Psychoville (2009) (seriál)

Na podobných šialenostiach si niekedy viem vypestovať peknú závislosť ale musia ma niečím zaujať. Psychoville a jeho sedem 30 minútových častí som zhltol za jedno poobedie takže pozerateľnosť to pre mňa malo skvelú a dokázalo to udržať moju pozornosť (aj keď fakt neviem povedať čím to bolo). Navyše anglický humor moc nemusím ale tu mi tak nejak pekne sadol. Všetky postavy sú narušené do morku kostí, jedna bizardnosť strieda druhú a na konci to nedávalo takmer žiadny zmysel. Osobne mám pocit že koniec seriálu si robil srandu zo všetkých možných klišovitých zakončení rôznych filmov. No skrátka Psychoville má svoje kiksy ale pre mňa boli tentokrát tak nejak vykompenzované tým ostatným. Na druhú sériu sa celkom teším. Netradičný seriál. Tých 30 minút na jeden diel bolo presne akurát.

Pátek třináctého (1980)

A sme doma. Presne o tomto stále hovorím. Friday the 13th a fenomén, ktorý okolo tejto série vznikol je pre mňa nepochopiteľný pretože sa jedná o úplne klasickú B-rated vyvraždovačku, ktorá ale, narozdiel od jej priamych konkurentov v podobe Halloweenu, Nočnej Mory a mnohých ďalších, nudí ako hrom od začiatku do konca, nedarí sa jej ponúknuť nič zaujímavé, a čo je najhoršie je nechcene komická takým spôsobom že nemôže na plno zapadnúť ani len do tej triedy ,,serióznych,, slasherov. Film sám seba neberie ani len trochu ako nadsádzku a potom sa pomaly každou druhou scénou ničí. Všeobecné hodnotenie je tentokrát na mieste s tým rozdielom že pre mňa to je ešte o 10-20 percent menej. (niekde okolo 45 tich). 2 hviezdy. Veľká slabota.

Noc oživlých mrtvol (1990)

Aj keď by sa niekomu by sa mohlo zdať ( a obyčajným mainstreamovým horrorovým žrútom sa zrejme aj zdá ) že remake má vďaka o 20 rokov neskoršej výrobe a s tým nevyhnutne spojenými lepšími maskami a ,,efektami,, potenciál prekonať originál, nie je tomu tak ani náhodou. Romerova atmosféra ( ktorá bola to najhlavnejšie čo robilo z pôvodného filmu vysoký nadpriemer) je nenávratne fuč a zostala iba banda tupohlavých nesympatických postáv ktoré z toho všetkého robia nie poctu ale výsmech originálu. Vlastne tomu neprospela ani jedna zo zmien ktoré Savini urobil. Réžia je polovičná, dejové výkyvy v lepšom prípade zbytočné, v horšom katastrofálne ( vďaka zmene záveru filmu a jeho bezvýznamnému naťahovaniu to u mňa kleslo ešte o triedu nižšie). Proste nie. Zombie žáner nepatrí medzi nejaké moje chuťovky ale klasika z roku 1968 bola napriek roku výroby viac ako skvelá. Savini a jeho remake je oproti nej starý obžutý kus plesnivého chleba. Ale ako hovorím, oveľa väčšiu šancu uspieť u dnešného horrorového publika má práve toto.

Sauna (2008)

Po usporiadaní myšlienok a s niekoľkohodinovým odstupom musím povedať že pozitívne pocity prevládli takmer naplno a so Sauny sa stal výborný atmosférický a prekvapivo aj vizuálne skvelý film. Pomalý, ale miestami až skoro až poetický nádych , herecká bezchybnosť ( ktorá srší hlavne s Villeho Virtanena ) a nejednoznačný symbolický dej. To je Filth. Navyše úplne rozumná stopáž ( zaujímavé je že sa mi to zdalo dlhšie a NEVADILO to ani náhodou ) takže nie je čo riešiť. Podobných filmov veľa určite nie je. Nedajte sa zmiasť veľmi hlúpym obsahom tu na CSFD. Bohužiaľ niečo takéto zostane nedocenené.

Austrálie (2008)

Sklamanie ako hrom. Moje osobné problémy s Australiou boli hlavne v réžii, v dĺžke filmu, ktorá je vzhaľdom na obsah absolútne neúnosná a v skratovom obsadení ( Jackman aj Kidman sú vynikajúci herci ale koho napadlo nasadiť ich do tohto musel byť skutočný génius). Odkladal som to skoro 2 roky a mal som pri tom zostať. Špatná nuda.

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Po prvej sérii je je jasné že toto je opäť jeden z tých supernadhodnotených seriálov ktorému by pasovalo pekných 70 percent. V podstate to nie je zlé, mne trvalo trochu dlhšie nájsť cestu k postavám, ktoré sú občas sympatické, občas hlúpe, a občas nehorázne trápne. Po nejakých šiestich, siedmych dieloch sa dostavila taká tá klasická seriálová zotrvačnosť kedy síce viete že nepozeráte nič výnimočné ale aj tak to pozeráte ďalej lebo sa to pozerať proste dá. Čo mne vadilo najviac boli miestami tie nehorázne tupé dialógy a humor niektorých hlavných postáv ( najhoršie je na tom suverénne Shirley ktorá je absolútne neznesiteľná po väčšinu času ) a takisto úplne zbytočné ,,morálne ponaučenia,, na konci každého dielu. Naopak najlepšie na tom boli Abed ( tradičná postava takmer každého nového ,,komediálneho,, seriálu ale tu veľmi dobre zahratá ), a dekan Pelton. Z prvých 25 tich dielov boli ale naozaj dobré možno štyri. Trošku málo. Niekomu zrejme stačí k štastiu menej. Mne nie. 3/5. Či začnem aj s druhou sériou to je momentálne tak 50:50. UPDATE : Druhá séria pozretá a dvíham na 4. Teším sa na trojku.

