Alpha Dog (2006)

Dobrý námet a celkom zaujímavé prostredie, ale spracovanie nič moc. Pokiaľ sa len chlastá, húli tráva a kecá je to ešte v pohode, ale akonáhle má dôjsť k vypätejším okamihom, Cassavetes rýchlo stráca pôdu pod nohami. Záver podľa toho ako je napísaný mohol byť omnoho viac pôsobivý, ale z nejakého dôvodu ma úplne minul. A s prihliadnutím na to čo sa v ňom odohrá, to je sakra zlá vizitka. Herci sú dobre vybraní, ale niekedy to kupodivu drhne aj na tomto fronte. Emile Hirsch je talent, ale tu sa veľmi nepredviedol (hoci ani nemal veľmi kde). Bruce Willis sem asi zablúdil a Sharon Stone je fajn pokým si nenasadí latexovú masku, v ktorej strašne prehráva. Prekvapil ma Timberlake, ktorý zahral celkom slušne a som zvedavý čo zo seba ešte dostane. V podstate premrhaný potenciál.

Monstrum (2008)

Triumf kvalitnej marketingovej kampane. Je to solídna zábava, ale zároveň je to aj ukážkový príklad filmu, ktorý je zábavný len po prvý krát. Technické spracovanie je fajn a ona trasúca sa kamera mňa osobne vôbec nerušila (čo to majú v USA za plátna? :-)). Menší problém mám ale so scenárom. Ten je totiž plný mnohých klasických klišé, ktoré však v tejto prezentácii pôsobia pomerne rušivo. Film sa vás totiž snaží presvedčiť, že to, čo sa deje je skutočným záznamom útoka nejakého monštra na New York. A problém je, že hlavné postavy sa chovajú na mnohých miestach veľmi nelogicky a absolútne nezodpovedajúco realite. Príklad---utekajú v dave cez most, na ktorý zaútočí ono monštrum (ktoré je inak perfektne spravené) a zabije jedného z nich. A každý sa s tým vyrovnáva až prekvapivo rýchlo. Už o pár desiatok minút sa totiž vtipkuje v tuneli a to mi veľmi vierohodné nepripadá. Takže to čo v klasickom monster filme nevadí, tu skrátka pôsobí rušivo. Škoda. Ale ako taká jednohubka zaujímavé.

Sbohem, baby (2007)

Teda, Ben Affleck sa svojím režijným debutom naozaj vytiahol. Spokojne sa môže zaradiť medzi hercov, ktorí odrežírovali perfektné prvotiny (Kevin Costner, Robert Redford). Adaptácia románu Denisa Lehanea sa podarila na výbornú a podľa mňa omnoho pôsobivejšie ako Tajomná rieka (rovnako podľa Lehanovej predlohy a režírovaná hercom). Scenár je veľmi dobrý a od určitého okamihu sa z neho vytráca aj predvídateľnosť, takže zhruba od polovice filmu budete sami rozmýšľať ako sa celý dej vyvŕbi. A ukončenie je logické, uspokojivé, ale zároveň ponecháva divákovi dostatok priestoru na premýšľanie. Na to ako bol Affleck kritizovaný za svoje herectvo, si pri režírovaní a vedení hercov počíňal nadmieru dobre. Neexistuje tu postava, ktorá by bola zle obsadená, alebo ktorú by jej predstaviteľ nevystihol. Casey Affleck začína ukazovať, že má na to, aby to dotiahol ešte poriadne ďaleko. Veľmi silné štyri hviezdičky./////Videl som znova- dávam päť. Skutočne precízne vystavaný a zaujímavý príbeh, ktorý Affleck odrežíroval bravúrne. Film sa odohráva v Bostone, čo je Affleckovi veľmi blízke miesto, keďže vyrastal neďaleko a z filmu je to podľa mňa dosť cítiť. Už len ako sú tie postavy načrtnuté, akú atmosféru jednotlivé lokácie majú, ako krásne zjavné je, že postavy sú v Bostone doma-- skrátka je to natočené s citom. Toto dielko si veru zaslúži omnoho viac pozornosti ako sa mu dostáva. Jeden z filmov, ktorých atmosféra vo mne zostáva ešte dlho po skončení a radím si ho k svojim obľúbeným filmom- len sa mi nezmestí do obmedzeného csfd rebričku. :-)

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Z dvojprojektu Grindhouse IMHO lepší kúsok. Rodriguez však má body za to, že naozaj natočil béčkový výplach ako prasa, zatiaľ čo Tarantinov Death Proof je predsa len trošku viac ako len báchorkou o zlom aute. Rovnako sa mi páči, že Rodriguez mal gule na to, aby onu ilúziu poškodenej a obohratej kópie (škrabance, chýbajúci kotúč) vytrvale udržiaval po celú dĺžku filmu. Herci všetci veľmi fajn, do toho pár príjemne prekvapivých momentov a dobrá hudba. Spokojnosť.

