• Fantasy

Hranice nemožného - V zastoupení (2012) (epizoda)

Počas vtiahnutia do ďalšej snovej sekvencie sme znova pocítili to nepríjemné mrazenie. Až Peter musel nakoniec zasiahnuť, aby vytrhol Oliviu z tejto nočnej mory, po ktorej však zostáva stále otrasená, dokonca až do takej miery, že sa jej celé telo chveje. Keďže si Walter nedokáže spomenúť na jednotlivé fragmenty plánu vedúce k porážke Observers, tak sa musí náš tím vrátiť späť do Walterovho laboratória, kde v jantáry je uchovaná nahrávka s ďalšími inštrukciami. Olivia však nie je príliš nadšená z metód, ktoré jej dcéra Etta využíva na extrahovanie potrebných informácií. Aj vniknutie do budovy Lojalistov malo svoje napäté okamžiky a Henriettine prahnutie po pomste takmer ohrozilo celú operáciu. Táto epizóda nám poskytla vskutku unikátny pohľad na Lojalistov a z určitej časti aj na Odboj.

Hranice nemožného - Přenosový slučovač myšlenek vzor 11 (2012) (epizoda)

Finálna séria nemohla začať lepšie, než paralizujúcou smršťou emócií. Na pozadí invázie Observers došlo k mrazivému odlúčeniu Petra a Olivie s ich dcérkou Henriettou, čo nastolilo emocionálne intenzívnejšie tempo príbehu. Znovu zjednotenie našej rodinky dokázalo skutočne rozcítiť, Peter s Ettou boli skvostní, oslobodenie Olivie a jej následne stretnutie s dcérou zahrialo u srdca, a aj Walterov emočný prejav pred jeho vnučkou vedel zahrať na citovú strunu. Najsilnejším momentom bola však srdcervúca konverzácia medzi Petrom a Livvy, ktorá otvorila staré rany. A ten záver bol velice skľučujúci a melancholický, nakoľko Walterova fragmentovaná myseľ pod náporom agónie podvedome vymazala jediný plán na porážku Observers. Avšak akýmsi kontrastom k jeho beznádeji bola kvitnúca hlavička žltej púpavy, ktorá symbolizovala vytrvalosť ľudského ducha i príchod jari a slnečných dní. Tento kvietok predstavuje lásku, nádej a pokoj. Ani tá najčernejšia temnota neznamená absenciu svetla.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 4: Bouře se blíží (2022) (epizoda)

Flashback, ktorý nevnáša do série nič vyslovene nové, áno, bolo nám síce ukázané prvé stretnutie Boba Fetta a Fennec, počiatky ich vzájomnej spolupráce, znovunadobudnutie strateného vlastníctva, no a ešte sme nazreli i do útrob Sarlacca, ale to nemení nič na fakte, že ustavične prešľapujeme na mieste. Od seriálu som nečakal žiadny svetoborný príbeh, ale ten scenár ja vážne plytký a miestami aj dosť skratkovitý. Na konci to vyzerá, že pôjde už naozaj do tuhého, nakoľko vojna je na spadnutie a Bobovi sa hoci nepodarilo vytvoriť vojnovú alianciu, ale aspoň docielil neutralitu ostatných hláv rodín podsvetia Mos Espy. A nesmiem zabudnúť ani na to, že Boba má nového rekruta, ktorým je práve Black Krrsant.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 3: Ulice Mos Espy (2022) (epizoda)

Za mňa dosť rozpačitá epizóda, poriadne ani neviem, čo si o nej mám myslieť, je taká nijaká. Nablýskaný dizajn speederov sa absolútne nehodí k celkovej potemnelej vizualizácií seriálu, no vlastne keď sa nad tým zamyslím, nehodí sa to ani do Star Wars univerza vo všeobecnosti. A to ešte nehovorím o tej naháňačke, ktorá bola hrozne nezáživná. Huttovia sa konečne odhodlali prejsť do ofenzívy a tak vyslali do boja Black Krrsanta, aby nadobro skoncoval s Bobba Fettom, čo sa mu však nepodarí. Skutočnosť, že sa dvojčatá zriekli svojho nároku a zároveň ponúkli Rancora ako výkupné za Wookiea, nemení nič na fakte, že sa Boba Fett bezprostredne rúti do područia rysujúceho sa vojnového konfliktu, ktorý rozhodne o tom, kto si nakoniec obháji svoj nárok na Jabbove dedičstvo na Tatooine.