Spolubydlící (2011) odpad!

Ak niekto nedokázal prekuknúť čo za hovienko to bude už z traileru, garantujem, že po prvých 5-10 minútach budú mať jasno v tom čože sa to ide diať, úplne všetci . Je to jedna z tých tupých pubertálnych maškarád ktorá môže zaujať iba niekoho kto videl v živote dokopy 2 a pol filmu, a na ktoré sa dá pozerať do konca iba v tom prípade že človek chce vedieť do akej veľkej demencie, stupidity a ohranosti to celé ešte môže zájsť. Ľutujem toho chudáka na poste režiséra ktorý si myslel že s touto splaškou si urobí niečo iné ako hanbu. A slovné spojenie komická tragédia dostáva po záverečných titulkách úplne nový rozmer. Zbytočnejší film by som hľadal len veľmi tažko. Pri tomto hnoji pôsobí aj nedávny Cravenov skrat My Soul To Take ako vec ktorú by sme mali vynášať do nebies. Hodnotenie mi tu nestačí pretože dať tomu odpad je urážka tých čiernych písmenok.

Mazací hlava (1977)

Depresívna čiernobiela atmosférická psychodrama prekladaná bizardnými obrazmi so záverom s takmer horrorovými prvkami ,za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani majstri žánru, v podaní Lyncha? Hell YEAH. Vážne ma nenapadá kedy naposledy sa mi stalo aby ma niečo obklopilo takým spôsobom ako Eraserhead. Audiovizuálne vynikajúce kedy tie továrenské zvuky pridávali celému predstaveniu presne to čo by tam inak chýbalo. Toto ale skrátka nie je, ani nemôže byť film pre každého. Davidova prvotina nie je príbehovo tak ,,dokonalá,, ako Lost Highway alebo Mulholland, ale všetko si to vynahradzuje emočným dopadom na diváka. Film určený výhradne pre neskorú večernú hodinu kedy je všade naokolo úplne ticho a tma. Vtedy treba stlačiť PLAY.

Vražedný termín (2009)

Balancovanie na hranici odpadu a jednej hviezdy. Nebyť toho odporúčania jednej nemenovanej osoby aby som tomu, pri všetkom na svete, dal šancu tak sa na to zvysoka vyserem a obídem to oblúkom. Už len ten názov mi hovoril že si mám dať pozor. No a na hodnotenia sa obyčajne vôbec nepozerám ale tuto mi tých 40 percent pasovalo priam nádherne pri pohľade na ten plagát. No nič, splnil som čo som sľúbil, zostáva zhodnotiť. Za Brittany. ,,Budiž ji zem lehká,,

Hra o trůny (2011) (seriál)

Scifi a fantasy tvorí prakticky 100 percent môjho čitateľského denníka, takže pred pár dňami keď som prvý krát (!!!) zistil že HBO stojí na prahu uvedenia epickej fantasy Game of Thrones, veľmi som sa čudoval akože som o nej ešte nikdy nepočul. Malé ospravedlnenie hádam bude keď poviem že fantasy akosi podvedome stále kladiem až na druhé miesto ( LOTRa paradoxne považujem za jednu z najlepších vecí akú sa kedy podarilo natočiť) a pokiaľ ide o knihy veľkú časť pozornosti žerie hlavne science fiction. Ničmenej. Už keď som začal čítať o čom má celá táto sága byť, prišlo mi to ,že týpek ktorý to napísal ( osobne mi to meno nevraví absolútne nič ) sa nechal vo veľkej miere inšpirovať pre mňa doteraz nepokorenou jednotkou,čo sa týka dark epic fantasy, Tadom Williamsom. Ak niekto pozná Game of Thrones nie je možné aby nepoznal Dragonbone Chair, Stone of Farewell a Green Angel Tower ( prípadne neskorší Shadowmarch kde sa Williams už tiež tak trochu vykradol ). Prvý diel tohto tu zatiaľ pre mňa nemá zmysel hodnotiť v rámci série pretože idem úplne naslepo ale ako pilotná časť to nebolo úplne zlé aj keď tak nejak tuším že z toho roztečený nebudem ani pribúdajúcimi minútami. Úvod teda zatiaľ nepriniesol nič z čoho by som mal dôvod skákať pod povalu, navyše obávam sa že na nejaké epické výpravné scény zbytočné peniažky neboli, keďže pár krát bol rozpočet cítiť už v prvej pomerne komornej časti ( 60 miliónov? HA čo to je na takýto projekt ), ale na nejaké verdikty je samozrejme skoro. Zatiaľ pri tom zostávam. PILOT 3/5 UPDATE : Tak po druhej časti to ostáva na takisto na troch. Uvidíme čo prinesie ďalší vývoj udalostí ale žiadne veľké veci sa zatiaľ nekonajú. Ďalších komentárov sa zdržím kým to nebude za polovicou. Tam si budem môcť dovoliť posúdiť veci ktorých sa obávam už teraz.