Ohlédnutí (1968)

Film, který jsem poprvé viděl v pokročilé perestrojce (1988?). Tenkrát na mne udělal mohutný dojem, když ukázal všechna ta tabuizovaná témata (partyzáni po 9. květnu, násilná kolektivizace, procesy, osud sovětských zajatců...). Dialog mezi věřící komunistkou a skeptickým a cynickým intelektuálem (kterážto postava mi silně přípomíná Kačerova redaktora z Flirtu ze slečnou Stříbrnou), kteří stejné historické události vnímali každý jinak ze své perspektivy. Film na svou dobu odvážný, ale trochu nesoudržný. Snad je těch témat až moc. Smuteční slavnost či Kočár do Vídně mají vždy jen jedno z těch zde užitých témat a jsou údernější. Trochu mi též vadila J. Třebická, když hrála svá mladší já, přece jen ten věk byl vždy vidět. Přesto, hodně dobrý film.

Olympic v Paříži (1968) (TV film)

Hezky zachycená dobová hravá atmosféra. Inspirace Perným dnem a podobnými filmy a klipy jasná. Ale je slyšet, že olympické písničky vyzní nejlépe v češtině, ta občasná angličtina je spíše srandovní.

Oratorium pro Prahu (1968)

Je vidět, že je to točeno pro cizinu. První půle se snaží navodit dojem, že Československo se v šedesátých letech stávalo normální zemí. Navíc je zde zdůrazněno, že je zemi s dávnou tradicí a svébytnou kulturou, žádná asijská provincie SSSR. No, a pak ten šok se záběry ze srpnové okupace. Je cítit ta snaha tvůrců získat pro Československo podporu Západu. Jasně, že to bylo naivní, ale aspoň opravdové. Ten novější anglický komentář je nudný děs.

Osamělá vlčice (1968)

Ach ano, dechberoucí balancovaní na laně a rajcovní černý přiléhavý kostým, to jediné mi zůstalo jako matná vzpomínka na dávno v letním kině (načerno) viděný film. Tenkrát (asi v r. 1969, 1970) naprostá senzace, po letech stále shlédnutí hodný kousek. Jistě, nic zvláštního, takových lupičských příběhů byly jistě natočeny veletucty, ale tenhle je pro mne ochucen nostalgií...

Pražský Sherlock Holmes (1968) (TV film)

Jen taková televizní drobnost, ale je v ní více hereckého umu než v tuctu dnešních nekonečných seriálů. Lahodná jednohubka.

Raport (1968) (TV film)

Zlatý šedesátý!!! Kdy za málo peněz bylo občas i hodně muziky. Po tomto filmu je jednomu líto, kolik času a talentu promarnil V. Menšík ve všech těch přiblblejch srandách. Výkony všech herců jsou zde všechny nadstandartní, ale Menšík je všechny přehraje. Kam se na tenhleten kousek hrabou všechna ta populární americká dramata z vězeňského prostředí. 4, 5 *.

Rivoluzione sessuale, La (1968)

Dle názvu a roku vzniku čekal by našinec pomalu nějaké dobové porno. Ale on ten film je spíše sexuálně "kontrarevoluční", neb zde ta "revoluce" nevede ke štěstí a k osvobození, leč k prázdnotě a k znechucení. Nicméně, protože se děj odehrává v celkem uzavřené skupině "lepších lidí", snad to má být i kritika buržoazní společnosti, která sexuální revoluci chápe jako čirý hédonismus, tedy naprosto konzumeristicky, takže jim nepomůže ani orgonový akumulátor. Celkem je to film dobově trochu přeintelektualizovaný či snad spíše pseudointelektuálský.

Romeo a Julie (1968)

Když jsem před drahnými lety viděl tento film poprvé, tak jsem na něj vydržel, ač jsem byl do té doby klasickou kulturou takřka nedotknut, zírat až do konce jen kvůli té Julii, která mi připadala tak krásná, až srdce usedalo. Od té doby jsem docenil i další stránky tohoto filmu, ale na Julii zírám pořád.

Rudí horolezci (1968) (seriál)

Cha! Rádoby akční a nechtěně komický dederónský seriál - jeden z mnoha, který se snažil divákům sugerovat myšlenku, že nacistické Německo se jen hemžilo komunistickými odbojáři. Neinformovaný divák se pak divil, že se vůbec ti náckové mohli dostst k moci. Běžná odbojářská kovbojka je zde vylepšena tím, že se část děje odehrává na horolezeckých úvazech na skalách Saského Švýcarska. Jednu z rolí hraje Hanjo Hasse, který udělal kariéru i v čs. filmu - jako představitel těch nějvětších náckovských hajzlů.

Satanik (1968)

Kriminální filmová povídačka postavená na jekyllhydeovské zápletce a exteriéru hlavní hrdinky, který je vskutku pozoruhodný, ba z celého filmu vlastně to nepozoruhodnější. Moje hodnocení není objektivní, ale mám rád šedesátá léta a zde je ta jejich atmosféra občas pěkně zakonzervována. Navíc má film hezké dobové titulky s kvalitní melodií a též scéna striptýzu je opravdu, ale opravdu rajcovní (byť na dnešní standard velice decentní). Slabé tři hvězdičky.