DOTA: Dračí krev - 2. kniha (2022) (série)

Druhá séria DOTy sa drží štandardov a kvalít tej prvej. Stále sa jedná o rovnako dobre premyslené a epické fantasy, ktoré sa vyžíva v spletitých príbehových linkách a množstve komplexných charakterov. Postavy vám prirastú k srdcu ešte o niečo viac než v predchádzajúcej sérii, i keď na ich charakterový vývoj nie je až toľko veľa času a priestoru, koľko by im právom náležalo. Do seriálu vstupuje nový neprebádaný element a tou je politika, ktorá až vrámci tejto sezóne nadobúda svoju skutočnú a ucelenú podobu. So (znovu)nastoleními politickými otázkami sa mierne uberie na dobrodružnom aspekte, ale nebojte sa, akcie je stále dosť a keď na ňu dôjde, dokáže byť skutočne surová, krvavá i veľkolepá. Negatívom tohoto epesného príbehu je do istej miery jeho skratkovitosť, ku ktorej dochádzalo na môj vkus až príliš často. Príbeh sa neprestajne ženie dopredu a nie je dostatočný priestor pre intímnejšie momenty a voľný priechod emóciám, výnimkou sú záverečné epizódy. Ale inak ide o veľmi solídnu akčnú zábavu, ktorá je vyváženou zmesou temnoty a strohého humoru. A väčšina filozofických myšlienok sú hodných zamyslenia. Tento fantazijný svet pôsobí každou novou epizódou rozsiahlejším dojmom a jeho lore sa spolu so zložitým príbehom neustále rozvíja a prehlbuje. Po animačnej stránke nemám seriálu čo vytknúť. Z môjho pohľadu najväčším zážitkom vrámci 2. série bolo rozhodne zakomponovanie mojich dvoch milovaných postáv z hier, Lina the Slayer and Crystal Maiden, obzvlášť dračia sestra si (okrem môjho srdca) ukradla takmer celú túto sezónu pre seba. 8/10

DOTA: Dračí krev - Neskutečné město (2022) (epizoda)

Toto je nová Hra o Tróny, toľko zvratov a šokujúcich úmrtí sa tu udialo, že je extrémne ťažké to všetko naraz rozdýchať. Každé víťazstvo má svoju cenu, niekedy až príliš vysokú. Postavy umierajú vo veľkom a vysporiadanie sa s ich stratami je velice bolestivé. Neskutočne horkosladký koniec, ktorý báječne funguje vďaka skvelo napísaným postavám, ktoré nie sú iba nejakými figúrkami rozostavanými v šachovnici, kde skutočnými hráčmi sú zdanlivo božstvá a draci. Nie, na každom z nich záleží, každá ľudská bytosť, ktorá robí svojské rozhodnutia, môžu rozhodnúť o osude sveta. A celé je to zabalené do dychberúcej akcie, ktorá naberá epickým rozmerov. Spoiery! Nečakal som, že niekedy uvidím bojovať Kadena po boku Slyraka. A Mirane konečne v sebe objavila skryté svetlo, čo bolo však podnietené Marcinou smrťou.