Sejmi eso (2006)

Po prvom pozretí som teda poriadne sklamaný. Carnahanova prvotina Narkotika je vynikajúci film a tak boli moje očakávania možno priveľké, ale aj tak. Čo toto malo znamenať? Neskutočný guláš zaplnený plejádou postáv, ktoré zjavne všetky majú byť cool, ale nejak sa im to poväčšinou nedarí. Na stopáž je tých postáv príliš veľa a tak žiadna z nich nemá dosť času, aby si diváka získala. Záverečný twist je zbytočný a film ním nezískava žiadnu pridanú hodnotu. Natočené je to celé pekne, len menší problém je, že sa vo filme hovno deje a akcie je sakramentsky málo. Výrazným plusom je hudba Clinta Mansella, ktorý de facto zachránil poslednú scénu filmu (á la Hans Zimmer a Da Vinciho kód). IMHO spackaný film.

Narkotika (2002)

Parádna formálna stránka a strhujúca prvá polhodinka (obzvlášť úvodná scéna). Scenár nie je nič objavné, ale práve ona zvolená forma filmu dosť pomáha. Herci veľmi fajn. Škoda, že to nasadené tempo a atmosféra nevydržali, ale stále veľmi dobré. Myslím, že Michael Mann sa pri točení Miami Vice týmto filmom inšpiroval. Čo však Mannovi úplne ušlo, hoci sa o to veľmi snažil, bol ten pocit ľudskosti a intimity. Carnahanovi stačí pár záberov na Patrica v sprche s malým bábom a je vám jasné, že sledujete poctivého chlapa z mäsa a kostí. Práve táto životnosť a normálnosť hlavných postáv robí z Narc silný zážitok.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Žeby bol ten Tarantino feminista? Ženské plkanie a postavy skĺbené s mužským žánrom. Zaujímavé. Každopádne prvá polovica je výborná, druhá už trošku zdĺhavejšia, pretože je jasné čo sa stane. Naháňačky sú natočené fakt zručne a ak na kapote tých áut naozaj takto riskovali kaskadéri, tak klobúk dolu. Vidno, že film je čistým osobným uspokojením Quentina Tarantina, ale napriek tomu, že skrátka UMÍ a takéto experimentíky mu prejdú, nemal by na toho diváka zabudnúť.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Dalo sa, ale myslím, že takáto atraktívna téma sa dala spracovať omnoho lepšie. Herci sú dobrí, ale Tom Hanks už bohužiaľ ničím neprekvapuje ani neohromuje---odvádza len svoj štandard. Philip Seymour Hoffman bol však perfektný--jeho obtlstlý, hrubiánsky cynik je najlepšou vecou na tomto filme. Mike Nichols má už za sebou toho dosť a tu už len odviedol svoj určitý štandard. Film je síce pútavý, ale nijako diváka nezasiahne. Dá sa povedať, že je veľmi chladný a odľahčený. Tá odľahčenosť bola zrejme úmyslom, ale podľa mňa to chcelo minimálne v určitých pasážach trochu pritvrdiť.

Carlitova cesta (1993)

Wow. Vynikajúci film---pre mňa osobne jedna z Pacinových najlepších úloh. Sean Penn je rovnako bezchybný a De Palma bol vo vrcholnej forme.

Zabiják bez tváře (2006) odpad!

Reptilicant???? :-))))) Fakt, už len za ten názov si to zasluhuje rešpekt. To sa ani nemalo prekladať. Absolútne amatérsky natočená sračka. Gary Daniels pobehuje bez trička, ukazuje všetkým svoje veľké svaly a na konci si to "mano-e-mano" rozdá s Reptilikantom. Je dôkaz obrovského vplyvu Godzilly na svetovú kinematografiu, že ešte 50 rokov po jej premiére nám vo filmoch pobehujú herci v gumenom kostýme. A teraz otázka za milión---je lepšie robiť kariéru v porne, alebo v takýchto bonbónikoch?

Časové pásmo bylo změněno