Billy Elliot (2000)

Aj napriek tomu, že rozumiem baletu zhruba tak, ako psychokybernetike, nejakým zvláštnym spôsobom ma film zaujal, dokonca som Billymu držal palec, aby sa mu splnilo to, čo v živote chce. Skvelý Jamie Bell to parádne roztočil a ako tak čítam jeho biografiu, tak si kladiem otázku: Dal sa vôbec obsadiť do Billyho role správnejší herec? ;)

De Gaulle Intime (2005) (TV film)

Nestranný pohľad na osobu, a snaha o objasnenie charakteru a dôležitých rozhodnutí De Gaulla prostredníctvom jeho žijúcich potomkov a dobových záberov. Tak má vyzerať kvalitný dokument a ja som sa zase dozvedel pár nových vecí o tomto významnom francúzskom vojakovi, generálovi a politikovi.

Hokejový zázrak (2004)

Príjemný športový kúsok z čias, keď hokejoví brankári nosili masky, ktoré od nich potom odkukali tvorcovia hororov, bankoví lupiči a Ice-T s kapelou Bodycount :) Istá dávka amíckeho patriotizmu sa postrehnúť dá, ale tak by to bolo asi aj v prípade, že by film natáčala ktorákoľvek iná krajina.

Lilja (2002)

To vykreslenie bezútešnosti ruskej reality, deciek čuchajúcich lepidlo zo sáčkov, rozpadnutých sídlisk a opustených armádnych objektov bolo fakt husté. Ani sa nedivím, že Lilja tak veľmi chcela vypadnúť, že uverila každej ponuke. Zlatý Luník IX :)

Skřípění (2003)

Pekné baby, štipka humoru, dobrá skate hudba a pekné kúsky chalošov na doskách. Na to sa vždy rád pozriem.

Rudý baron (2008)

Ďakujem tvorcom za ozrejmenie niektorých mojich medzier z histórie 1.sv. vojny, čo im ale nemienim odpustiť sú absolútne nelogické strihy vždy, keď sa udialo niečo podstatné v Manfredovom živote. Vyslovene ma to vytáčalo, podobne ako príbeh orientovaný na citové dojenie nežnejšej časti populácie príbehom lásky s belgickou sestričkou. Čo už, keď chceme, aby niekto prišiel do kina, tak musí byť aj romantika. Tiež ma napríklad zaujalo "bojové" pomaľovanie lietajúceho cirkusu, kde sa na dvojplošníkoch dala nájsť vedľa seba Dávidova hviezda spolu so Železným krížom a barónov stroj v duchu hesla "Nechcem byť nenápadný, chcem aby sa ma báli" :) Celkovo ale dobré.

Charlotte Gray (2001)

Celkom slušná "odbojárska" dráma, tentokrát z malebného prostredia francúzskeho vidieka. Tie veci, ktoré sa tam diali v 1944om až tak malebné neboli. Každopádne, mňa asi neprestanú zarážať pohľady na učiteľov posielajúcich svojich žiakov do pracovných táborov a francúzskych vojakov nakladajúcich svojich ľudí do vlakov smerujúcich kdesi do Poľska. Shit!

Ten Největší (2007)

Tak zase po dlhej dobe komédia, čo stála za to a celkom ma dostala do kolien. Doporučuje 9 z 10tich členov zboru väzeňskej a justičnej stráže :)

Poslední čtvrťák (1995)

Brutálne skutočný film o hospodárskej situácii v 20tych rokoch v USA (nie moc nepodobnej tej dnešnej), o sne jedného chlapca a o tom, aké ťažké bolo pre neho zarobiť (blbých) 25 centov. Väčšina z nás si asi ani nevie predstaviť, že nemá obyčajný "štvrťák" na kino a má sa rozhodnúť, či ho radšej neminie na jedlo... Veľký Al ako vždy výborný.