmeny Tatooinu (2022) (epizoda)

Zas si nepomôžem a znova je namieste zmieniť seriál The Mandalorian, nakoľko aj The Book of Boba Fett kombinuje typické westernové trópy a presúva ich do Sci-Fi kulís. Zápletka tejto epizódy sa točí predovšetkým okolo nájazdníkov z vlaku, ktorý prepadávajú miestnych Tuskanov, čo podnieti Boba Fetta tento vlak prepadnúť. Akčné sekvencie boli tentokrát naozaj elegantné a nepostrádali na napätí. Tiež sme sa čosi nové dozvedeli o kultúre, zvykov a tradíciách púštneho národa Tuskanov, takže to vítam veru pozitívne. A na konci asi ten psychedelický trip na mňa až moc zapôsobil, keďže som si nemohol pomôcť nesmiať sa, ale skrátka tie palice mi prišli strašne vtipné. Čo sa súčastnosti týka, tak Lord Fett bude musieť preukázať svoj uplatnený nárok na teritória ponechané Jabbba Huttom.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 1: Cizinec v cizí zemi (2021) (epizoda)

The Book of Boba Fett sa paralelne pozerá na dve časové roviny príbehu. Začína nám to flashbackovými zábermi na udalosti, ktoré nasledovali po tom, čo sa Boba Fettovi podarilo uniknúť zo Sarlacca. Hneď ako prvé prišiel kvôli Jawaom o svoju zbroj, neskôr nato ho uväznili piesoční ľudia Tuskeni, u ktorých sa vyznamenal tým, že pokoril akési púštne monštrum. Keď sa prenesieme do budúcnosti, tak Boba Fett sa pokúša presadiť svoju autoritu, čoby nového Lorda a Daimyoa zločineckého podsvetia na Tatooine, nakoľko si uzurpoval trón po Jabbovi Huttovi. Nebránim sa ani porovnávaniu s Mandalorianom, ktorý oplýval podobnou temnejšou atmosférou. Soundtrack je aj tu slušný, avšak tomuto seriálu skrátka chýba šťava, drive, originalita a v podstate nejaká vlastná tvár či štýl.

Hranice nemožného - Den, kdy jsme zemřeli (2011) (epizoda)

Z novej alternatívnej časovej línie som naprosto unesený. Peter sa stáva živým svedkom toho, čo jeho rozhodnutie spravilo s oboma svetmi, ten paralelný de facto prestal úplne existovať a ten náš sa zase nachádza v dešparátnom stave. Ide o dystopický predobraz budúcnosti, kedy vortexy a čierne diery sú na dennom poriadku. Každopádne sa tu nájde aj niekoľko svetlých momentov, ako napríklad, že Peter a Oliv sú si svoji, spoločne plánujú si založiť rodinku i dokonca Ella vyrástla do krásy. Naneštastie aj v tomto nastane zlom, keď Liv tragický umiera, načo sa Peter začne utápať v svojom žiali. Walter nakoniec prišiel na spôsobom, ako preniesť Petrove vedomie späť do minulosti, aby zachránil obidva vesmíry. Akonáhle však poslúžil svojmu účelu, vznikom časového paradoxu prestane existovať.

Hranice nemožného - Poslední Sam Weiss (2011) (epizoda)

Z intenzity tejto epizódy mi prebehli zimomriavky po celom tele. Svet je nasiakli strachom a Walter sa úpenlivo snaží nájsť východisko z tohoto chaosu, ktorý je spôsobený elektrickými výkyvmi v atmosfére. Walterova myseľ je zakalená obavami o život svojho syna. Na druhú stranu si však nelámal hlavu s tým, že ho trafil blesk dvakrát po sebe. Olivia spolu s Samom Weissom sa snažia prísť na spôsob, ako sa zbaviť silového poľa, ktoré bráni Petrovi vstúpiť do skazonosného stroja. Jediným riešením sa zdá byť využitie Oliviiných skrytých vlôh, ktoré jej umožňujú ovládať telekinézu. Zakončenie bolo strhujúce, prenikavo gradujúce a predovšetkým išlo o žmýkačku na emócie. Tá osudovosť a previazanosť Petra s Oliv je do neba volajúca. A tie flashbacky do toho celý tento okamžik ešte viac naddvihli.