DOTA: Dračí krev - Fialová hodina (2022) (epizoda)

Upozornenie na veľmi závažné spoilery! Tak dianie v tejto epizóde ma úplne položilo na kolená, som v koncoch. Každé jedno rozhodnutie má svoje následky, nič sa nedeje len tak náhodne. Invoker sa snaží zavŕšiť znovuzrodenie bohyne Mesiaca Mene, ktorá prežíva vo Fymryn, čoby jej reinkarnácii. Fymryn je tiež súdené zabiť Selemene, miesto toho však ušetrí jej život a k tomu ešte nechtiac obnoví i jej predošlú moc. Lina sa otvorene priznáva k svojej zrade, keďže nedokáže naďalej žiť s tým, že by Davionovi klamala. Jej emócie, vášeň a temperament ju zradia aj na druhýkrát, čo sa jej žiaľ tentokrát stalo aj osudným. Strašná škoda, že naša dračia dcéra nás opúšťa takýmto tragickým a šokujúcim spôsobom. Na chvíľu sa mi zastavilo srdce, keď som ju po prvýkrát uzrel nehybne sedieť na cisárskom trónu. Zostalo po nej prázdne miesto.

DOTA: Dračí krev - Dívka s hyacinty (2022) (epizoda)

Lina the Slayer jednoducho kraľuje! Vydávame sa po stopách jej minulosti, ktorá senzačne kontrastuje so súčasným dianím. Flashbackové zábery krásne zachytili jej životnú púť, počas ktorej prišla k svojmu menu. Každopádne až terajší pohľad na svet jej umožnil zavŕšiť túto cestu svojou najväčšou ambíciou. Ale späť na začiatok, Davion sa ocitá v područí Slyraka, s ktorým zvádza úchvatný súboj naša Lina o dušu jej priateľa. Medzitým sa podarilo Mirane vymaniť zo svojho hlbokého a smrti blízkemu spánku. Gro tejto show bola rozhodne politická diskusia pred senátom, ktorá bola hoci búrlivá, ale plodná. Dramatický vstup Liny a Mirany na scénu sprevádzala neuveriteľná intenzita, po ktorej bezodkladne nasledovalo mrazenie. Celú scénu si suverénne ukradla pre seba Lina a jej horlivý zápal pre vec.

DOTA: Dračí krev - Pohřbívání mrtvých (2022) (epizoda)

Tým konverzačným pasážam medzi Invokerom a Selemene mimoriadne prospieva to, ako je do nich vsadený ten melancholický tón. O nič menej depresívne to nie je ani okolo situácie s princeznou Mirane, ktorá upadla do akéhosi snu o smrti. Toto balansovanie na hrane života a smrti sa nesie v súznení s flashbackmi na princezninu minulosť. Vrámci nich nám bolo vyzobrazené prvé stretnutie Mirane s Marci, smrť jej rodičov i moment, kedy sa z nej stala princezná Mesiaca. Ani cestovanie Fymryn s ľuďmi sa nezaobišlo bez trpkej pachuti, nuž svet, v ktorom sa DotA odohráva, je dosť neľútostným a dyspotickým miestom na život. A mnou milovaná Lina bola opäť naprosto božia, zbožňujem ju! Na jednotivé rozhovory medzi Linou a Davionom som vskutku obdivne vzhliadal, nakoľko boli veľmi pútavou formou napísané.

DOTA: Dračí krev - Pusté a prázdné moře (2022) (epizoda)

Lina the Slayer and Crystal Maiden, splnený sen! Ich súrodeneckú rivalitu sa podarilo zachytiť perfektne, v niektorých situáciách to bolo naozaj odľahčujúce. Tie Ralaiine poskytnuté rady, ako ju majú ohovárať pred jej sestrou, mi tiež vykúzlili úsmev na tvári. Návšteva Liny bola naprosto skvostná, vskutku veľmi sympaticky ju uviedli do seriálu. A to následne Linine predvádzanie sa v akcii, kedy podpálila celé mestské ulice, bolo neskutočne pôsobivé. Zatiaľ čo Mirane vstupuje do vysokej politiky a hneď v prvý deň sa jej podarilo vytvoriť množstvo nebezpečných nepriateľov. Na záver dôjde k znovu stretnutiu Daviona s Mirane, na čo však udalosti naberú na strmom spáde, a to ani tá uhrančivosť z ich vzájomných pohľadov nestihla poriadne doznieť. Neuveriteľne ma šokovala Miraneina náhla smrť.