Dracula (1931)

Kultovní Bela v kultovním filmu o kultovní postavě.

Kostka (1997)

Tento film jsem poprvé viděl před asi sedmi lety. Už tehdy mě zaujal originální myšlenkou až bestiální zvrácenosti lidské fantazie v likvidaci jiných lidí. Kostka si v podstatě velmi chytře pohrává s lidskými pudy a tzv. ponorkou nemocí. Základní otázkou se tak stává: "Čeho všeho jsme schopni v hraničních situácích našich životů?" Ačkoli je kostka prošpikována nejrůznějšími vražednými pastmi, je největší zbraň ukrytá v lidech samotných. Spolupráce je cestou k životu, přesto jsou naše egoistické pudy silnější, než altruismus. Nábožensky symbolický konec s "prosťáčkem", který vchází do světla jen dále rozvíjí důležitost sociálních institucí a kooperace. Avšak nejzajímavější je myšlenka nic nedělání. Ačkoli by náš život měl být naplněn aktivitou a bojem o život, snaží se nám kostka vnutit myšlenku statičnosti. Nalezení správného místa a setrvání na něm. "Životní energie" nás nakonec k "nirváně" dovede sama. Ačkoli bradl3y vtipně podotkl, že podobnou myšlenku můžeme najít v hororové sérii SAW, tato statičnost jde proti proudu. Za takovéto rebelství má u mě body na víc.

Poslední skaut (1991)

Nej, nej, nej hláškoidní biják pro opravdový chlapy!!! Znáte noir filmy s Humphreym? Tak tohle je jejich nejlepší derivát v 80./90. letech. Jen přibilo víc akce, kulek a s nimi řízných slovíček!

Red 2 (2013)

Divák u tohoto snímku musí provést mentální lobotomii a přijímat kosmos filmu tak jak je servírován. Zasadně se neptat: "Kde kurva vzali tak rychle Lotuse?", "Kdy proboha stačil dát tu bombu do přihrádky?", "Co to do čerta je červená rtuť?", "Kdy stihl Malkovich sehnat indenticky vypadající klíč?" a další a další a další. To nesmíte dělat!!! Uvolnite se a nemyslete, jen konzumujte. Pak vás film bude bavit svými hlášky a grotesknímy partnerskými vztahy.

Jasmíniny slzy (2013)

Film především o Cate. Woody dokáže překvapit, avšak nikoli v tomto snímku. Vše co tu uvidíte, pohrávání si s časovými rovinami, vybroušené dialogy (monology), popisná práce kamery, to vše už tak nějak znáte a nepřekvapí vás. Na druhou stranu je to možná ten důvod proč na Woodyho všichni chodí. Už dávno nejsou jeho snímky plné humoru (především slovního), který kolem sebe šíří malý obrýlený neurotik. Po několika letech psychoanalýtického klystýru se z Woodyho stal znalec lidské mysly a s přehled divákovi podává syrovost nás samotných. V průběhu celého filmu budete chtít Cate nafackovat, až dospějete na konec, budete ji chtít oplakat.

Rango (2011)

V dnešní záplavě animáků, jejichž úspěch je postaven na parodii známých filmů a poněkud extravagatních hrdinech je tentp snímek sympatickým z jednoho důvodu. Western. Vše co se ve filmu objevuje funguje dobře a ačkoli se nejedná o žádnou velkou invenci, rádi to promineme, neboť se jedná spíše o dobrou zručnou práci, či spíše evoluci. Film tak nepřináší žádné velké překvapení, ale příjemné pobavení.

Narušení (1999)

Skutečně kvalitní snímek, který otevřeně odhaluje herecký talent ústřední dvojice. O čem ten film je? O tom jak je život zkurvenej a jaký svině jsou lidi. Člověk se nedokáže ubránit vzpomínce na Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem.

Wolverine (2013)

Wolwerinova uzdravovací schopnost přejde během filmu z jeho těla na jeho černou košili, která i po střelných a řezných ranách vypadá jako právě vypraná v Perwollu. Tvůrci se bohužel snížil k laciné popkornové zábavě a soustředili se na pompéznost, při které zapomněli na logiku a budování děje, který je cca v půlce neskutečně utahaný a celkově klišé. Pár vydařených momentů bohužel nedokáže zachránit celý film.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Logická kostra příběhu bez jakékoli logiky a bohužel i kostry samotné. Scénář je postavený na rádoby cool hláškách stejně "obratně" jako je Kameňák složen z (ne)směšných vtipů. Herecké výkony připománají rozpohybované nafukovací panáky. Jediné co tedy stojí za pozornost je Alfa Romeo Giulietta a Dodge Daytona.

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Pokud by Lipský nenatočil cokoli jiného, byl by tento film výborný. V širším kontextu musím bohužel konstatovat, že film ztrácí švih a lehkost, občas upadá i do trapnosti. Na druhou stranu se zde setkáváme s originalitou námětu Lipskému vlastní.