• Pohádka

Muž jménem Otto (2022)

Po delší době (konečně!) opět film, který v divákovi zanechá různorodé pocity - smutek střídá smích a naopak, nechybí škála emocí. Starý bručoun Otto je osamělý mrzout, striktně ctící pravidla a zákony. Žije si ve své ulitě, dokud se mu do ní "nenabourají" noví sousedé. Snímek se dotýká dnešní doby, která s sebou nese odlidštěné mezilidské vztahy, sobectví a honbu za penězi. Jak to bývá v životě, tak i ve filmu ale není vše jen černobílé. Celkový dojem je výborný, třešničkou na dortu je úžasný Tom Hanks, který je skvělý, ostatně jako vždy. Bezvadně mu sekundovala Mariana Treviño v roli sousedky, která od základů změní jeho pohled na svět. Film předčil má očekávání a z kina jsem odcházela s pěkným zážitkem.

Srdce na dlani (2022)

Vtipná rodinná pohodovka s krásnými pražskými exteriéry, příjemným hudebním doprovodem a kvalitním hereckým obsazením. Režisér a scénárista v jedné osobě Martin Horský zalovil v osvědčených hereckých vodách a vyplatilo se. Film je prošpikován vtipnými hláškami (nejlepší má malý Honzík). I když je děj občas trochu naivní a místy průhledný, je to milý příběh, plný letní pohody.

Přání Ježíškovi (2021)

Pokud by se hodnotila pouze hudba, dala bych bez váhání plný počet hvězdiček. Autor hudby, vynikající James Harries svou tvorbou pozvedl film o několik příček. Jinak celkem neoriginální a nenáročný příběh několika postav, odehrávající se během Štědrého dne. Aktéři se dostávají do zcela nepravděpodobných situací, procházejí různými peripetiemi, aby se v závěru vše v dobré obrátilo a bylo zalito sluncem. Jak "nečekané." Největším tahákem má být nejspíš Richard Krajčo a i když to není až tak úplně můj šálek kávy, role rozhlasového moderátora a ovdovělého otce mu sedla. Film se blýskne pár vtipnými okamžiky, ale těch je na 109 minut dost málo. Děj občas sklouzává do rutiny, předvídatelnosti a mírné nudy. Tvůrci se snažili o vytvoření vánoční atmosféry, což je sice fajn, ale občas toho je až dost. Mimiochodem, ten Santa Claus je děsivý...

Deníček moderního fotra (2021)

Deníček moderního fotra nám dává nahlédnout do života novopečených, nepřipravených rodičů. Co se stane po narození potomka, zvláště je-li na rodičovské otec a matka velmi pracovně vytížená, vykreslil vtipně, s lehkostí a dávkou nadsázky ve svém blogu (vydáno i knižně) Dominik Landsman, který čerpal z vlastní zkušenosti. Scénárista a režiser Jan Haluza jeho vyprávění zdařile převedl do filmové podoby. Jiří Mádl se role pečujícího otce zhostil bravurně. Komedie má až na několik trochu křečovitých okamžiků vtip, dobrou kameru a střih a také perfektní hudbu, což není divu, když jejím tvůrcem je skvělý Ondřej Brousek. Pokud preferujete tento druh rodinných komedií, u sledování se celkem dobře pobavíte a odpočinete si.

Princezna zakletá v čase (2020)

Výpravná, dobrodružná a napínavá pohádka s prvky fantasy a špetkou vtipu, s krásnými interiéry a skvělou hudbou. Na české poměry až překvapivě dobrý scénář a zpracování. Co jsem ale nepobrala, je obsazení princezny, která rozhodně nevypadá jako čerstvá dvacítka, ale ve většině záběrů působí jako naštvaná a přepracovaná matka od rodiny. To mi bohužel pokazilo celkový dojem z filmu.

Ubal a zmiz (2021)

Po všech těch "rádoby" komediích z české produkce za poslední roky je film Ubal a zmiz překvapivě osvěžující. Co na tom, že scénárista a režisér v jedné osobě Adam Hobzík čerpal inspiraci od Guye Ritchieho. Výsledek sice naní úplně na 100% (co také naděláte s českým rozpočtem, že), ale celkový dojem je víc než dobrý. Nechybí vtip ani napětí, příběh má spád a představitelé Mirečka a Viléma v podání Matouše Rumla a Janka Gregora tomu dávají tu správnou jiskru. Pozadu ale nezůstávají ale ani jejich herečtí kolegové. Pochválit musím i hudbu, která do příběhu pěkně pasuje.

S písní v tísni (2022) (TV film)

Od dvojice Epstein-Vejdělek jsem očekávala něco jiného (rozhodně kvalitnějšího), ne takovéto nic moc, trapností zavánějící dílko.

Frajeři ve Vegas (2013)

Ani hvězdné obsazení, oslnivé prostředí Las Vegas a skvělá hudba nepřekryjí ty trapné okamžiky, které se prolínají celým filmem. Stáří se nedá skrýt za laciné lechtivé vtípky, to je spíše kontraproduktivní. Snaha odlehčit strasti pokročilého věku se cení, není to však jednoduchá věc. Zde si na tom tvůrci poněkud vylámali zuby.

Nůž pro všechno (1974) (TV film)

Docela dobrá detektivka, pokud se potřebujete na chvíli zastavit, zpomalit a odpočinout si. "Téměř dokonalý zločin" odhalí dvojice sympatických vyšetřovatelů v podání Zdeňka Forejta a Radana Ruseva. I když mě nejdříve málem odradila "hrůzostrašná" hudba, která byla naštěstí jen na začátku, děj dokázal zaujmout a u této inscenace jsem strávila příjemnou hodinku.

2 na 1 (2022) (pořad) odpad!

Co ta sakra bylo? Nevěřila jsem svým očím a uším, co v dnešní době dokáže TV Nova vyprodukovat za příšernost? I když jde o slovenský model, který jsem neviděla, takže nemohu hodnotit, tato nevkusná slátanina na mě působila jako zprasená kombinace pořadů z dob minulých - Zlatíček s Petrem Nárožným a Hogo Fogo s Hanou Zagorovou a Štefanem Margitou. Na rozdíl od tohoto hrůzostrašného pořadu se na ty předešlé dalo aspoň dívat... Nechápu hosty, v čele s Vojtou Dykem, že se takovéto trapárny vůbec zúčastnili. A komentátorskou dvojici Sokol-Háma a jejich rádoby vtipy raději snad ani nebudu komentovat. To bylo pod hranou všeho. Jeden velký nevkus a trapno, za mě odpad jako vyšitý... už nikdy více!