Vendelínův očistec a ráj (1930)

Vcelku zdařilá komedie ve stylu Otce Kondelíka, ale byla by ještě lepší, kdyby režisér Pražský pár měsíců počkal a natočil ji už jako zvukovou, klidně se stejným hereckým obsazením. Zvuk zde vyloženě chybí.

Perfektní shoda (2015)

Příjemný romantický doják, který mi dal to, co jsem od něj očekával. Vadili mi jen dřevění herci a špatný dabing.

Jindra, hraběnka Ostrovínová (1924)

Tak tady si Kubásek vybral jednu ze svých slabších chvilek. Film je špatně natočený, místy téměř amatérsky, teprve ke konci se dojem trochu zlepšuje. Mary Jansová se na titulní roli nehodí, taková obtloustlá dívka průměrného vzhledu, těžko říct, co na ní pan Lípa viděl. Z hereckého obsazení zaujme pouze J.W.Speerger.

Krásná vyzvědačka (1927)

Na svou dobu pro českou kinematografii nezvyklý špionážní námět, poměrně velkorysý rozpočet, zručná režie (včetně akčních scén), výborné výkony Livie a Speergra... Zkrátka - k mému překvapení - hodně povedený český němý film.

Bourák (2020)

Asi chápu, o co tvůrcům šlo - natočit totálně ulítlou bláznivinu, kde postavy nemusí mít konzistentní charaktery a na nelogičnosti se nehledí. Jenže aby to fungovalo, musel by film za 1) mít mnohem vtipnější scénář a hlavně za 2) by režisér musel být schopen vše natočit s brutální komickou nadsázkou, v extrémní stylizaci. Což se nestalo. Režisér se o nadsázku asi snažil a na některých místech se mu to i povedlo, ale většinou režíruje velmi těžkopádně a unaveně, následkem čehož mnohé scény a gagy, které byly potenciálně vtipné, nefungují a působí trapně či hluše. Herci nebyli vedeni k jednotné stylizaci, takže hrají s různou mírou komické nadsázky (někteří dokonce i zcela civilně) a výsledkem je chaos. Veronika Marková dostala první velkou příležitost a snaží se, ale na mluveném projevu bude muset do budoucna ještě zapracovat (ale je sexy). Kristýna Boková nikdy hrát neuměla (ale je taky sexy). Ivan Trojan a Jiří Macháček si vedou asi nejlépe, i když jim ty role moc nesedí. V této podobě je Bourák nudný a nevtipný, ale nemusel být, kdyby měl schopnějšího scenáristu a režiséra.

Batalion (1927)

Po tom vychvalování od filmových historiků (zdejší osazenstvo neberu vážně) jsem čekal dobrý film. No, nedočkal jsem se. Je pravda, že některé aspekty filmu lze pochválit: kameru, realistické vykreslení prostředí pražské spodiny, výkon Hašlera a Fialy. Ale dál už je to horší. Režisér hned od začátku nasadí rychlé tempo a místy až klipovitý střih, což ale tomuto příběhu vůbec nesvědčí. Pravý opak by byl přiléhavější. Dále: Scénář věnuje vedlejším figurkám stejnou pozornost jako hlavnímu hrdinovi a ten tak nemá ke svému psychologickému prokreslení dostatek prostoru. Nemluvě o tom, že herci ve vedlejších rolích jsou si typově velmi podobní a divák se občas neorientuje, kdo je kdo. Luboš Bartošek zařadil Batalion mezi desítku nejlepších českých němých filmů. Za mě: ani náhodou.

Příchod temné noci (2019)

Smrtonosná past po italsku v céčkovém provedení. Blbý scénář nacpaný klišé, neobratná režie, neschopní herci a akční scény tak amatérsky provedené, že jsou spíš k smíchu. Dolph je kupodivu zatlačen do pozadí a celou dobu vypadá, že ho to moc nebaví (ani se nedivím). Většinu akčních scén za něj oddřou jeho kolegové z týmu. A když už se sám dostane do akce, působí spíš jako důchodce s artrózou než akční hrdina. No jo, všichni stárneme. Celkově je to klasická céčková nuda.

Alpha Code (2020)

Je to čistokrevné sci-fi céčko se spoustou nelogičností a nesmyslů (např. co udělají tajní agenti, když chtějí chytit hlavního hrdinu ? Najdou ho, omráčí a nechají ležet v lese, aby se mohl po jejich odchodu probudit a utéct.) Film je nízkorozpočtový, natáčený v Česku asi ve třech lokacích (nejčastěji v lese), akce je málo, scénář je hloupý a Denise Richards už vypadá hodně opotřebovaně. Na druhou stranu režie celkem odsýpá (dvorní režisér Seagala Keoni Waxman) a uvidíme tu řadu českých herců, z nichž největší prostor mají Sabina Rojková, Jordan Haj a Marek Vašut, který si tu střihne souboj s Randym Couturem. No nekupte to !

Vlastníci (2019)

Filmy odehrávající se celé v jedné místnosti se musejí umět, natož když jde o komedii. Dobře, herci hrají (většinou) skvěle, některé slovní přestřelky jsou vtipné. A teď zápory: 1) Filmy většinou v závěru vrcholí, Vlastníci naopak jsou směrem ke konci čím dál horší (holt podobný záměr neunese celovečerní metráž), nemluvě o tom, že řada vtipů se opakuje do omrzení. Kdyby to bylo o polovinu kratší, bylo by to lepší. 2) Tereza John Rambo dostala Českého lva za co ? Hraje úplně stejně (blbě) jako vždy. Ale co se divím, když rok předtím dostala Lva nemehlo Křenková za Všechno bude. 3) Ve výsledku jde vlastně o alegorii, přesněji řečeno o politický pamflet Pražské kavárny, kde - jako obvykle - největší svině jsou Babiš, komunisti, burani, a xenofobové, nejlépe z toho vychází paní předsedkyně s manželem (nepochybně členové ODS, TOP 09 nebo aspoň Miliónu chvilek) a příslušníci menšin (gay a Japonka).

Perníková chaloupka (1933) odpad!

Uvažuju, jestli jsem někdy viděl horší český film. Pokud by tu byla mínusová stupnice hodnocení, dal bych tak mínus 50%. Tady je špatně úplně všechno.